Funapplicatie Boekopdekaart.nl Hergebruik Informatieuitwisseling Gegevensopslag Platen Conclusie Geo-informatie bestaat niet meer, maar de e-Overheid kan niet zonder traties die in meerdere werkprocessen of bedrijfsfuncties bewerkt worden. De zes geo-basisregistraties zijn daar het ultieme voorbeeld van. Van bronregistraties is het eigenaarschap belegd en deze is verantwoordelijk voor de kwaliteit van de informatieobjecten in de registratie. In sommige gevallen wordt het geo-aspect van een informatieobject apart beheerd. De eigenaar blijft verantwoordelijk, ook al voert een andere (deels) het beheer uit. Informatie die reeds is ingewonnen, wordt zoveel mogelijk hergebruikt, door deze ter beschikking te stellen aan de gehele overheid. Binnen het werkveld van geo- informatie is men al heel ver met een systematische beschrij ving van de geo-objecten (metadata) en de publicatie ervan (Nationaal Georegis- ter). Dit wordt in NORA nogmaals onder streept 'de gegevens moeten beschreven zijn om te kunnen worden hergebruikt'. Op basis hiervan worden ook de herge- bruikrelaties binnen de basisregistraties ingevuld en zal te zijner tijd bijvoorbeeld de geometrie van de Basisregistratie Topografie afgeleid zijn van die van de Grootschalige Topografie, enz. Het gebruik van open standaarden is ver plicht. Daartoe zijn de geo-standaarden van het'Raamwerk Geo-standaarden' opgenomen op de verplichte 'Lijst van Open Standaarden'van het Forum Stan daardisatie. Overigens kan om technische redenen (bijvoorbeeld in relatie tot performance) doublures van gegevensbestanden nood zakelijk zijn. In de oudere versie van NORA werd er gesproken van een 'hiërarchie van samen werkende servicebussen'. Voortschrijdend inzicht heeft de overheidsbus doen ver worden tot berichtenverkeer op basis van open standaarden. Het gebruik van stan daarden als de Digikoppeling (voorheen OSB) en de geo-webservices bevordert de interoperabiliteit. Overigens zullen de geo- webservices in de nabije toekomst ook de Digikoppeling (WSDL, SOAP-standaarden) ondersteunen. Bij de gegevensopslag is het van belang de standaarden als Rijksdriehoeksstelsel en NAP te gebruiken. In NORA-architectuurplaten wordt een impressie van de samenhangende informa tiearchitectuur qua voorzieningen, bouw stenen, standaarden enz. gegeven. Bij dit artikel een vrij algemene architectuurplaat met enkele geo-informatie elementen. Enkele opvallende zaken: het aspect 'geo' wordt gevisualiseerd door de globe op te nemen bij componenten waarin geo- aspecten voorkomen. Maar ook een e-mail kan op basis van ruimtelijke interesse gericht worden verstuurd naar burgers over op handen zijnde ontwikkeling op een specifieke locatie. Het Nationaal Georegister (NGR) is een bouwsteen ten behoeve van de communicatie en niet een contactfunctie an sich. De'gele U' is niet meer een servicebus, maar visualiseert de communicatie. Geo-informatie heeft al veel bereikt en gerealiseerd voor wat in NORA belangrijk is: geoperationali seerde standaarden en samenwerkings verbanden. Door de eenvoud van combi neren van geo-informatie wordt soms de afstemming op strategisch niveau en met bedrijfsprocessen over het hoofd gezien. De organisatie van geo-informatie is een interne aangelegenheid, maar het beheer van 'geo' is geen apart werkproces maar slechts een processtap. Veel geo-informa tie zijn bronregistraties die als diensten fungeren tussen overheidsorganisaties, In de dienstverlening voor burgers en bedrijven, lastenverlichting en elektroni sche basisvoorzieningen van de overheid neemt geo-informatie een prominente plaats in. Door geo integraal te benoemen in NORA en niet apart te stellen is de inte grator van weleer geïntegreerd geraakt. NORA 3.0 en het NORA-Dossier Geo- informatie zullen in of net na de zomer in definitieve vorm verschijnen. Webwinkel Cosmox kwam met www.boekopdekaart.nl, een website gebaseerd op Google Maps waarop is te zien welke boeken in welke plaats of zelfs straat spelen. Bezoekers zien een landkaart met prikkertjes, waarbij ieder prikkertje voor een boek staat. Een beetje inzoomen en na een paar muisklikken ontrolt zich een menu met gegevens (soms ook commentaar) over een boek in de desbetreffende plaats. Je kunt ook zoeken op auteursnaam en ISBN. De Land meter van Pouls of Veranderend getij van Marcel Metze waren te vinden, maar zonder locaties en ik gaf ze ook niet aan. Het Pau perparadijs van Suzanna Jansen prijkte al in Veenhuizen, dat was duidelijk. Een jongen uit Stavenisse over Leen Potappel (1882-1953) ook. In Maassluis stond alleen Maarten van Buuren nog en miste Maarten 't Hart. De kaart zelf is ook nog niet alles. Zo ligt Urk net boven Walcheren in zee en wordt het boek Dorsvloer vol confetti van Franca Treur, zowel op Walcheren als op Noord-Beveland vermeld. Met Theekoe pels en tuinhuizen in de Vechtstreek is het aantal prikplekken langs de rivier nog groter. Misschien is er naast puntobjec- ten ook behoefte aan lijn- en vlakobjec- ten? Toch ben ik benieuwd naar wat hier uit zal groeien. Adri den Boer Geo-lnfo 2010-6 19

Geo-Info | 2010 | | pagina 21