Halfscheidpaal 'HALFWEG r Halverwege de in 1657 gegraven trekvaart tussen de steden Haarlem en Leiden is in het jaar 1820 een hardstenen halfscheidpaal aangebracht. De thans nog aanwezige paal staat min of meer op de grens tussen Noordwijkerhout en Lisse bij het buurtschap Halfweg (fig. 1). Functie van de halfscheidpaal Op 6 april 1656 verleenden de Staten van Holland en West-Friesland aan de steden De halfscheidpaal van elzenhout in 1656 Fig.i. Halfweg met 'Houtvesterslaantje' en halfscheidpaal. Aad M. van Kampen, gepensioneerd belastingadviseur en streekhistoricus De tapse ronde paal met een totale lengte van 243 cm, staat circa 120 cm boven de grond en heeft aan de onderkant een diameter van circa 36 cm en aan de boven kant circa 27 cm. Aan de bovenkant is in hoofdletters de naam 'HALFWEG' ingehakt en daaronder is aan de Leidse kant het wapen van Leiden en aan de Haarlemse kant het wapen van Haarlem aangebracht. Het historische verhaal van de halfscheid paal laat zich als volgt vertellen. Deze bijdrage is met medewerking van de auteur in dank overgenomen van de website www.trekvaarthaarlem-leiden.nl. Het gebruik van eindnoten is hierbij gerespecteerd. Haarlem en Leiden octrooi om volgens een door de landmeters Andries van der Walle en Joris Gerstecoren ontworpen plan te 'g ra even ende te schieten een trekvaert ende te maecken een treckwegh ende de ringsloot daar neffens': Na het verlenen van het octrooi door de Staten van Holland en West-Friesland sloten de beide steden op 18 april 1656 een overeenkomst.2 Hierin valt te lezen dat de 'landmeters volgens de voorschreve roijing de distantie tusschen de voorsz. twee steden ende de lengte van de voorsz. vaert sullen affmeeten ende bij hen op het middel van dien een teecken ofte baecken sal gesteld werden'. De functie van de halfscheidpaal of'middelbaecken' blijkt vervolgens, als wordt overeengekomen dat elke stad 'tot het voorschreve middelbaecken toe, elcx voorhaere helffte de voorsz. vaert, trekpad ende scheijtsloot in graven, delven ende aancoop van landen int geheel alleen naer behoren opmaecken ende becostigen sullen'. Daarentegen zullen de aaniegkosten van de bruggen, de aanschafkosten van de gronden in Lisse ten behoeve van de daarop te bouwen opstallen, voor gemeenschappelijke rekening komen. De inkomsten uit de exploitatie van de trekvaart en trekweg zullen vervolgens door twee worden gedeeld. Een week later, op 25 april 1656, werd door genoemde landmeters op de hoek van de 'cromme vaert bewesten Lis omtrent een hondten vijftigh roede besuyden de Delff' een paal van elzenhout in de grond gestoken.3 Als een uitermate belangrijke baken in het landschap zal deze paal het halfscheid gaan markeren van de nieuw te maken trekvaart en trekweg tussen de steden Haarlem en Leiden. Het traject van 4 Geo-lnfo 2010-5

Geo-Info | 2010 | | pagina 6