Iets van de Geo-tour Slot NEO-stand met interactief mutatiespei komen, maar hij zag benutten het liefst ook achter de voordeuren bij overheden. "De verplichting is minder zwaar dan de intentie", zo stelde hij de vragensteller met eigen bestanden detailtopografie gerust. Het BGT-ideaal van'Doe hetzelfde en doe het samen'was dus in april nog niet bereikt.... Een geplande BGT-lezing vanuit de VNG ging vanwege ziekte van de spreker niet door. Zeker op die derde dag kon de aandacht worden verdeeld over oude bekenden en nieuwe applicaties.Totaalconcepten en integrale oplossingen waren niet van de lucht.'Geo is overal!'was op de VNU-website de startzin voor de Geo-tour, terwijl die toch juist langs een selectie van de exposanten ging. Centric had de grootste stand van de 16 van die Geo-tour, maar key2geo-informatie was recent in dit blad al aan de orde. Grontmij lanceerde er een nieuwe gebrui kerssite. NEO uit Amersfoort gaf'helder zicht op verandering'door mutatiesignalen en objectgerichte beeldverwerking. De stand van Cebra lietVirtuoCity in een nieuw jasje zien. De virtuele stad is een wel serieus Second Life. ('Wat dacht u van een virtueel jeugdhonk? Het bestaat al', aldus hun folder.) Op de Kadasterstand werd (onder andere) gepresenteerd hoe real time vastgoeddata op een iPhone of iPad zijn op te vragen. Ook werd een prototype van een BAG-kaartviewer gepresenteerd. De typische geometrie was bijvoorbeeld herkenbaar aan objecten als woonbo ten. Fraai geselecteerd en gepresenteerd kon worden naar bouw periode of soort gebruik. Het stadhuis van Markt 1 te Gouda bleek uit 1950 te zijn, maar dat zal wel het restauratiejaar van dit middel eeuwse pand zijn geweest.Verder bleek ergens een flatgebouw nog één verblijfsobject te zijn, maar al die dingen zijn natuurlijk aan de gemeenten. De Kadastersite linkt ook naar het Voortgangshuis op de VROM-site en de score was eind april circa 45 gemeenten. In de stand van B3Partners uit Utrecht (10 jaar oud en met 15 medewerkers) bleek dat men ook een BAG-viewer had voor gemeenten en hun publiek, zoals voor voorloper Vlaardingen. Het gaat bij hen om open standaarden en open source. ("Alles wat wij ontwikkelen is bruikbaar voor iedereen en te downloaden.") B3P trok naast BAG en RO-online verder aandacht met de introductie van een 100% open source WION-systeem, dat wil zeggen: zonder licenties en vendor lock-in. Het bedrijf laat de schoorsteen roken door de dienstverlening daar omheen: advies, implementatie, beheer en onderhoud en een helpdesk. (Vanaf 1 juli 2010 zijn alle netbeheerders wettelijk verplich t om aangesloten te zijn op KLIC- online.) Het bij de Open Geogroep aangesloten bedrijf werkt voor elf gemeenten en wel tien provincies. Zowel van de stands als van de lezingen kon maar een beperkte impressie worden weergegeven. Dat visies echter ook op andere momenten en plaatsen aan de orde komen illustreert de bijdrage van Rienk Hoff van de gemeente Amsterdam elders in dit nummer. Hij sprak in april in Utrecht ook over'Hoe krijg je geo-informatie op het netvlies van bestuurders?'Achternaamgenoot Henk Hoff van Globeplotter hield weer een boeiend verhaal over open data. Halverwege de dag was de presentatie van de Marktmonitor 2009/2010 van GeoBussiness een hoogtepunt. Deze tweede marktmonitor liet een groei zien van 8% in 2009 ten opzichte van 2008. Voor de tweede helft van 2010 wordt wel krimp verwacht, maar de omzetgroei door de BGT moet niet mis zijn! (Jos Anneveld besprak de monitor al breder in zijn column in het meinummer.) Persoonlijk blijf ik het vreemd vinden dat die wel 15.000 geo- informatieprofessionals zich nog relatief weinig laten vinden op beurzen, congressen en in verenigingsbestanden.... Adri den Boer, redacteur Mia van den Bogaard, Klaas van der Hoek en de BAG-kaartviewer. 26 Geo-lnfo 2010-6

Geo-Info | 2010 | | pagina 28