Bedrijven en diensten Voor- en naoorlogs Rotterdam in 3D KaartenkamerTU Delft verrijkt met instrumenten Beleef Botterdam van voor en na het bombardement van 14 mei 1940 in 3D. Het Gemeentearchief en Gemeentewerken werken aan zo'n reconstructie, gebaseerd op historische luchtfoto's en op foto's van huizen en straten uit de collecties van het archief. Eind 2010 zijn de kaarten te bekijken via www.rotterdam.nl. Joris Goos, adviseur bij de afdeling Landmeten van Gemeentewerken, licht het project toe. Wat krijgen we te zien? We reconstrueren de binnenstad van Rotterdam van 1934,1943, 1954 en 2010. Gemeentewerken heeft modellen gemaakt voor de kaarten, maar die zijn nog kaal, met kubusachtige panden. Stagiairs van het Grafisch Lyceum Rotterdam kleden deze 3D-modellen aan met foto's uit het Gemeentearchief. De laatste kaart uit 2010 stelt Gemeentewerken zelf samen. Wat is de rol van Gemeentewerken Wij hebben expertise in het ontwikkelen van 3D-modellen. We promoten het gebruik van 3D-informatie graag. Bij dit project zijn we met verschillende clubs, allemaal even enthousiast. Behalve het Grafisch Lyceum is er ook een extern bureau bij betrokken, Whitebear, dat ervaring heeft met gaming. Promoten van 3D-kaarten In Rotterdam is veel gebouwd en uitgevoerd. De werkelijkheid is complexer dan watje op een platte kaart kunt uitbeelden. 3D-kaarten geven meer informatie. Op Google Earth hebben we een model van Rotterdam in 3D geplaatst, maar de kaarten die we nu maken hebben meer detaillering. De wereld die Gemeen tewerken bouwt, wordt aangekleed en wordt sprekender. Ik vind dat eerlijk het leukst aan het project: zien hoeveel kracht er uitgaat van die modellen. Nog meer redenen om mee te werken aan dit project? We doen het ook om Rotterdam te promoten. We hebben als Gemeentewerken ooit meegewerkt aan het in kaart brengen van de brandgrens, die op 14 mei verlicht werd. Dat was mijn eerste ervaring vanuit mijn werk met de geschiedenis van Rotterdam. Aan de inrichting van de binnenstad zie je natuurlijk ook de invloed van het bombardement; hoe Rotterdam de vorm kreeg die het vandaag heeft. Bron: www.gemeentearchief.rotterdam.nl In het artikel'Addie Ritter en de Kaartenkamer van deTU Delft'in Geo- Info 2010-3 werd een vitrineplan voor de overloop vermeld (p. 37). Ritter en ik zochten intussen uit de verzameling van instrumen ten die door de stichting De Hollandse Cirkel geregistreerd zijn in het Delftse depot, een aantal instrumenten, alsmede wat stukken voor die vitrine en richtten deze in: theodoliet (Gustav Heyde), Geodesie nummer 114, met bijbe horend richtmerkop drievoet met nummer M53; kadastertheodoliet (Otto Fennel), Geodesie nummer 128, theodoliet zonder verticale rand; theodoliet van Salmoiraghi (Italiaans), Geodesie nummer 442, met stolp (ooit was prof. Roelofs adviseur van die fabrikant); waterpasinstrument (Otto Fennel), Geodesie nummer 326, met reversieniveau oud model; vizierliniaal met richtkijker (TU Eindhoven), en een bijbe horende plaat waarop twee topografen bezig zijn met een planchet en vizierliniaal; tekening van de Kern DK-RV, het betreffende instrument (dradenafstandmeter met reductie) was al opgesteld in de open ruimte voor de kaartenkamer, zodanig dat bezoekers er aan kun nen komen en misschien ook meten. Het instrument komt van ROC Mondriaan en wordt niet meer gebruikt in het onderwijs; foto van een mijnmeter met een theodoliet in een mijngang; kopie van schilderij van A. Lipkens (eerste directeur van de Koninklijke Akademie te Delft, nuTU Delft); kopie van pentekening van Krayenhoff, De laatste twee kopieën komen uit de NCG-tentoonstelling van 2004 in het Techniek Museum Delft en hebben dus weer een bestemming. Bron: Joop Gravesteijn Geo-lnfo 2010-5 47

Geo-Info | 2010 | | pagina 49