Kaarten en beslissingen Column Prof. dr. Menno-Jan Kraak In mijn hotelkamer op het vliegveld in Shanghai realiseerde ik me onlangs weer de betrekkelijkheid van kaarten. En opnieuw werd ik me bewust van de vanzelfsprekendheid waarmee we vinden dat alles het maar moet doen wanneer wij dat willen. In Shanghai heb ik vijf dagen vastgezeten vanwege de aswolk geproduceerd door de IJslandse vulkaan Eyjafjallajökull. Hoe breng je dan je tijd door? Via het internet probeer je een beeld te krijgen van de situatie. Een kaart komt hierbij van pas en kan helpen bij het nemen van een beslissing over mogelijke reisalternatieven.Toch blijkt dat minder eenvoudig dan je zou denken. Dat is natuurlijk vreemd, want zijn kaarten niet juist daarvoor ontworpen? Dat klopt, en toch zijn de knelpunten begrijpelijk. Immers, werken met allerlei steeds veranderende en onzekere gegevens uit diverse bronnen van verschillende aard en kwaliteit is lastig. Even tussendoor: tijdens mijn voordracht op het laatste GIN-congres over'geovisual analytics'vertelde ik dat juist dit een van de interessante eigenschappen was van deze benadering. Op je hotelkamer blijkt dat dan toch weer niet zo eenvoudig... Kun je vliegen op Zuid-Europa? Of is het slimmer om op een vlucht naar Moskou te stappen en verder te reizen met de trein? De keuzemogelijkheden worden niet alleen bepaald door afstand en tijd, maar ook door allerlei andere praktische beperkingen. Bijvoorbeeld datje in Moskou zonder visum niet op de trein kunt stappen. En als het verder uit de hand loopt, kun je dan met een trein vanuit Beijing via de Trans-Siberië Expres naar huis? Die laatste reis heeft vroeger wel eens hoog op ons vakantielijstje gestaan, maar in Shanghai stond deze mogelijk heid onderaan. Antwoorden op deze en andere vragen zijn moeilijk te krijgen. Dat lag natuurlijk niet alleen aan de kaarten, maar zeker ook aan de algehele onwetendheid over de situatie rond de aswolk. Kaar ten met een overzicht van luchthavens die al dan niet bereikbaar zijn bestaan niet. Er is wel een website die het vliegverkeer boven Europa'real time'op een kaart plot. Uit de drukte leegte kun je dan wel ongeveer opmaken waar wel en waar niet wordt gevlogen. Beelden van weersatellieten waren wel beschikbaar. Verder waren er alleen eenvoudige kaarten van Europa, met daarop de contour die de grens tussen wel en geen aswolk weer gaven. Maar het is duidelijk dat een dergelijk scherpe grens niet reëel is. Dat weten ervaren kaartgebruikers. Denk bijvoorbeeld aan een bodemkaart. Hier zijn de grenzen meestal ook betrek kelijk, maar vaak nog wel op veldwerk gebaseerd. Bij de aswolk van de Eyjafjallajökull kwamen de grenzen voort uit (nog) niet de praktijk geverifieerde computermodellen van slechts één instan tie. Geavanceerde kaarten hadden maar liefst twee contouren om de wolk op diverse hoogten weer te geven. Informatie over de intensiteit binnen de contour was onbekend. En dan hebben we het nog niet eens over de dynamiek van de aswolk. Naarmate de week vorderde werden de kaarten 'beter'. Maar voor wat het reizen betreft was het uiteindelijk gewoon afwachten tot de KLM een vrije stoel had. Deze aswolksituatie laat weer eens zien dat we met ons vak nog volop werk hebben. Een van de belangrijkste problemen lijkt het opzetten en organiseren van de (internationale) informatiestromen. Dat is in Europa een bijzondere uitdaging. Zou Inspire helpen? Als de gegevens beschikbaar zijn, komen we met de huidige methoden en technieken een heel eind. Zeker in een laboratoriumsituatie, maar in een hotelkamer? En in een, voor een niet professionele geo-reiziger behapbare, vorm? Toch is de aswolk ook nog ergens goed voor. Deze laat namelijk zien dat een aantal onderwerpen die bovenaan de geo- onderzoeksagenda staan daar niet voor niets staan. Denk met de aswolk in gedachte maar aan trefwoorden als 3D, de dynamiek (de factor tijd), de onzekerheid en 'fitness-for-use'. En het gaat hier om alle fasen van de keten: data inwinning, organisatie en visualisatie. Maar ook nieuwe benaderingen als 'neogeography' en 'participatory mapping' kunnen een rol spelen. Wachtend in de hotelkamer bleek namelijk dat veel nieuwsites via vragen aan gestrande reizigers een beeld van de situatie probeerden te krijgen. Overigens heb ik zelf ondervonden dat die nieuwssites deze berichten, op wat stijlverbeteringen na, ongecontroleerd overnemen. Prof. dr. Menno-Jan Kraak ITC International Institute ofGeo-Information Science and Earth Observation Department ofGeo-Information Processing E-mail: kraak@itc.nl Geo-lnfo 2010-6 13

Geo-Info | 2010 | | pagina 15