Geo-informatie bestaat niet meer, maar de e-Overheid kan niet zonder Principes Geo-informatie integraal onderdeel van architectuurkader NORA en principes 9-vlaksmodel Wie? Organisatie Wat? Hoe? relaties tussen geo-gegevens dé natuurlijke koppelingsmogelijkheid biedt voor het combineren van informatie van verschil lende informatiedomeinen en organisaties. Het is dan ook van groot belang dat de architectuurprincipes van de elektronische overheid naadloos aansluiten op specifieke aspecten en standaarden van geo-informa- tie en vice versa. In de nieuwe versie van NORA (versie 3) is geo-informatie een integraal onderdeel van de elektronische overheid. Belangrijk daarvoor is te onderkennen dat geo-infor matie geen aparte informatie(-objecten) betreft, maar'slechts'de ruimtelijke aspec ten ervan. Daarmee wordt onderkend dat geo een aspect is van informatie en niet een aparte tak van sport. Maar wel een aspect met een grote potentie voor de totstandkoming van een efficiënte en effectieve elektronische overheid. Een architectuur zoals NORA- probeert een structuur in de ICT te brengen op basis van een visie en in samenhang met de bedrijfsvoering. Dit gaat aan de hand van principes, kenmerken waaraan een dienst geacht wordt te voldoen om de interopera biliteit van de dienst te vergroten. Een bekend voorbeeld van een principe is'eenmalig inwinning, meervoudig gebruik'. De implicatie is dat burgers niet keer op keer gevraagd mag worden om dezelfde gegevens als hij/zij contact heeft met een organisatie of afdeling. En de basisregistraties zijn er een logisch gevolg van. Binnen de wereld van geo-informatie wordt vaak'data bij de bron'gehanteerd. Als logisch concept klopt dat, maar de fysieke implementatie betekent niet automatisch dat alle geo-gegevens als webservices of downloadservice beschikbaar zijn bij de bronhouder. NORA geeft ook duidelijk aan dat dergelijke diensten beschreven moeten zijn en de kwaliteitsafspraken qua toegankelijkheid en beschikbaarheid beschreven zijn. Daarnaast kan het om tech nische redenen (bijvoorbeeld in relatie tot performance) noodzakelijk zijn om doublu res van gegevensbestanden te hebben. Landelijke voorzieningen en ontwikkelingen als de PDOK-motorzijn daar voorbeelden van. In tegenstelling van watje misschien zou verwachten, is'geo'dan ook zoveel mogelijk opgegaan in het geheel. Daarmee is het ook een statement naar andere sectorale of orga nisatie- referentiearchitectuur: maak geo niet speciaal door middel van een aparte architectuur of een volledig aparte functie. Om de interoperabiliteit - de samenwerking tussen overheidsorganisaties met afge stemde processen en gebruikmakend van eikaars informatie- te realiseren, hanteert NORA kwaliteitskenmerken. Het zijn ont werpprincipes die de ruimte voor het ont werp van diensten, en hun onderliggende processen en systemen, beperkt. Bij concrete toepassingen dienden deze principes te worden vertaald naar ontwerpbeslissingen. Alle ontwerpprincipes van NORA zijn onverkort van kracht bij ontwerpbeslissin gen in toepassingen waar geo-informatie wordt gebruikt. Nu laten de principes en definities van NORA ruimte voor interpretatie bij de concrete toepassing ervan. Gevolg zou kunnen zijn dat de (bedrijfs-)referentie- architecturen met betrekking tot de geo- aspecten dat ieder op z'n eigen manier doet. Vanuit NORA wordt dit onderkend en daarom is het thema geo-informa tie nader uitgewerkt in het NORA-Dossier Geo-informatie. Hierin worden de principes van NORA nader beschreven qua interpretatie in de toepassing van geo-informatie. Anderzijds kan geo-informatie ook juist veel bijdragen aan het realiseren van de informatiedeling tussen overheidsorgani saties of met burgers en bedrijven. Bij veel principes wordt daartoe geo-informatie genoemd bij de motivering, implicatie of voorbeelden van de principes. En er is één NORA-principe die het geo- aspect van informatie specifiek adresseert ruimtelijke informatie wordt ontsloten op basis van locatie. Kortom, op basis van interactieve kaartdiensten. De veertig NORA-principes zijn gegroe peerd in het zogenaamde 9-vlaksmodel. Voor wat betreft de bedrijfsarchitectuur, informatieverwerking en technische voor zieningen wordt er onderscheid gemaakt in wie, wat en hoe. Onderstaande afbeel ding geeft het overzicht. Bedrijfs architectuur Informatie architectuur Technische architectuur Applicaties Technische componenten Diensten Producten Gegevens Gegevens opslag Processen Informatie uitwisseling Netwerk Geo-lnfo 2010-6 17

Geo-Info | 2010 | | pagina 19