Informatie De Rijn is stuk korter dan gedacht In het Duitse Bondsinstituut voor Water- Nieuw in de Beeldbank: Polderreglementskaarten van Zuid-Holland 1857 -1974 GeoWeek komt er aan MÜNCHEN - Onder de kop'Jahrhundert- Irrtum', de vergissing van de eeuw, heeft het Duitse dagblad Süddeutsche Zeitung zaterdag uitgelegd dat de rivier de Rijn ongeveer 100 kilometer korter is dan lange tijd is aangenomen, Vrijwel overal staat aangegeven dat de stroom 1320 kilometer lang is, maar dat is onzin volgens Bruno Kremer, wetenschapper aan de Universi teit van Keulen. Hij schat op grond van eigen onderzoek dat de Rijn 1233 kilometer lang is. Hij heeft steun van Rijkswaterstaat Die stelt volgens de geciteerde woordvoerster Ankie Pan- nekoek dat de Rijn 1232 kilometer lang is. kunde in Koblenz is de Rijn officieel nog steeds 1320 kilometer lang, maar woord voerder Alfred Hommes plaatste daar een groot vraagteken bij. Hij wil in april op een bijeenkomst van de Commissie voor de Hydrologie van het Rijnstroomgebied offi cieel op 'een correctie'aandringen. In het Rijnmuseum in Koblenz zijn geen vraag tekens geplaatst maar is de lengte van de rivier meteen tot 1230 kilometer ingekort. In Duitse schoolboeken en encyclope dieën is de stroom nog steeds een stuk langer. Waarom de onjuiste lengte het zo lang in publicaties heeft volgehouden is onbekend. Wel is de rivier door aanpas singen van de stroom korter geworden, maar dat kan de vergissing niet verklaren volgens Kremer. Bron: ANP 27 maart 2010 Het kaartenbestand bij de provincie Zuid-Holland bestaat voornamelijk uit algemene topografische kaarten van Zuid Holland, vervaardigd voor of gebruikt in de administratie bij de taakuitoefening van het provinciebestuur. Het betreft kaarten voor verkeer en waterstaat, spoor- en tramwegen, drinkwatervoorziening, ruimtelijke ordening enz. Daarnaast zijn er kaarten en tekeningen vervaardigd in verband met de toezichthoudende functie van het provinciebestuur van Zuid- Holland over de gemeenten, polders en waterschappen. Tot deze laatste serie kaarten behoren ook de grenskaarten van polders en waterschap pen in Zuid-Holland, die in de periode 1857 1974 zijn vervaardigd bij de goedkeuring van de polderreglementen door het provincie bestuur. Van de polderreglementskaarten werd door de provincie een afzonderlijk polderboek bijgehouden. In 1990 is het kaar- tenarchief van de provincie Zuid-Holland overgedragen aan het Nationaal Archief. De digitalisering van dit kaartmateriaal is het resultaat van de samenwerking van het Nationaal Archief met het Provinciaal Historisch Centrum van het Erfgoedhuis Zuid-Holland. Bekijk de kaarten in de kaartcollectie Zuid-Holland Polderregle mentskaarten (631 stuks) in de Beeldbank. Lees meer over de kaartcollectie Zuid Holland Polderreglementskaarten in de online toegang 4-ZHPB4, Bron: www.beeldbank.nationaalarchief.nl Zelf grondboringen doen, zelf landmeten en een kaart maken? Of zien hoe een sondeerwagen werkt, hoe je bodemmon sters neemt en werkt met geografische informatiesystemen en GPS? Dit doen leerlingen onder begeleiding van profes sionals tijdens de GeoWeek. De GeoWeek gaat dit jaar voor de vierde keer van start. In de week van 17 tot en met 21 mei 2010 gaan leerlingen tussen 10 en 15 jaar op expeditie om te ontdekken wat er allemaal gedaan kan worden met'geo'. Zo kunnen leerlingen, die nog een keuze moeten maken voor een vakopleiding, profiel of ver volgstudie kennismaken met het geo-werkveld. Het thema'bodem'staat dit jaar centraal. Het zelf doen'van leerlingen staat voorop. De expedities en gastlessen door het hele land zijn te vinden via een kaart of via een lijst op www.geoweek, nl. Daar staat ook meer informatie voor scholen en bedrijven, bijvoorbeeld om in te schrijven. Deelname voor bedrijven en scholen is gratis. Bron: www.geoweek.nl 50 Geo-lnfo 2010-5

Geo-Info | 2010 | | pagina 52