Focus van bestuurders Welke middelen kun je toepassen? Zorg dat je snel, en proactief, in een bestuurlijke geo-behoefte kunt voorzien Het belangrijkste watje als geo-man of -vrouw moet doen is uitgaan van de focus van bestuurders. Zij zijn, min of meer in aflopende volgorde van belang, gevoelig voor de volgende zaken: risico's: de Wkpb kreeg in Amsterdam pas echt bestuurlijke belangstelling toen duidelijk werd dat de gemeente (forse) schadeclaims kan krijgen bij een onvolledige of onjuiste registratie; ook de WION legt een leidingbeheerder - in een aantal gevallen is dat de gemeente - forse boetes op als er verwijtbaar onvoldoende is geregistreerd; inkomsten: de business case BAG is vooral interessant als je kunt voor rekenen dat een actuele registratie (in dit geval van opgeleverde woningen) direct bijdraagt aan de uitkering uit het Gemeentefonds, en - in een aantal gevallen - in de toekenning van meer BLS-subsidie; imago: een bestuurder wil graag voor de dag komen met leuke of interes sante dingen. Een van onze wethouders heeft een tijdje terug een zogeheten filmcoördinator aangesteld een medewerker die alle verzoeken van filmmaatschappijen om in Amsterdam te mogen filmen behandelt. DPG heeft de coördinator vervolgens wegwijs gemaakt in de geo-webviewer, waaralle betrokkenen zeer over te spreken waren; dienstverlening burger: zorg dat een bestuurder trots kan zijn op het feit dat de bestemmingsplannen online staan, en dat er een goede, heldere viewer met publieksinformatie beschikbaar is; beheer en organisatie: dit onderwerp heeft, ik zei het hiervoor al, een hoog backoffice gehalte (en is dus vaak niet zo interes sant), maar er zijn toepassingen waarmee je bestuurders kunt imponeren. Onder meer als burgers meldingen over de openbare ruimte kunnen doen via inter net, een kartografische ondersteuning van de parkeerhandhaving, het digitaal ontwerpen van een nieuwe indeling van stemdistricten... Vuistregel is dat een bestuurder in vrij kort bestek moet kun nen snappen wat En ga vooral niet in op technische details, houd het beknopt en op hoofdlijnen. Ter geruststelling: dit 'probleem' hebben juristen en financieel specialisten ook. hij/zij ziet, en daar ook de lol van inziet. Ik benadruk datje tegenover bestuur ders vooral niet moet beginnen over informatiearchitecturen, ICT-vergezichten, informatiehuishouding of organisatorische backoffice zaken (tenzij het harde opbrengsten oplevert). Er zullen wel bestuurders zijn die diep in dit soort onderwerpen kunnen meegaan, maar ik heb ze nog niet ontmoet. Realiseer je je dus vooral datje geen technisch ver antwoorde uitleg moet geven, maar dat je het idee en de toepassing moet laten zien. Om bestuurders geïnteresseerd te krijgen kun je onder meer het volgende doen: lever aansprekende voorbeelden met geo-informatie aan bestuurders: ik noemde al de hulp aan de filmregisseur, maar ook het beschikbaarstellen van een kaart met coffeeshoplocaties binnen 250 meter van scholen, van een overzicht van afmeerplaatsen van boten (als er weer eens een discussie is over de overlast van bootjes), van kaar- Voorgerecht "Te"" €9 'f/sS Stadsdelen DMB maken van bouwvergunning, geometrie en adres toekennen 1 proces Bestuurlijk moet er grote prioriteit gegeven worden aan terugmeldingen Het moet een automatisme worden dat elke verandering in een gebouw gemeld wordt en dat er toezicht gehouden wordt. DPG gaat het hele terugmeldproces professionaliseren, in overleg met de betrokken diensten. f js- Hoofdgerecht i Nagerecht OpQfohtwlkkelt een kwaliteitsmonitor. Alle betrokken stadsdelen en diensten zullen zich inspannen om d© kwaliteit te bewaken. Betrouwbare gegevens zijn cruciaal voor het succes van de basisregistratie. Stadsdelen en diensten gaan medewerkers toewijzen die opgeleid gaan worden. DPG siett oen opleidingsplan en infomianepian op en gaat het bijbehorende programma ook DPG investeert In een heldere transparante inrichting van het werk., en in een goede communicatie met de betrokken partijen. Op 1 juli werken alle stadsdelen diensten digitaal aan de omgevingsvergunning. 1;> :..-o ij - Fig. 4. Het convenant dat tijdens het Amsterdamse diner werd getekend. ten die gebruikt kunnen worden bij evenementen (Sail!) - kortom, voorbeelden die inhaken op actua liteit en/of aansprekende onderwerpen; zorg datje heldere kaarten beschikbaar stelt, die immers veel meer inzicht geven dan Aatjes tekst; maak goede businesscases die niet alleen duidelijk aangeven waar de vervaardigingskosten zitten, maar die ook helder maken waar verderop in de gemeentelijke ketens de winst zit. Die winst moetje wel zoveel mogelijk becijferen: bestuurders kennen al die kwalitatieve baten wel, hoe concreter je kunt zijn, hoe beter dat is. een indirecte methode is om je data zoveel mogelijk beschikbaar stellen aan burgers en bedrijven, in feite het doortrekken van de basisregistratiege dachte buiten de overheid. Maak het hen gemakkelijker door je gegevens beschik baar te stellen, zodat ze hun aanvraag van een omgevingsvergunning kunnen baseren op gemeentelijke basisdata, geef hen inzicht in WOZ- en Wkpb-gegevens, enz. Dat levert, als het goed s, terugmel dingen op waarmee de kwaliteit van de gegevens beter wordt, en bovendien betekent dit lagere administratieve lasten - altijd een belangrijk item in bestuurders- land. En ga in dat verband niet zeuren over (verstrekkings)kosten. Nog dit: denk niet datje er ook wel komt als er een wettelijk voorschrift of een 6 Geo-lnfo 2010-6

Geo-Info | 2010 | | pagina 8