(tracing) worden gooien roet in het eten voor mobiele telefoons en op Twitter. De Web 2.0 beleving van de Elfstedenroei- marathon is daarmee compleet. Maar het mooiste is natuurlijk dat de boten die een tracker aan boord hebben in een kaartvenster real time kunnen worden gevolgd. Standaard zijn alle boten met een tracker zichtbaar in het kaartbeeld, maar die zichtbaarheid kan per boot'aan' en 'uit'worden gezet. Er is ook een optie om één of meerdere specifieke boten te volgen; het kaartbeeld beweegt dan mee met die boten. Tevens kan de naam van het team, de vaarsnel- chatberichten en Twitter maak ik op dat de roeiers inmiddels zijn vertrokken, maar bij mij liggen ze allemaal stil. Na een half uurtje zie ik vanuit het raam toch echt de eerste boten over de Dokkumer Ee komen aanvaren. Wanneer de applicatie dan eindelijk is geladen, zie ik ze ook op m'n beeldscherm verschijnen op de plek waar ik uit het raam kijk. Wat gaat er mis? Kan de server de piekbe- lasting niet aan, of is er toch iets anders aan de hand? Dat laatste lijkt het geval, en illustreert treffend een van de knelpunten van real time GPS- heid van de boot en Gaten in de GSM-dekking de geroeide route weergegeven. Als ach tergrond biedt het kaartvenster de keuze tussen een (Bing) luchtfoto of een (Bing) topografische kaart. Maar dan, op het moment suprème, bij de start om 20.00 uur, gaat het mis. De appli catie lijkt'bevroren'; de boten bewegen zich nauwelijks nog van hun plaats. En elke keer wanneer ik m'n browser opstart, duurt het eindeloos voordat de applicatie opnieuw is geladen. Uit de tracking. Het res taurant ligt namelijk in een gebied met een beperkte GSM-dekking. Op de site van de Elfste- denroeimarathon wordt al dagen tevoren gewaarschuwd dat de boten in sommige gebieden moeilijk te volgen zullen zijn. In die gebieden verliest de tracker tijdelijk het contact met het GSM-netwerk en kan daardoor de positie niet doorgeven aan Hydra. Omgekeerd kampt mijn dongel kennelijk met hetzelfde verbindingspro bleem, waardoor ik geen verbinding krijg met internet. De chatberichten melden in ieder geval niets over een vastgelopen applicatie. 14.05.2010 - 21:58 uur - Café het Posthuys [53°17'42.14"N 5°52'45.49"0] Even verderop voeg ik mij in café het Posthuys bij de mannen achter Geosports. Het zijn de oprichters Dennis Carton en Jelmer Boomsma, en ontwikkelaar Jasper van Tellingen. De videocameraman en fotograaf Wimer Algra is ondertussen elders in de weer met verslaglegging van de marathon.Twee andere ontwikkelaars van Geosports, Dirk van derGalien en Wilrik Atsma, zijn niet van de partij. Dennis Carton en Jelmer Boomsma ken nen elkaar naar eigen zeggen 'al sinds de kleuterschool'. Dennis heeft sindsdien een carrière opgebouwd als projectma nager ICT, bedrijfskundig consultant en docent bedrijfskunde aan de Noordelijke Hogeschool Leeuwarden. Wat hij doceert aan de Hogeschool, brengt hij in de praktijk bij een aantal bedrijven waar van hij (mede-)eigenaar is. Jelmer heeft eveneens een achtergrond in de ICT, was werkzaam bij het Cirque du Soleil en is nu Artikel H st. y- Elfsteden Roeimarathon 2010 - Windows Internet Explorer Achtergcrnd, tSj Logboek.doc,,, Q Microsoft Ex... KPN Mobiel I... {2 Geosports ^5 ElfstedenRo... 16:02 Internet Ghttp:f/*ve.geospOTt5.rt/eventcenter/?s=201005l21lS538 De proloog door de ogen von het eventcenter. 24 Geo-I nfo 2010-7/8

Geo-Info | 2010 | | pagina 26