Grootste FIG-congres ooit Verslag Het 24e congres van de Internationale Federatie van Landmeters was het grootste in de geschiedenis van de federatie. Het congres is gehouden in Sydney, Australië van 11 tot 16 april 2010 en kende meer dan tweeduizend deelnemers. Er waren meer dan achthonderd presentaties waaronder een serie keynotes. De artikelen werden gepresenteerd in sessies georganiseerd door de tien FIG-commissies of combinaties daarvan. Er waren meestal twaalf sessie tegelijk om alle artikelen gepresenteerd te krijgen. Dat was wel een erg hoog aantal. Het geo-bedrijfsleven was flink vertegenwoordigd met 48 stands op de tentoonstelling. Internationale samenwerking Paul van der Molen erelid FIG De grote uitdagingen Tijdens het voorzitterschap van Prof. Stig F.nemark is de inter nationale federatie van landmeters nog verder uitgegroeid van enkele technische/landmeters/gegevensinwinners-organisatie naar een professionele organisatie voor landmanagement en -administratie met een focus op de problemen van onze tijd: klimaatverandering, rampenbestrijding, milieuvervuiling, verstedelijking, armoedebestrijding in samenhang met toegang tot grond, water en andere hulpbronnen. Het FIG geldt als een partner van de Wereldbanken van de Verenigde Naties op dit gebied. Het thema van dit congres was: 'Facing the Challenges - Building the Capacity". Hieruit spreekt dat onze beroepsgroep de uitda gingen aankan en wil. Ook al moet er nog veel gebeuren. Tijdens de sessies met genodigde sprekers was er veel aandacht voor de millennium development goals en voor duurzame ontwikkeling. De technische vertaling van de sociale aspecten van landadmi- nistratie is een uitdaging op zichzelf. Er is behoefte aan wereld wijde kadastrale dekking, maar dan wel voor alle landrechten (dus ook gewoonterecht, rechten van traditionele bewoners, informele rechten van sloppenwijkbewoners) en niet alleen voor eigendomsrechten. Tijdens de algemene vergadering van de deelnemende organisaties aan de FIG is Prof. Paul van der Molen benoemd tot erelid van de FIG. Dit in verband met zijn grote verdiensten binnen het FIG. Vooral als voorzitter van de FIG-commissie 7 (kadaster en landmanagement) en als lid van het bestuur van de FIG. Als lid van het bestuur heeft Paul zich ingespannen om de bijdrage van de beroepsgroep aan het bereiken van de millennium development goals samen met de Wereldbank uit te werken. De nominatie was ingediend door Geo-lnformatie Nederland bij de FIG. Tijdens het congres werd er voordurend gesproken over 'spatial enabled society'. Hierbij krijgt informatie die aanwezig is en wordt aangemaakt in een samenleving een ruimtelijke component. Het gaat niet alleen om 'business inteligence' maar ook om 'loca tion inteligence'om tot goede besluitvorming te kunnen komen. Er werd gesteld dat GPS-technologie, alleen al in Australië, een potentiële productiviteitswinst van in totaal 60 tot 120 miljard Australische dollars kan behalen in de landbouw, de bouw- en de mijnindustrie. 14 Geo-lnfo 2010-6

Geo-Info | 2010 | | pagina 16