i maatvoering Interview In Congo werkte gps niet Kerntaken Grote klussen ("We werken overal vandaan, zelfs van huis") Op de vergader- annex werktafel prijkt naast laptops het boek Inleiding Landmeetkunde van prof.ir. J.E. Alberda en naast hydrografische bladen en Geo-Info ook het'officieel orgaan'van deWM, Maatgevend. Geovisie is een van de ruim twintig donateurs van die Vereniging Voor Maatvoerders, waarvan het kwartaalblad is. (Zie ook het interview met voorzitter Hans Dekker elders in dit nummer.) Van Os zeifis ook donateur van De Hollandse Cirkel. Met Kooijman schreef hij tien jaar terug in Geodesia al over meetwerk aan The London Eye. Een foto van dat millen niumobject prijkt aan de muur en men doet er ook nog eens per jaar controleme tingen aan. Het bedrijf Geovisie dateert van 2004. De drie mannen werkten toen als zelfstandigen aan een ander project in Londen (Wembley Stadium) en dat beviel zo goed, dat ze samen verder gingen. Rinus Kooijman had met een vliegende start de maatvoeringsleiding voor een staalbouwer met op een bepaald moment 45 3D-specialisten van 13 nationaliteiten. 'Technische innovaties, die elkaar snel opvolgen, en een keur van nieuwe mate rialen dagen architecten en constructeurs elke dag weer uit om bijzondere bouw werken te ontwerpen. Musea, kantoren, stadions of waterbouwkundige werken kenmerken zich steeds vaker door hun speciale vormgeving of afwerking. Vanzelfsprekend moeten uitzonderlijke gebouwen, net zo goed als gewone gebouwen, voldoen aan de hoogste eisen van veiligheid en duurzaamheid van de constructie. Dat stelt nieuwe, uitda gende eisen aan de bouwer. Complexe 3D-constructies kunnen niet meer worden uitgevoerd met behulp van alleen een matenplan of bouwtekeningen. Een 3D-digitaal model van het bouwwerk is veelal onmisbaar.'Zo leiden de website en de bedrijfsfolder in op welk terrein Geovisie graag werkt. Leica's Robotic Total Stations voor reflectorloze afstandsme tingen worden evenzeer genoemd als eigen gereedschappen. Zelf ontwikkelde men programmatuur voor het verwerken van ruimtelijke metingen als complexe 3D-transformaties."Een band opbouwen met baggerbedrijven waar wij voor wer ken. Kennis en vertrouwen bieden voor specialistische dingen voor grote aanne mers", zo omschrijft Kooijman de acquisi tie van klussen binnen, maar vooral buiten de landsgren zen. "We zitten in een nichemarkt, al zijn we niet te beroerd om piketten te zetten voor heiwerk, maar daar moeten we het niet van hebben", zo vervolgt hij. Gaik- horst illustreert de gang van zaken met een voorbeeld: "Net voor kerst moesten we even een as uitzetten in een enorme fabriekshal, omdat iets op 31 december klaar moest zijn. Het ging wel om een stinger van tachtig meter lang waarover een pijp moet uitrollen zonder te breken. Het betekende ruimtelijk zien en meten van die as met sub-millimeter-nauwkeu righeid. Alles moest parallel en haaks zijn". Gaikhorst vanachter de laptop met plaatjes: "Voor Rijkswaterstaat DID/NH is in de Noordersluis van Umuiden een rail van een roldeur in kaart gebracht. Op 15 meter waterdiepte werd slijtage aan de rail veron dersteld. Ze wilden op cm-niveau de x, y en z onder water hebben. Met een gespannen Vaart 23 als passend kantooradres? Vaart E0V1S1E [iHtp Geo-lnfo 2010-5 41

Geo-Info | 2010 | | pagina 43