De kartografische huisstijl van Metro Open Kaart - visie In december 2009 verscheen een kaart in Metro met de titel Twijfels over missie', waarin het aantal troepen dat landen naar Afghanistan hebben gestuurd is weergege ven met cirkels. Het onderwerp is nog altijd erg actueel. Het kabinet is inmiddels over deze kwestie gevallen. Struikelt het team van Open Kaart nu ook over de kwestie Afghanistan? Maarten Boddaert (uitgever aardrijkskunde en kartograaf): Metro is een krant die je binnen 20 minuten uit hebt. Per pagina is dus niet veel tijd. Een snelle blik op deze kaart gaf me in eerste instantie een goed gevoel. Ik werd meteen naar de kaart'gezogen'. Echter, als je naar de details kijkt, valt er toch wel veel op aan te merken. De titel 'Twijfels over missie' komt in de kaart nauwelijks tot uitdrukking. De zwarte en witte stippen zijn vrijwel onzicht baar. Beter was het om de vertrekkende landen geheel paars in te kleuren (geen rood, want groen en rood zijn een ramp voor kleurenblinden). De twijfelende landen zou den paars/groen gearceerd kunnen worden. Als je de kleine letters niet leest lijkt het alsof de VS bijna 35.000 troepen hebben gestuurd. Het blijkt echter om 35.000 militairen te gaan. Het aantal militairen zou ik boven dien met staatjes weergeven, want die zijn gemakkelijker te interpreteren dan cirkels. Edward Mac Gillavry (adviseur kartografie en geo-ICT): Als je echt even de tijd neemt om de informatie op de kaart tot je in te laten werken, begin je langzaam te begrijpen dat er in de wereldpolitiek heel genuanceerd wordt gedacht over de missie in Afghani stan. De situatie zoals die in de kaart wordt geschetst is echter dat maar liefst 10 van de 19 afgebeelde landen twijfelt over voortzet ting van de missie. De kaart is zo gemaakt dat dus ook de visuele impact van de kleur die aan de bol is gegeven, op basis van de politieke houding ten opzichte van de misse, afhangt van het aantal militairen. Hierdoor vallen de 10 twijfelende landen nauwelijks op. Zij hebben immers maar een klein aantal militairen uitgezonden. Voor het draagvlak in de wereldpolitiek is juist iedere regering even belangrijk, ongeacht het aantal uit gezonden militairen. Op de website van de International Security Assistance Force (www.isaf.nato.int/) staan 44 landen vermeld, die gezamenlijk 89.480 militairen naar Afgha nistan hebben uitgezonden. Benieuwd, wat Metro als bron heeft gebruikt! Tjeerd Nijeholt (adviseur geo-informatie en auteur 'Handboek Geo-visualisatiej: Gezien het grote en brede publiek van de Metro-krant verdient zowel de toepassing van de huisstijl (onder andere verschillende groene tinten) als deze kaart meer aandacht. Goed dat Metro regelmatig voor kaarten kiest bij de artikelen. Helaas voert de huisstijl te veel de boventoon bij deze kaart. Het leidt weliswaar tot een evenwichtig beeld, de pagina past plezierig in de krant. Een huisstijl moet echter niet alleen tot een feest der herkenning leiden. Het moet nooit de inhoud dicteren omdat het beeld bij de lezer juist en snel leesbaar moet zijn. Dat is hier juist niet meer het geval. Groene meren, groene landen, verschillende groene symbolen, alles is een grote brei geworden. Het onderwerp is het aantal militairen, dus zouden de cirkels - waarvan de lezer maar moet aannemen dat de grootte een maat is voor het aantal geleverde troepen - ook meer moeten opvallen. Die achtergrond had gelijktijdig heel lichtgroen moeten zijn als de huisstijlkleur zo belangrijk is. En waarom lijkt het symbool Twijfelt'niet op'Vertrek'? Had dat niet gewoon grijs half zwart half vertrekkend) moeten zijn? Goed is, dat wel is gekozen voor een begeleidende tabel. Het labellen van alle cirkels zou tot een onoverzichtelijk kaart kunnen leiden. Frédérik Ruys (information designeren organisator infographics Congres): Hoe de kaart in de lay-out van de kran tenpagina is verwerkt, typeert hoe stroef een samenwerking kan verlopen op een krantenredactie. Boven de infographic siert de kop van de eindredacteur'Twijfels over missie'. Het enige wat de infographicmaker duidelijk maakt is de omvang van de uitge zonden legermacht. Die keus vind je ook terug in de kop van de infographic'Hoeveel troepen in Afghanistan?'. Hoewel ik de zakelijkheid van de kaart toejuich, heeft de vormgever de plank misgeslagen met de keuze van de kleuren voor de cirkeldia grammen. De zwarte diagrammen vallen het beste op. Daarom zou'Welke landen trekken zich terug?'een betere kop zijn geweest. Maar als het nieuws is dat steeds meer landen twijfelen over deelname, dan zouden die cirkels de dominante kleur moeten krijgen. Die vallen nu weg in het grote geheel. Dat is jammer, want dat zou de kaart meteen veel interessanter maken dan de twee zwarte cirkels van Canada en Nederland, Overigens is het jammer, dat de kaartstijl zo sober is. Hiermee maak je deze presentatievorm volledig inwisselbaar voor elk denkbaar onderwerp waarin je wereld wijde cijfers wilt presenteren. Hoeveel troepen fn Afghanistan? Breidt troepen IWijtelt Vertrek Navo-ieden niet massaal overstag na oproep Amerika voor meef militairen Afghanistan. Verenigde Staten; 34-Sco Groot-Brittannië: 9000 Duitsland: 4385 frankrijk: 3400 Canada: 2830 Italië: 2795 Nederland: 2160 Polen: 1910 Australië (niet-Navo): 1350 Spanje: 1000 Roemenië: 990 Turkije: 720 Denemarken: 700 Tsjechië: 690 België; 530 Noorwegen: 480 Bulgarije: 460 Bosmê-Herzegovina (niet-Navo): 460 Zweden: 430 Geo-lnfo 2010-5 25

Geo-Info | 2010 | | pagina 27