Jacques Bertin In memoriam 27 juli 1918 -is mei 2010 Met het oog op de 25s internationale kartografische conferentie van de ICA, vol gend jaar in Parijs, had de Franse kartogra fische vereniging een afspraak gemaakt met Jacques Bertin voor een interview. Dit interview zou op 3 mei plaatsvinden. In plaats daarvan werd hij die dag ijlings per ambulance naar het ziekenhuis gebracht, alwaar hij op 92-jarige leeftijd overleed. We verliezen zo een van de, zo niet de belangrijkste vernieuwer van de kartografie van de 20e eeuw. Bertin hoorde tot de eerste generatie van afgestudeerden aan de door Emmanuel de Martonne nieuw binnen het Institut de Géographie opgerichte Ecole de Carto graphic. Hij kreeg daarmee feitelijk een traditionele opleiding tot atlasredacteur. Zijn eerste baan was dan ook bij uitgeverij Hachette, Bertin wist zich aan de traditio nele opvatting van de kartografie te ont worstelen en verbond de kartografische weergave geleidelijk aan de eigenschap pen van het weer te geven verschijnsel in plaats van aan dat verschijnsel zelf. In 1954 werd hij oprichter en directeur van het Laboratoire de Cartographie van de Ecole pratique des hautes etudes (EFHEi. In 1967 werd hij tot hoogleraar kartografie benoemd aan de Sorbonne en daarnaast werd hij in 1974 directeur van het grafisch laboratorium van de Ecole des hautes études en sciences sodales (EHESS), een ander onderdeel van de EPHE. Eindjaren '70 werd hij benoemd tot hoofd onder zoek bij het Centre national de la recher che scientifïque (CNRS). In 1967 werd zijn Sémiologie graphique gepubliceerd bij Gauthier-Villars en Mou ton in Parijs en Den Haag. Het boek sloeg in als een bom. Semiologie is de weten schap die de rol van tekens in de com municatie bestudeert. Ondanks eerdere pogingen zoals van Ritter was het voor het eerst dat er een compleet systeem van regels voor de grafische beeldtaal was opgesteld, met overtuigende grafische bewijzen van de geldigheid van die regels. Het was daarmee een praktijkboek, waarvan de inhoud niet door psycho fysisch onderzoek werd onderbouwd, maar zijn regels werkten! ledereen was nu in staat, met behulp van die regels, op basis van rationele overwegingen, grafische voorstellingen te vervaardigen die geschikt waren voor de overdracht van ruimtelijke informatie. Naast de regels, die zowel toepasbaar waren op kaarten, diagrammen als netwerken, bevat dat boek meer dan 200 pagina's met goede voorbeelden hoe de grafische beeldtaal wel en niet moet worden toegepast. Later (1977) publiceerde hij La graphique et Ie traitement graphique de /'information, waarin de nadruk meer op analysetech nieken dan op de grafische weergave lag. De Angelsaksische onderzoekers deden zijn werk - door het ontbreken van die waarnemingspsychologische onderbou wing - af als kookboek-kartografie, maar dat heeft de toepassing van zijn inzichten gelukkig niet in de weg gestaan, zeker niet na het verschijnen van de Duitse verta ling in 1974. Hij was zeer ongerust over het feit dat een Engelse vertaling uitbleef en beschouwde dat als een soort samen zwering. Die Engelse vertaling kwam alsnog in 1983. Ondertussen was hij, samen met zijn opvolger Serge Bonin, als directeur van het Laboratoire de Graphique vooral ook bezig zijn gedachtegoed een bredere verspreiding te geven. Door kleine, meer toegankelijke edities van zijn werk uit te brengen, door het organiseren van cursus sen zowel in Parijs als in heel Frankrijk, en door het ontvangen van bezoekers. In de jaren 70 en 80 was een bezoek aan zijn Laboratoire een geliefd onderdeel van excursies uit Nederland, zowel van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie als voor de gemeenschappelijke studie reizen van kartografiestudenten van de Universiteit Utrecht en het ITC, op weg naar hun veldwerkgebied in Zuid-Frankrijk. In Nederland werden de denkbeelden van Bertin vooral geïntroduceerd door Jan-Erik Romein en Cor Koeman. Ze organiseerden studiedagen over de grafische semiologie, waar ook Frans Depuydt uit Leuven belang rijke bijdragen voor leverde en brachten verkorte Nederlandse vertalingen van zijn belangrijkste stellingen. Ook na zijn pensionering (in 1983) bleef hij zeer actief. Bertin bleef sleutelen aan zijn grammatica van de grafische beeldtaal (in 2003 stuurde hij nog een nieuwe versie rond) en paste toch ook zelf zijn principes toe, zoals in de prachtige geschiedenis atlas Atlas historique universe! die in 1997 uitkwam. Het heeft hem aan aandacht en waardering voor zijn werk niet ontbroken. Van de Deut sche Gesellschaft für Kartographie ontving hij in 1993 de Mercator-medaille, in 1998 werd door zijn leerlingen en bewonderaars een bijzondere bijeenkomst georganiseerd voor zijn 8oe verjaardag, en hij ontving in 1999 de gouden Carl Mannerfelt-medaille van de ICA. Hij bleef, zoals eerder aan gegeven, tot het einde uitermate betrok ken en geïnteresseerd in de kartografie, en was een bijzonder toegankelijk en vriendelijk mens. Ferjan Ormeling 20 Geo-lnfo 2010-6

Geo-Info | 2010 | | pagina 22