Is de muis uitgepiept? Column Jeroen van Winden De wereld om ons heen is aan het veranderen. De pc was het laatste decennium hét gereedschap om bij informatie op het wereldwijde web te komen. Nu zie je dat telefoons toch echt eerder gebruikt worden om op de hoogte te blijven van alles wat er virtueel om ons heen gebeurt. Je hebt tegenwoordig altijd je vrienden, je werk, het nieuws, je gezin, de bibliotheek, het weer, het telefoonboek, de Gouden Gids, de wegenkaart, jouw muziek, films, boeken en nog veel meer bij je. De apparaatjes die we daarvoor gebruiken, vroeger noemden we het een telefoon, ver anderen in zo'n rap tempo dat niet te voorspellen is hoe we in de nabije en verdere toekomst contact zullen maken met de steeds groter wordende informatieschatkist op het web. Omdat deze apparaatjes al lang niet meer aan een bureau gebonden zijn, is de locatie van het apparaatje -of eigenlijk van de gebruiker - erg belangrijk geworden. Hiermee is geo-informatie ineens heel interessant. Gebruikers van deze apparaatjes gaan onbewust geografische diensten afnemen. Even een zijsprongetje; het thema van deze Geo-lnfo is'Geo- informatie voor de consument'. Wat is eigenlijk een consument? Volgens Wikipedia is een consument een persoon die goederen of diensten afneemt die worden geproduceerd in een economie. Consumenten-GIS is dus eigenlijk een vreemde bewoording van een GIS omdat iedereen die een GIS gebruikt, consument is. Ik gebruik graag een andere term voor de groep mensen die hier eigenlijk bedoeld wordt. Het gaat om mensen die niet professio neel met een GIS werken en waarschijnlijk GIS-diensten afnemen zonder die GIS te noemen. Ik noem deze mensen dus liever neograaf; mensen die redelijk'nieuw'met geografie in aanraking komen. De gebruikers van al die nieuwe mobiele apparaatjes zijn dus neografen. De huidige stand van zaken rond dit soort apparaten heeft geleid tot twee belangrijke trends. In eerste instantie stond alle informatie die iemand nodig had fysiek op het apparaat. Het werd thuis vanaf de pc met het apparaat gesynchroniseerd. De eerste duidelijke trend is dat er steeds minder informatie fysiek op zo'n apparaat staat. De gebruiker van het apparaat neemt steeds meer diensten af van aanbieders die gestreamd worden, of die slechts tijdelijk op het apparaat staan. Omdat geo-informatie steeds populairder wordt door de ontwikkeling van mobiele apparaten, zul je zien dat ook dit soort informa tie steeds meer als een dienst geleverd gaat worden. Je hebt bijvoorbeeld niet meer een navigatiesysteem met bijbehorende data nodig op de telefoon, maar je neemt'navigatie'gewoon af als een dienst. men. Alle applicaties die we gebruiken zijn gebaseerd op deze twee uitvindingen. Een GIS is sinds de muis en het ontstaan van grafische besturingssystemen als user interface niet rudimentair veranderd. In- en uitzoomen doen we al die jaren al met het trekken van een rechthoek op de kaart. Oké, met de introductie van het wieltje op de muis kunnen we nu ook in- en uitzoomen. Maar de principes zijn niet veranderd.Tot nu! Je zult zien dat we nu steeds weer andere interfaces gaan krijgen waarbij we met geografische informatie oftewel kaarten zullen werken. De introductie van de iPhone heeft hierin een revolutie veroorzaakt. Dit apparaat kent een veel intuïtievere user inter face op basis van handgebaren. Hiermee zal ook het werken met een kaart op een apparaat radicaal veranderen. We zullen de user interface helemaal opnieuw gaan ontdekken. We moeten weer opnieuw nadenken wat logische bewegingen zijn bij het werken met een kaart. Het is in ieder geval niet logisch om met je vinger een rechthoek te tekenen waar de kaart vervolgens naartoe zoomt. En nu komt het: zijn we straks gewend aan de iPhone als inter face, komt er weer een andere interface op ons af. Je zult zien dat het hek van de dam is als het gaat om apparaten waarmee we bij informatie op het web kunnen komen. Kijk naar scienceficti onfilms en je krijgt een aardig idee waar het misschien naar toe gaat. Zo zal de auto steeds meer een interface worden. Ik sta er niet raar van te kijken als je eerdaags gewoon allerlei projecties op de voorruit zult gaan zien. De user interface zal in ieder geval een andere zijn dan die van de iPhone, al was het alleen al om ongelukken te voorkomen. Tafels, ramen en muren worden inter face. 3D-lnterfaces worden steeds normaler. Het is begonnen met 3D-films en 3D-televisies, maar hoe ziet de 3D-geografische interface van de toekomst er uit? Kortom, we gaan een leuke en spannende tijd tegemoet waarin geografische diensten gemeengoed worden in steeds leukere user interfaces. De muis is een overlever. Ik vraag me toch af of hij eerdaags uitgepiept is. Jeroen van Winden Manager technology development ESRI Nederland jvanwinden@esri.nl De tweede trend vind ik persoonlijk nog veel interessanter. We gebruiken al sinds het ontstaan van de computer het toet senbord als interface. De laatste 20 jaar is daar de muis bijgeko- Geo-lnfo 2010-7/8 21

Geo-Info | 2010 | | pagina 23