TRACE Private kaartcollectie in streekarchief te Gouda Tracé Geodesie wijzigt naam in Tracé Geo-informatie Vanaf heden gaat detacheringsbureau Tracé met haar businessunit Geodesie na 12,5 jaar verder onder de nieuwe naam Geo-informatie.Tracé is een detacherings bureau in de bouwkunde, civiele techniek en geo-informatie. Met de nieuwe naam Geo-informatie positioneert Tracé zich duidelijker in de markt. De naam Geodesie dekte niet langer meer de lading van het vakgebied waarTracé in werkt. Naast het detacheren van landmeters/maatvoerders werkt Tracé veel met GIS-specialisten. Op donderdag 15 april 2010 werden een akte getekend en een tentoon stelling Regenten in kaart gebracht geopend in de Groene Hart Archieven, locatie Streekarchief Midden-Holland te Gouda. Naar aanleiding van de overdracht van de collectie kaarten van Stichting Museum Bisdom van Vliet te Haastrecht aan het Streekarchief zijn tot eind mei op die tentoonstelling unieke kartografische documenten te zien. Eind maart al was de grotendeels nog opgerolde collectie van circa 350 kaar ten en plattegronden van Stichting Museum Bisdom van Vliet te Haastrecht feitelijk in bewaring gegeven aan het Streekarchief. Het bijzondere van de collectie is het particuliere karakter ervan. Leden van de familie Bisdom van Vliet en de aangetrouwde familie Le Fèvre de Montigny hebben belangrijke bestuurlijke functies bekleed en hadden uitgebreide bezittingen. Uit hoofde van die bezittingen en functies is de karto grafische collectie ontstaan. Ze bestrijkt vooral de periode achttiende en negentiende eeuw. Van uitzonderlijke waarde zijn de autograaf-kaarten van verschillende leden van de familie Le Fèvre de Montigny (bijvoorbeeld van de polder van Dronten bij Kampen uit 1794). Enkele topstukken op de expositie waren 18e eeuwse rivierkaarten van Bol- stra, een verkaveling van de Noordpias (bij Waddinxveen) van circa 1767, een uitgave uit 1832 van een Kraijenhoffkaart van 1799 en een kopergravure van uitge ver Klemann en Zn uit Amsterdam met Elien Voerman en Esther Verkaik op de expositie bij foto's van het museum Bisdom van Vliet en een kaart van de Noordpias uit de collectie. een meetkundig schema voorde rectifi catie van een meetketting. De modelkaart van G.J. le Fèvre de Montigny uit 1806 voor de verpondingsadministratie was hier even present als op de permanente expo sitie in het Belastingmuseum. (Hij was de examinator van kandidaat-landmeters voor het zgn Hollandse Kadaster!) De collectie werd symbolisch in ont vangst genomen door Siebe Keulen, toen malig wethouder van de gemeente Gouda en voorzitter van het bestuur van het Streekarchief Midden-Holland. Voorzitter Hooykaas van de stichting 'wist niet of erflaatster Pauline Le Fèvre de Montigny- Bisdom van Vliet zelf wel van de impor tantie van de kaarten op de hoogte was'. Zij verbood verstoring van het gehele nagelaten huis en deze bruikleenge- ving is ook daarom uniek. (De website www.bisdomvanvliet.nl:'Geen stoel is verplaatst en geen Chinees bord ver hangen sinds het overlijden van Paulina in 1923.') Museologe Elien Voerman en kunsthistorica Esther Verkaik maakten in opdracht van de stichting een inventaris van de kaarten, ook te raadplegen op de website www.groenehartarchieven.nl. Adri den Boer Geo-lnfo 2010-5 49

Geo-Info | 2010 | | pagina 51