Tot besluit de ontwerpruimte dat nog niet eerder is oceaan-gecentreerd oceaan- en continent-gecentreerd con tinen t-gecen treerd continent- en evenaar-gecentreerd Het resultaat van deze methode (fig. 5) is een projectie waarbij de continenten ongewoon gerangschikt zijn, net als bij de Dymaxion Maps van Buckminster Fuller. Een meer vertrouwd beeld kan worden verkregen door bij ween waarde op te tellen die afneemt in de richting van de polen. In beide gevallen zijn de onderbre kingen van continenten smal en worden continenten met een correcte vorm en relatieve positie afgebeeld. Maar we kunnen ook nog heel andere kaarten genereren. Door -win plaats van wte gebruiken krijgen we afbeeldingen van de aarde waarin de oceanen cen traal staan, omgeven dooreen kustlijn van gescheurde continenten. Nog een andere variant is om |w-c| te gebruiken als gewicht, waarbij ceen constante is. We krijgen dan kaarten waarin globaal om grenslijnen van continenten en ocea nen wordt gesneden en waarin het aard oppervlak bijvoorbeeld wordt opgedeeld in Antarctica, de overige continenten en de oceanen. Verder kan in plaats van een standaard wereldkaart voor het genereren van de gewichten ook een willekeurige andere kaart worden gebruikt, bijvoorbeeld om een continent meer of minder gewicht te geven, om tektonische platen te accentu eren of om de route van een ontdekkings reiziger centraal te stellen, Myriahedraie projecties zijn een nieuwe klasse van kaartprojecties, gebaseerd op het afbeelden van de globe op een myria- eder, een polyëder met heel veel vlak ken, gevolgd door het uitvouwen ervan. Door verschillende keuzes te maken voor het rooster en de weging van de zijdes kunnen allerlei verschillende projecties worden verkregen. Blijft één vraag over. Waar is dit goed voor? De resultaten zijn nogal ongewoon en komen niet overeen met wat algemeen als bruikbare kaarten worden beschouwd. Verder is het genereren van deze kaarten meer complex dan bij standaard projec ties waarbij de relatie tussen een punt op de globe en een punt op de kaart met een paar formules kan worden beschreven. Niettemin zijn er ook positieve aspecten. Dit werk begon als een academische exercitie. Het exploreren van een deel van verkend. Het is niet meteen evident wat het resultaat is als we veel kleine deelkaarten aan elkaar plakken en hier wordt een uit gebreid antwoord op deze vraag gegeven. De projecties gebaseerd op roosters van parallellen en meridianen kunnen worden gebruikt om de basis van kaartprojectie uit te leggen. Bij alle varianten geven de onderbrekingen een expliciete, visuele indicatie van de vervorming die optreedt bij projecties waarin geen onderbrekingen voorkomen. Methodologisch interessant is dat hier een informatica-insteek is gekozen voor het genereren van de kaarten. De kaar ten worden gegenereerd door algoritmes en niet door formules. Door parameters en andere invoergegevens te wijzigen kunnen allerlei varianten worden verkregen. Fig.SVoorbeelden kaartafhankelijke projecties. 30 Geo-lnfo 2010-5

Geo-Info | 2010 | | pagina 32