That's my change! dachten velen Canadees onderzoek Juridische goudmijnen of slagvelden Geo-lnfo 2010-6 9 Van Coleman uit Canada tot Crompvoets en Janssen van de Katholieke Universiteit Leuven. dan bij het vervolmaken van complete kaartdomeinen. Intussen wijzigen de noties van producent en gebruiker. Bregt wist niet goed raad met'altruism'(onbaatzuchtig heid) als belangrijk motief, maar dat is in Wageningen toch niet bekend: het was improviseren bij sheets van een ander. 'Visual power of map','fascination of maps' en 'self gratification' kwamen daardoor goed over en er werd een link gelegd met de befaamde vogelteliers. Bij'self actualisa- tion'was vooral duidelijk dat de motieven overlappen. Weer volgden OSM-data en nu door middel van gebruikersprofielen. Gestart in Londen is de verspreiding van OSM het grootst in West-Europa en dan met name Duitsland. Tot de gebruikers- karakteristieken behoort dat 96% man is, vooral hoogopgeleid met een baan en tussen de 20 en 50 jaar, maar van huis uit muterend. Een vrouw uit de zaal weet dit aan de marketing als 'toys for the boys', maar de deelname van maar twee procent van de gepensioneerden snapte niemand. Als topmotivatie kwam de waarde van vrije beschikbaarheid van digitale geografische informatie uit het onderzoek van een Amerikaanse student in Dublin. Business modellen met winst stonden op de laagste plaats.... ble countries'van Google Map Maker aan bod. Tevreden bleken TA-gebruikers als de vele wegbenamingen'US hwy'in Canada vooral snel werden gemuteerd. ('That's my change!', zo dachten velen.) Hij had een ordening van de motieven van de vrijwil ligers, sommigen vonden het gewoon fijn, net zoals zingen in de fessionele'change requests'bij nutsbe drijven), van het National Map Corps van USGS (van het analoge Adopt-a-Map tot het vragen om vrijwilligers op internet) en van TomTom (Map Share, waarbij verbe teringen in meervoud veiliger zijn dan die 'reported by some or one'). Bij het laatste bedrijf werden trouwens in twaalf maan den, vijf miljoen updates van gebruikers verwerkt. Openbare geodiensten moeten volgens Coleman wel meedoen vanwege hun missie om zo actueel mogelijk te zijn. Zij moeten zich daarop inrichten, bijvoor beeld door het veranderen van modellen van'coverage based'naar'feature based'. Het accepteren om zowel nooit klaar te zijn als het accepteren van buitenstaan ders is een cultuuromslag, ook als die laatsten dagelijks kerk. Coleman kwam met een rij van altru- ismetot 'damaging'. De laatste zijn weer te splitsen in 'nonsens, spam, partial deletes and unintentional misinformation'. Naast criminele intenties zijn er ook sociaal-economische denkbaar: bij wegendata het bereiken van minder verkeer voor de eigen school of rustieke villa. Voor de professionals zag hij een wijziging van productie in eigen huis naar intelligente filtering van aangeboden data. Casestudies had hij uit Australië (pro- bijvoorbeeld Turkse in Griekse namen veran deren (hoe zou dat in Friesland gaan?). Een snelle registratie van toeleveranciers en zeker snelle verwerking van hun data zag Coleman als een eis. En terugkeer naar vorige bestandsversies moet altijd mogelijk blijven, vond hij. Als een vervolgonderzoek voor zijn uni versiteit zag hij als vakman natuurlijk die naar de positionele nauwkeurigheid van de bijdragen. Stellig beweerde hij ook, als gast in een land met steeds meer basis registraties, dat meervoudig inwinnen niet langer slecht is als het zo goedkoop wordt. Hij vroeg zich zelfs afwanneer de vakwereld zou stoppen met het credo 'using something many times'. Vragen uit de zaal naar continuïteitsgaranties kregen als antwoord dat er vooral veel moeten zijn die bijdragen. (En velen doen dat ook, maar meestal maar een keer). Prof.dr. David Coleman van de University of New Brunswick sprak over'VGI: Case studies and Accurancy Investigations'. Een grotere gebruikersbetrokkenheid en snellere updates zag hij als voordelen van VGI.Tot de vragen behoorden die van het ontdekken van incorrecte, misleidende of zelfs 'damaging' bijdragen. Weer was OSM het voorbeeld, maar er kwamen ook crowdsourced kaarten uit India en'edita- Coleman: meervoudig inwinnen niet slecht! Dr. Kathleen Janssen van de Katholieke Universiteit Leuven (B) ging breed in op 'Legal issues ofVGI'. Opnieuw kwam OSM aan de orde, maar dat gold ook voor dieven die willen weten wanneer iemand waar n/'ef thuis is. Zelf vroeg ze zich af of de juridische kanten goudmijnen of slagvelden zijn. Werelden van amateurs tegenover professionals en commerciële

Geo-Info | 2010 | | pagina 11