Heel belangrijk dus, maar... Ga uit van de focus het gebruik van van bestuurders geo informatie in de Grond speculatie Het ontsluiten van gemeentelijke informatie met de kaart als toegang is nu eenmaal een stuk helderder dan menu's en lijstjes. In essentie praten we hier over een analyse- en communicatie-instrument. We maken overheidsinformatie inzichtelijk (overdragen van de boodschap) en we maken het de burger gemakkelijker. Daarnaast, en neven schikkend, constateer ik dat ook voor allerlei gemeentelijke beheerprocessen geo-infor matie een belangrijk onderdeel is geworden. Denk hier aan beheer openbare ruimte en de omgevingsvergunning. Bovenop het toenemend belang van geo- informatie als zodanig, maken de belang rijkste verzamelingen van geo-informatie erg voor de hand liggende samenhang tussen personen en geo, zie fig. 2.99% van alle gemeenteraadsbesluiten heeft met geo en/of personen te maken. Basisregis traties vragen bovendien om een centrale organisatie binnen de gemeente, omdat het immers een stelsel is en ook als zodanig moet worden benaderd. Ondanks al die mooie vergezichten, waarom staat geo-informatie dan niet (goed) op het netvlies bij het bestuur? Daar zijn twee belangrijke redenen voor. Ten eerste wordt geo-informatie gebruikt woning bedrijf ACME INC adres topografie Fig. 2. Flet eenvoudige verband tussen persoons- en geo-informatie. op veel en diverse aandachtsgebieden: BAG, GBKN, Wkpb, WABO, WION, com municatie, beheer Openbare Ruimte, enzovoorts. Deze onderwerpen vallen onder meerdere bestuurders, er is niet een wethouder die portefeuille heeft. Ten tweede zit geo ergens in de backoffice, dus nogal uit het zicht van bestuurders. Geo-informatie heeft daarbij de schijn van ingewikkeldheid tegen omdat er des kundigheid nodig is voor het opbouwen en beheren van geo informatieverzame lingen. Voorts is er met opbouwen en beheren vaak veel geld gemoeid, waarbij de opbrengsten niet (direct) duidelijk zijn. Dat de meerwaarde van geo verderop in de gemeentelijke ketens zit, is vaak niet hel der. De direct verantwoordelijke bestuur der weet meestal wel wat de geo-afdeling ongeveer kost, maar heeft geen idee van de opbrengsten elders in de organisatie. Geo-informatie is dus eigenlijk net zoiets als water: vanzelfsprekend, alledaags, onopvallend. Totdat je het niet meer hebt. Maar hoe krijg je dat dan op het netvlies bij bestuurders? Het belangrijkste punt dat je je moet realiseren als je over deze vraag nadenkt, is dat bestuurders heel veel aan hun hoofd hebben: tientallen onderwerpen, in allerlei soorten en maten, in allerlei stadia van planning, urgentie enz. vragen om hun aandacht (fig. 3). Daar moetje met je geo-belang tussen zien te komen. En daar moetje op een bepaalde manier mee omgaan. ook nog eens deel uit van het stelsel van basisregistraties. Dat versterkt het gebruik alleen maar, doordat de overheid als geheel'slimmer'gaat werken. Meervoudig gebruik van dezelfde informatie bin nen - digitale - werkprocessen gaat pas echt meerwaarde opleveren. De tijd dat een bouwvergunningstekening in Aatjes wordt geknipt om te kunnen worden gefaxt naar de brandweer (en dan weer terug) ligt dan echt achter ons. Geo is bovendien onderdeel van een stelsel met méér basisregistraties. De combinatie waarvan nog weer nieuwe voordelen te verwachten zijn. Het is niet voor niets dat de Amsterdamse Dienst Persoons- en Geo-informatie één club is. Er bestaat een Fig. 3. Bestuurders hebben heel veel aan hun hoofd. Stakende vuilnismannen stadsvernieuwing metro Nieuwe auto museum Zieke eega B&W Armoede beleid begroting Nieuwe zeesluis zeesluis coalitie herindeling Geo-lnfo 2010-6 5

Geo-Info | 2010 | | pagina 7