The London Eye nog steeds onder controle Literatuur Slot precisie. Het instrument moet onder 45° staan en dus met alle compensatoren uit. Het is donker in de gleuf, we kunnen niet normaal richten en passen ATR toe", aldus Rinus Kooijman. (ATR=AutomaticTarget Recognition oftewel beeldherkenning.) Metingen worden driemaal herhaald voor 150 punten en in een speciaal programma verwerkt. Kooijman:"Er wordt een regressieviak doorheen getrokken en dan wordt een gemiddelde afwijking bepaald. Ze pasten allemaal en we kregen compli menten van Rijkswaterstaat". Erich Gaikhorst laat ook werk aan een heel ander soort objecten zien en wel de foto!). "Alles is hier horizontaal gestruc tureerd. ledereen praat mee. Men voert zelf projecten van A tot Z uit, al halen wij het commerciële deel binnen. Landmeters winnen in, werken uit en rapporteren, dat is één pakket", aldus Van Os, al vervolgt hij snel dat collega's wel meekijken als kwali teitsborging. "De techniek laat de creativiteit steeds meer de vrije loop. Dit heeft uiter aard wel gevolgen voor de maatvoering. Gelukkig heeft ook de landmeetkunde de afgelopen jaren een stormachtige ontwik keling doorgemaakt", aldus de folder, die zich dus niet geneert voor dat vak en haar benaming. Zie tot slot de website www. geovisie.nl. Daarop staan ook foto's over wat allemaal niét aan de orde kwam: van een tunnel in Oslo, een haven in Spanje (Castello) en onderhoudsmetingen aan de Maeslandkering tot maatvoering voor'UK's first permanent offshore sculpture'. Als Utrechter Van Os achterin de vrijdag middag voor een lift naar het NS-station Gorkum zorgt, kan het ook onderweg niet missen. Rijdend langs de chemische fabriek Purac op de Arkelse Dijk:"Van de schoorsteen van die oude suikerfabriek Hollandia heb ik ooit alle banden voor waarts ingesneden. Ze wilden weten hoe scheef hij stond..." f PJ. van Os en R. Kooijman, Meetwerk voor The London Eye, in: Geodesia 2000-6, p. 283-288 Adri den Boer, redacteur Scheepsgeometrie: gyrokalibratie en gps health check (foto Geovisie). de reconstructie van de Waterlinie. Van forten worden DTM's gemeten van de bestaande situaties."Wij maten bijvoor beeld geschutskoepels en ingangen en met de bouwtekeningen reconstrueerden ze dan alles", zo vervolgt hij over forten als Honswijk en Vechten, maar nog niet het fort bij de Nieuwe Steeg (nu GeoFort). Centraal in Nederland was ook een tweejarige klus aan de verbreding van de A2. Standaard infra-maatvoering voor grondwerk en zettingsmetingen bij voorbelasting. Werk aan offshore boorplatforms en scheepsgeometrie is Geovisie ook vertrouwd, Gaikhorst somt het op, gyrokalibraties, koers schip, meten van locaties van sensoren ten opzichte van scheepsstelsels, drijvend en dus met de compensatoren-af en vaak moet eerst het eigen grid, scheepsreferentiestelsel, nog bepaald worden. Aan dat kleine personeelsbestand wil men wat doen, maar het blijft moeilijk. "We hópen dat het er gauw meer worden", aldus Peter van Os na de advertentie voorin in Geo-lnfo 2010-2 (met alle mannen op Schuine instrumentopstelling voor het meten van de vlakheid van schuifaansiagen in de Oosterscheide- kering (foto Geovisie). Geo-lnfo 2010-5 43

Geo-Info | 2010 | | pagina 45