Geo-sportievelingen Vorig jaar kreeg ik een e-mailtje van een van mijn vrienden. Hij ging meedoen aan de jaarlijkse Friese Elfstedenroeimarathon, en stuurde een link naar een site waar het evenement live - met behulp van GPS-tracking - kon worden gevolgd: geosports.nl. Het gevolg was dat ik tot diep in de nacht achter mijn laptop naar bootjes zat te turen. Dit jaar reis ik zelf af naar Friesland, op zoek naar roeiers en de mannen achter Geosports.nl. 207 kilometer roeien als Web 2.0-ervaring Bart Huijbers, redacteur 14.05.2010 -10:25 uur - Thuis [51°52'52.18"N 5o6'43-52"0] Mijn vrouw was jarenlang een fanatieke wedstrijdroeister. Vele zaterdagen, en soms ook zondagen, werd er getraind, getraind, getraind. Getraind om mee te kunnen doen aan jaarlijks terugkerende wedstrijden als de Head Heineken, de Lingebokaal, de Hart van Holland, En er werd getraind om aan de Elfste denroeimarathon mee te kunnen doen. Daags na Hemelvaart meedoen aan die 200 kilometer lange, meestal ruim 20 uur durende marathon langs de Friese elfste den was meer dan een sportieve prestatie. Het was ook elke keer weer een personele, logistieke en culinaire uitdaging. Want niet alleen moesten er vier roeiploegen van elk twee roeiers en een stuur worden geron seld, maar die ploegen moesten gedurende de nacht ook nog eens worden vervoerd van wisselpunt naar wisselpunt. En bij aankomst op zo'n wisselpunt hadden de uitgeputte en hon gerige roeiers, ook om 3 uur's nachts, zin in pannenkoe ken, soep, snoep en een opbeurend woord. Dus werd er een walploeg van chauffeurs, koks en coaches samengesteld, die tijdelijk werd gehuisvest in het basiskamp: een afgehuurde boerderij in Molkwerum. Van boerTjibbe, die later trouwens Liewert bleek te heten... Inmiddels is deze traditie voor ons ten einde. Door veranderde prioriteiten werd het steeds lastiger om de roei- en walploeg compleet te krijgen. En toen 'Tjibbe'drie jaar geleden aankondigde zijn boerderij niet langer te willen verhuren, viel definitief het doek. Maar dit jaar zijn we met Hemelvaart opnieuw afgereisd naar de Friese elf ste den. Niet om te roeien of om pannenkoe ken te bakken, maar om te zien hoe mijn vakgebied, GIS en Geo-informatie, intrede heeft gedaan in de sportieve hobby van mijn vrouw. 14.05.2010 - 13:03 uur - roeivereniging Wetterwille [53°11'26.12"N 5°50'26.91"0] De navigator op m'n iPod zet me keurig af bij de Leeuwardense roeivereniging Wetterwille. Mijn Android-telefoon'weet' inmiddels ook waar ik ben gearriveerd, en geeft me voor die locatie automatisch de vijfdaagse weersverwachting. Het zit de roeiers mee: droog, licht zonnetje, niet al te warm. Voor deze 25e editie van de Elfsteden roeimarathon hebben zich bijna 90 binnenlandse en buitenlandse ploegen ingeschreven. Roeiers, stuurlui en coaches tellen gezamenlijk op tot zo'n 1.100 deelnemers. Om voor het felbegeerde elfstedenkruisje in aanmerking te komen, moeten zij de speciale jubileumafstand van 207 kilometer binnen 24 uur afleggen. Sinds 2008 kunnen de roeiers zich gedurende de roeimarathon laten volgen met een GPS-tracker. De 50 teams die daar dit jaar voor kiezen betalen 30 euro extra inschrijfgeld en worden door het bedrijf Geosports van zo'n tracker voorzien. Deze'Mambo'van het Duitse bedrijf Fal- com bestaat uit een 20-kanalen SiRF Star III GPS-ontvanger en een tri-band GSM/ GPRS-telefoon. Elke twee seconden zendt de Mambo een 14-byteberichtje naar een server van Geosports. Dat berichtje bevat het IMEI-nummer van de tracker, de lat-longlocatie en het tijdstip. De server waar het bericht naartoe wordt gestuurd wordt door Geosports aangeduid als de Hydra; een verwijzing naar de veelkoppige waterslang uit de Griekse mythologie. De Hydra van Geosports is ook veelkop pig, in de zin dat de server in staat is om (positionerings-)signalen te ontvangen en te verwerken uit een veelheid aan bronnen, met name gerelateerd aan de scheepvaart: GPS; GSM; AIS (Automatic Identification System); ZigBee (draadloze communicatie, vergelijkbaar met Blue tooth en Wifi), enz. Het 24 uur volgen van roeiboten met een GPS-tracker stelt Geosports voor een aantal technische en logistieke uitdagin gen. Zo is de Mambo standaard voorzien van een batterij met een gebruiksduur van ongeveer twee uur. Dat is natuurlijk veel te kort voor het volledige traject, en daarom krijgen de roeiers een extra loodaccu van ruim een kilo mee de boot in. Het kop pelen van de tracker aan deze loodaccu vereist wat extra soldeerwerk, maar dan houdt de Mambo het wel ruim 48 uur vol. 22 Geo-lnfo 2010-7/8

Geo-Info | 2010 | | pagina 24