Slotdiscussie VGI: zien is geloven WABENINBEN l Kathleen Janssen: bezorgd om privacy. Promovendus met paranymphen (foto Jandirk Bulens). Van Lammeren in beeld. tegenover niet-commerciëie verschillen al veel. Regels over privacy en 'citizens as sensors'verschillen per land. Hoe ver gaan aansprakelijkheden bij benutten van gebruikers als data-controleurs, ook bij benutten door openbare lichamen? Voor een intermediair geldt in elk geval dat hoe minder hij zelf doet hoe minder aansprakelijk hij kan zijn. Er bleken tal van separate'legal platforms'.... Gevraagd naar haar eigen hoogste urgentie in de juridische aandachtsgebieden leek dat niet bijvoorbeeld het copyright, maar de privacy te zijn. VGI is ook niét echt anders Van Lammeren: VGI practicing is preaching! Zijn project RGI-156 oftewel de Digitale Wichelroede streefde naar een verbrede inzet van mobiele en locatiebepalingstechnologie in de praktijk van educatief toerisme, om te beginnen op de Grebbeberg. (Het leverde 580 Points of Interest van 150 vrijwilligers op.) De daarvoor benodigde kennis, onder andere over de samenhang tussen informa tievraag en -aanbod, gebruikersdata en geo- data, kennisoverdracht en LBS-technologie, organisatorische en financiële consequenties, werd ontwikkeld voor gemeenten, provincies en stichtingen die streekgebonden cultuur historische informatie willen verstrekken met behulp van locatiegebaseerde services, zoals dat netjes heet. De rapporten zijn er! Een menselijk detail was nog dat ouderen vooral objecten fotograferen en jongeren zichzelf of hun groep.... De slotdiscussie leverde vooral nog vele vragen en onderzoekssuggesties op, en die zijn evenals de presentaties te zien op de website www.geo-informatie.nl (workshops). Een selectie is: Wat houdt de vrijwilligers gemotiveerd? Hoe lang duurt het voordat er een volgende hype is of is er sprake van een echte impact? Wat gebeurt er als het een succes wordt? Wat is intelligente filtering? Hoe selecteren vrijwilligers hun onder werpen? Bregt concludeerde dat VGI van alle kanten aandacht waard is en in elk geval dan andere gebruikersgegenereerde data en daar is en wordt al veel onderzoek naar gedaan.... (Kathleen Janssen is ook wetenschappelijk medewerker van de onderzoekseenheid Recht en informatica.) Dr.ir. Ron van Lammeren van Wageningen University verkondigde met filmpjes een verhaal over'VGI practicing is preaching'. Prachtig was volgens hem de situatie bij www.natuurkalender.nl. Hij voorzag ook verder een grote toekomst voor'parlance points', en dat bleken hier zoiets als volks- mondpunten te zijn. 10 Geo-lnfo 2010-6

Geo-Info | 2010 | | pagina 12