a Kwaliteit laat zich meten Samenvatting Summary Literatuur RPS BCC privileges aan de hand van specifieke geodemografische kenmer ken. Een techniek die door de koppeling van databestanden en Geographic information Systems (GIS) steeds nauwkeuriger wordt. Tenslotte wijst hij op het toekennen van doorgangsprivileges aan gebruikers van openbare en semiopenbare ruimten, zoals straten en winkelcentra, door het realtime controleren van persoonsken merken, persoonsgegevens en profielen [Graham, 2005]. De voorgesorteerde stad is een van de consequenties van de digitalisering van het dagelijkse leven. Deze consequenties, kortom, reiken verder, veel verder, dan we kunnen of misschien wel willen opmerken. De hierboven geschetste ontwikkelin gen maken daarom duidelijk dat het maatschappelijke debat over privacy niet zozeer gaat over het feit dat'u toch niets te verbergen heeft', want dat klopt: ongetwijfeld zijn veel van uw privégegevens al in het onverborgene gebracht. Maar als u niets te verbergen heeft, heeft u, zo heb ik willen aantonen, wel iets te behouden. Het recht op eigen ruimte, bijvoorbeeld. De digitalisering van de eigen ruimte beschrijft de wijze waarop bedrijven en overheden de eigen ruimte, letterlijken figuurlijk, in kaart brengen. Grofweg kunnen er drie fasen worden onderscheiden in de digitalisering van het dagelijkse leven. In iedere fase verandert de verhouding tussen de gebruiker, de virtuele wereld en de werkelijke wereld. Deze veranderende verhoudingen zijn vooral ook zichtbaar in het privacydiscours. De gedra gingen van burgers en de voorkeuren van consumenten worden steeds transparanter waardoor het zicht op de eigen ruimte steeds beter wordt. Hoewel dit vele consequenties kan, en zal, hebben, besluit het onder staande essay met een schets van een voorgesorteerde stad in een controlemaatschappij. The digitisation of privacy describes how companies and government map out your personal space. Three stages of digitisation of daily life can be discerned. During each stage, the ratio of the user, the virtual world and reality change. This changing ratio is particularly visible in the discussions around privacy. The behaviour of citizens and the preferences of consumers become more and more transparent, thus increasing the visibility towards perso nal space. While this may and will have many consequences, the essay doses with a draft of a premeditated city in a control society. Botterman, M. (2009). Internet of things: an early reality of the future internet. DG Information Society and Media. Zie: www.future-internet. eu/fileadmin/documents/reports/FI-content/loT..Prague_Workshop_ report, vFinal060709.pdf Cuijpers, C. (2007). Privacy in context. In: Berkvens, J.M.A. Prins, J.E.J. (2007). Privacyregulering in theorie en praktijk. Deventer: Kluwer. Deleuze, G. (1995). Postscript on the societies of control, in: Negations: 1972-1990. New York: University of Columbia Press. M. Graham (forthcoming). Neogeography and the palimpsests of place: Web 2.0 and the construction of a virtual earth. Zie: www.geospace.co.uk/ files/Neogeography.pdf Graham, S. (2004) 'Beyond the 'dazzling light': from dreams of tran scendence to the 'remediation'of urban life'. In: New Media Society Vol6(i):t6-25, SAGE Publications Graham, S„ (2005). Software-sorted geographies. In: Progress in Human Geography 29 (5), 562-580. Greenfield A. (2006). Everyware: The dawning age of ubiquitous com puting. Berkeley: New Riders. Hof, C. Van't, Est, R. Van Daemen, F. (2010). Check In Check Uit. De digitalisering van de openbare ruimte. Rotterdam: Rathenau Instituut/ NAI Publishers Kang, J. (1999). Cyberspace Privacy: A primer and proposal, zie: www.abanet.org/irr/hr/winter99_kang2.html Klaver, M-J. (2010). Nog meer privacyschendingen door Facebook. Zie: weblogs.nrc.nl/media/2010/05/21/nog-meer-privacyschendingen- door-facebook/ Schinkel, W. (2008). De nieuwe technologieën van de zelfcontrole. Van surveillance naarzelfveillance. In: Van den Berg, M., Prins, C. Ham, M. (2008). In de greep van de technologie. Nieuwe toepassin gen en het gedrag van de burger. Amsterdam: Van Gennip. Schuilenburg, M. (2008). Waar wachten we nog op? Hoe technologie de ruimte herverdeelt. In: Van den Berg, M., Prins, C. Ham, M. (2008). In de greep van de technologie. Nieuwe toepassingen en het gedrag van de burger. Amsterdam: Van Gennip. Shirky, C. (2008). Here comes everybody, The Power of organizing without organizations. New York: Penguin Press. advertentie rps.nl Geo-lnfo 2010-7/8 17

Geo-Info | 2010 | | pagina 19