Organisatie wegen of gebiedsont Geo: door NORA is de integrator van (handhaving, inspectie). weer geïntegreerd geraakt Producten en diensten Processen Applicaties Gegevens Onderzoek G0NTM2T Hieronderzijn enkele kwesties aangege ven voor de belangrijkste vlakken. In veel overheidsorganisaties is geo-informa- tie ondersteunend aan het primaire werk proces. Van belang is te onderkennen dat de Inzet van geo-informatie bij beleidsontwik keling geheel anders ingezet wordt dan bij beleidsuitvoering. Bij dat eerste gaat het om ad-hoconderzoeksvragen waarbij ruimtelijke analyses uitgevoerd worden door middel van bij de vraag passende geo-informatie- bronnen. Bij beleidsuitvoeringstaken gaat het om het beheer van ruimtelijke eenheden als watersystemen, wikkeling of controle In dergelijke processen worden diverse bedrijfsobjecten beheerd ook qua geo-aspecten. Het zal duidelijk zijn dat dit een verschillende organisatievorm vraagt. Maar het is niet zo dat geo-informatie alleen wordt beheerd en gebruikt door een speciaal organisatieonderdeel meteen clustering van geo-competenties. leveren aan de (integrale) diensten en producten aan afnemers, voor zowel bur gers, bedrijfsleven als andere overheden. Dit door: 1. afzonderlijke deelproducten in samen hang tot elkaar te brengen op basis van hun geografische locatie; 2. of juist het in contact treden met de overheid vorm te geven op basis van een geografische locatie. Daarnaast kan geo-informatie zelf een product zijn. Bijvoorbeeld de informatie van, in het kader van beleidsuitvoeringsta ken, beheerde bedrijfsobjecten. Het hergebruik van deze informatie buiten De geo-aspecten van informatie kunnen een wezenlijke en effectieve bijdrage de eigen organisatie is juist wat beoogd wordt door op eigen processen toegesne den diensten aan een bredere groep van afnemers aan te bieden. Ketenprocessen worden op alle drie aspecten van interoperabiliteit - de bedrijfsprocessen, de informatieverwer king en de technische voorzieningen - in samenhang opgepakt. Enkel een tech nische aanpak zonder dit functioneel goed te organiseren heeft beperkt succes. Door de eenvoud van combineren van geo-informatie, wordt dat soms over het hoofd gezien. In een ketenproces zijn er dienstverleningsrelaties met afspraken, in de vorm van leveringsvoorwaarden en kwaliteitscriteria van een dienst zijn vast gelegd. Dit is een voorwaarde om elkaar te kunnen vertrouwen. Veel informatie van de overheid is direct of indirect ruimtelijk gerelateerd. En burgers zijn tegenwoordig goed bekend met de mogelijkheden om WeleeX informatie via kaarten te ontsluiten. Kaarttoe- passingen op het inter net zijn een van de meest gebruikte groep webtoepassingen. In combinatie met het principe dat'Internet het voorkeurskanaal' is, zou daarmee heel veel overheidsinformatie ontsloten moeten worden op basis van zijn ruimtelijke ligging! Veel informatiebronnen met een expli ciet geo-aspect worden door meerdere organisaties (systemen, organisatieon derdelen) gebruikt. Het zijn bronregis- website e-mail call center baiie/ioket Beleidsontwikkeling Beleidsuitvoering Vergunningen] Beheerwegen^^j Gebiedsöntw Geö-sfandaarfeflJ,J§.5;^ i^i§|§ Transforrhatieservicè BetaalvoiHfening DP r1 ÖO I ÖOÖ ÖQ □ao aa 18 Geo-lnfo 2010-6

Geo-Info | 2010 | | pagina 20