Nieuw halfscheid in 1820 in de vorm van een stenen paal In de loop der jaren zijn de oude bomen, die het halfscheid tussen de beide stenen bij het buurtschap Halfweg onder Lisse markeerden, door ouderdom in verval geraakt en verdwenen. In het jaar 1820 vindt de stad Leiden het toch wel noodzakeiijk dat het 'halfscheid behoorlijk en meer duurzaam' dient te worden aangeduid. De Commis sie van Fabricage (lees: Openbare Werken) wordt opgedragen zorg te dragen dat op de bewuste plek vier voeten (1,25 m) boven de grond een stenen paal zal worden geplaatst. De steen dient te worden voorzien van de naam HALFWEG en aan de Haarlemmerzijde Proces-verbaal van grensbepaling in 1812 voettocht gemaakt langs de vast te stellen Halfweg tot grondgebied van Noordwijkerhout verklaard! Proces-verbaal van grensbepaling in 1818 De partijen hadden echter besloten dat elke stad tot aan dit halfscheid zelf voor dit onderhoud zou zorg dragen en de kosten voorschieten. Bij onderhoud valt bijvoorbeeld te denken aan het uitdiepen van de vaart, verwijderen van riet, biezen en ander watergewas, verhogen en verharden van het trekpad met zand en puinaarde, enz. Bij de aanbesteding van deze werkzaamheden door de stad Leiden werd bijvoorbeeld melding gemaakt dat het ging om het traject tussen de Piet Gijs en het halfscheid op Halfweg. In het jaar 1864 echter werd besloten dat ingaande 1 januari 1865 de steden de inkomsten en uitgaven niet langer meer gemeenschappelijk zullen delen en tot aan de limietpaal voor ieders rekening zullen blijven.6 Fig.4. Wapen van Leiden. het wapen van Haarlem en aan de andere zijde het wapen van Leiden (fig. 4 en 5). Vervolgens wordt uitdrukkelijk bepaald dat de steen zo eenvoudig en goedkoop mogelijk moet zijn en geenszins tot sieraad moet strekken. De opdracht wordt gegund aan Adrianus Josephus Paternotte, meester steenhouwer te Leiden .Twee vakmensen zullen bijna 15 mandagen tegen een dag loon van fl. 1,60 besteden om de steen de gewenste vorm en aanzien te geven, terwijl twee (jonge) knechten 6 VS mandagen tegen een dagloon van fl. 0,80 bezig zullen zijn de steen naar Halfweg te vervoeren en te plaatsen. De steenhouwer heeft het inderdaad eenvoudig en goedkoop gehou den. Tezamen met het materiaalloon van ongeveer 27 gulden brengt hij nog geen 58 gulden in rekening. De transcripties van de opdrachtbrief en de rekening zijn hierna als bijlagen opgenomen. Ter bepaling waar exact de grens tussen de beide gemeenten was gelegen en nu nog gelegen is, dient terug te worden gegaan naar de Franse tijd. Na inlijving van ons land door keizer Napoleon in 1810 werd ook de Franse wetgeving van toepassing met onder andere de invoering van de zogenaamde grond belasting, waarvoor het Kadaster nodig was. De werkzaamheden hebben 20 jaar geduurd, vanaf 1812 tot en meti832.7 De eerste werkzaamheden in Noordwij- Fig.5. Wapen van Flaarlem. kerhout bestonden in het laten vastleggen door de landmeterT.de Groot van de al dan niet reeds aanwezige gemeentegren zen. Samen met de maire (burgemeester) van Noordwijkerhout, de heer D. Koudijs en de adjunct-maire van Lisse J.B. van der Upwicz werd 29 september 1812 een gemeentegrenzen van Noordwijkerhout. Tijdens deze rondgang tekende de land meter de lijn der grens aan, tezamen met de markeringspunten. De bestuurders van Lisse en Noordwijker hout kwamen in 1812 tot een opmerkelijk vergelijk. In afwijking van de al eeuwen lang bestaande grens langs de 'cromme vaart'en het Houtvesterslaantje en de oude veenwatering, richting de Zilkermo- len aan de schulpsloot, koos men voorde grens lopende door het midden van in 1657 gegraven trekvaart. Dit betekende derhalve dat de gemeente Lisse akkoord ging om niet alleen het grondgebied Halfweg met daarop het Huis Halfweg en de herberg van Geerlof de Waal geheel aan Noordwijkerhout zou toevallen, maar ook een brede strook in de Zilkerpolder. Deze merkwaardige aanpassing van de gemeentegrens duurde slechts tot 3 februari en 20 februari 1818. Dan worden nieuwe processen-verbaal opgesteld in aanwezig heid van de schouten (burgemeesters) J.G. Cramerus van Noordwijkerhout en TJ.A. Pagenstecher van Lisse. De nieuw benoemde schouten komen tot inkeer en besluiten de van oudsher bestaande grensscheiding weer in ere te herstellen. Interessant voor de vraagstelling op wiens grondgebied de stenen paal Halfweg enkele jaren daarna in 1820 zal worden geplaatst, is onder andere de volgende beschrijving in het proces verbaal van de gemeente Lisse: 'In eene noordoostelijke rigting langs gezegde kant (zuidelijke kant) van voornoemde vaart (vaart van Leijden naar Haarlem) gaande tot in de directie van de noordoostelijke sloot van het Houtvester laantje; van dat punt zijn wij de scheiding noordwestwaarts dwars over meergenoemde sloot gevolgd, daarna noordoostwaarts al houdende aan de linkerhand onder Noordwijkerhout het 6 Geo-lnfo 2010-5

Geo-Info | 2010 | | pagina 8