De digitalisering van de eigen ruimte Over privacy in een voorgesorteerde stad In the past year. ..Sprint received overs million requests for its customers' information in the past 13 months. That doesn't count requests for basic identification and billing information.That's just GPS.M Traditional search engines aren't enough to find out where a person is and what they wantMetaCarta, a geographic search and intelligence company.has developed a way to tie together geographic mapping, content and even images... The result is a richer profile of the who, what and where of a consumer -- suitable for targeting ads in mobile content.121 Van de global village naar de local village; een geo-historische periodisering Robin van den Akker, promovendus, Erasmus Universiteit Rotterdam Hoewel de innovatiegeschiedenis van onze hedendaagse com putertechnologie zo'n zestig jaar beslaat, krijgt de digitalisering van het dagelijks leven pas vanaf de jaren 80 gestalte. Sindsdien is het verlies van controle over persoonsgegevens een steeds terugkerende zorg geweest. Zoals de bovenstaande citaten duidelijk maken heeft de recente proliferatie van Global Positi oning Systems (GPS) een geheel nieuwe wending gegeven aan het privacydiscours. Uiteraard valt het buiten het bestek van dit essay om een halve eeuw aan technologiegeschiedenis uitvoerig te bespreken. Het volstaat, denk ik, om de belangrijkste ontwik kelingen te noemen, zoals daar zijn, in de woorden van Jos de Mul: miniaturisering, multimedialisering en netwerkkoppeling (2005,14). Wie van periodisering houdt, zou echter, als alternatief voor dit gebrek aan historische diepgang, drie stadia kunnen onderscheiden waarin de digitalisering van de leefwereld, op geheel eigen wijze, wordt geëxtensiveerd (vgl. uitbreiden) en geïntensiveerd (vgl. verdiepen).Toegegeven, periodisering, als heuristische methode, is niet zonder risico's. Het gevaar dreigt immers dat historische processen, die per definitie ambigue en contradictoir van aard zijn, op gewelddadige wijze worden gesimplificeerd. Toch zal ik in het vervolg een periodisering aanhouden. Vooral omdat we, aan de hand van deze periodi sering, gemakkelijker kunnen blootleggen op welke wijze de digitalisering van het alledaagse leven en de digitalisering van de'eigen ruimte', zoals de fraaie Nederlandse vertaling van het woord privacy luidt, in elkaar haken. Zoals gezegd, beginnen de contouren van de informatie samenleving zich pas vanaf de jaren tachtig af te tekenen. Het is immers in dit decennium dat achtereenvolgens de personal computer (pc) wordt geïntroduceerd en het open internet, het netwerk der netwerken, wordt ontwikkeld. De virtuele ruimte die door deze computertechnologie wordt ontsloten wordt, zoals ongetwijfeld bekend zal zijn, ook wel cyberspace genoemd. 14 Geo-lnfo 2010-7/8 Opvallend genoeg wordt in deze periode (1985-1999) het denken over computertechnologie sterk gedomineerd door het idee dat veel, zo niet alle aspecten van het dagelijkse leven naar deze virtuele ruimte zullen migreren. Cyberspace wordt veelal gezien als een 'postgeografische ruimte', zonder coördinaten, die 'het einde van plaats', de'dood van afstand'en de'teloorgang van de urbane ruimte'zou inleiden [S. Graham, 2004].Tegelijkertijd wordt cyberspace, vaker wel dan niet, omschreven met behulp van geografische en ruimtelijke metaforen, van browsernamen als Netscape Navigator en Internet Explorer tot noties als de digitale stad en de digitale snelweg/3' De toekomst, zo meenden velen, zou een electronic cottage zijn, in een global village. Nu is er wel een verklaring voor deze misvatting. Door het relatief geringe aantal internetaansluitingen en dientengevolge de rela tief lage geografische dichtheid van internetgebruikers waren de eerste virtuele gemeenschappen noodzakelijkerwijs mondiaal van aard. Vanaf eind jaren 90 (2000-2010) wordt echter duidelijk, door twee gerelateerde ontwikkelingen, dat de virtuele wereld geen substitutie is of zal zijn voor de werkelijke wereld. De democrati sering van ICT enerzijds en de opkomst van where 2.0 anderzijds maken dat het belang van plaats, locatie en stad voor onze alledaagse ervaring van cyberspace sterk toeneemt. Door de democratisering van ICT vinden steeds meer mensen aansluiting bij de informatiesamenleving, waardoor, voor het eerst in de geschiedenis, een meerderheid van de bevolking toegang krijgt tot het wereldwijde netwerk. In deze periode verschuift het zwaartepunt van online sociale interactie dan ook van mondi ale virtuele gemeenschappen naar lokale sociale netwerken. Computertechnologie, zo blijkt, faciliteert vooral communicatie 1 Zie: www.denaaktemens.nl/2009/12/01/acht-miljoen-verzoeken-om-gp5-info 2 Zie: www.internetnevvs.com/mobility/artide.php/3780591/GPS-Based- Mabile-Ads-Where-Does-Privacy-Fit.htm 3 Voor een even uitvoerig, als fascinerend overzicht van cyberspace-metaforen, leze men het artikel Cyberspace is a Parallel World. A Metaphor Analysis', zie: www.jqjacobs.net/anthro/metaphor.html.

Geo-Info | 2010 | | pagina 16