[53°15'57.72"N 5°53'12.35"0] In alle rust kijken de ICT'ers naar de manoeuvrerende boten De mannen achter Geosports: v.l.n.r. Dennis CartonJelmer Boomsma en Jasper van Tellingen. mede-eigenaar van Grrr; een interactief ontwerpbureau. Dennis en Jelmer weten zich omringd door een enthousiaste club medewerkers, en gezamenlijk vormen zij de creatieve motor achter Geosports. Naast een jarenlange vriendschap delen Dennis en Jelmer een passie voor zeilen, en die passie legt de basis voor Geosports. In 2005 doen zij mee aan de Delta Lloyd 24-uurs Zeilrace over het IJsselmeer; een race waarbij het er om gaat dat de deelnemende teams in een etmaal zoveel mogelijk zeemijlen afleggen. Ze vragen Just van den Broecke om hen tijdens die zeilrace live te volgen. Just heeft als Java- programmeur, open source GlS-professi- onal en skater zijn sporen dan al verdiend op het gebied van geotracing en 'locative media' (zie www.geotracing.com). Het is leuk en succesvol, en al snel is de conclusie getrokken dat wat leuk is voor Dennis en Jelmer, ook leuk is voor ande ren. In 2007 wordt daarom een deel van het deelnemersveld van de driedaagse Schuttevaerrace met GPS-trackers uitge rust, en een jaar later worden alle deelne mers gevolgd. In 2008 wordt ook gestart met de bouw van een flexibel en schaalbaar 'geosports'platform. Dat platform biedt de mogelijkheid om méér en grotere evenementen te volgen, en kan worden afgestemd op de specifieke wensen en eisen van een bepaald sportevenement. Bovendien kunnen voortaan GPS-signalen uit verschillende (mobiele) bronnen wor den geregistreerd en gecombineerd met andere, externe, gegevensbronnen. Met name in dat laatste zien Dennis en Jel mer ongekende mogelijkheden. Ze geven een voorbeeld uit een sport die ze het beste kennen: zeilen. Door de'locatie'van de zeilboot te combineren met variabelen als grondsnelheid, VMG (velocity made good: de snelheid waarmee de bestem ming wordt genaderd), drift, windsnel heid, enz. kunnen strategische analyses worden gemaakt die inzicht bieden in de zeilomstandigheden op de eigen positie. Maar ook in de omstandigheden op de positie waar de concurrentie zich bevindt. In een wedstrijd waarbij het er om gaat om in 24 uur zoveel mogelijk zeemijlen af te leggen, kan het vervolgens lonend zijn om te zeilen naar de positie waar de zeilomstandigheden voor dat doel het meest gunstig zijn. En dan zou het wel eens kunnen zijn dat de beste stuurlui inderdaad aan wal staan... Door de jaren heen groeit het aantal evenementen dat door Geosports wordt gevolgd: Frisian Solar Challenge (2008), Nacht en Ontij race (2008; 2009), Dutch Open Solarboat Challenge (2009), Frisia Single Handed Challenge (2009), Skutsjesilen (2009); BioMotion Tour (2009), Roeisloepenrace Grou (2010); Elfstedenroeimarathon (2008; 2009; 2010)... Voor elk van deze evenementen wordt modulair een eventcenter inge richt, dat is toegespitst op de specifieke informatiebehoefte van de betreffende wedstrijd. Het volgen van deze evene menten levert, naast inkomsten, vooral veel naamsbekendheid op, en een etalage met toepassingen van locatiegebonden informatievoorziening. Die naamsbekendheid en etalage worden ingezet voor de promotie van een ander bedrijf van Dennis Carton: Geomedic. Dat bedrijf biedt locatiegebonden informatievoorzieningen aan zeilers en motorboten, bijvoorbeeld op de Friese meren. Zij krijgen de mogelijkheid om bij ongevallen of een medische hulpvraag met'een druk op de knop'de locatie van hun boot door te geven aan een water ambulance en een ziekenhuis. Gelijktijdig wordt er een spraakverbinding met deze hulpdiensten opgezet. Dat is wel zo handig op plekken waar de locatie niet met behulp van een huisnummer kan worden doorgegeven, en die ene'witte boot'moeilijkiste localiseren tussen al die andere witte boten. 14.05.2010 - 23:22 uur - Café Moarkswal Met de Geosporters reis ik door naar de volgende halteplaats: café Moarkswal. Het is daar bochtig, smal en ondertussen donker, dus bij doorkomst van tientallen boten vereist dat de nodige stuurmans kunst. Het valt me op hoe rustig Dennis, Jelmer en Jasper naar de manoeuvrerende boten kijken. En dat terwijl er tientallen boten langsvaren met hun GPS-trackers aan boord, en er waarschijnlijk een paar honderd supporters door heel Nederland naar hun Geosports-eventcenter kijken. Maar voor het drietal zit het werk er grotendeels op. Jasper heeft vooral in de dagen voorafgaand aan het evenement hard moeten werken om het eventcenter geheel en al toe te rusten voor het volgen van de roeimarathon. Maar nu moet de techniek verder het werk doen, en kennelijk hebben ze daar alle vertrouwen in. De techniek die er voor zorgt dat er vanaf elke boot elke twee seconden een berichtje naar de Hydra wordt verstuurd. En van daaruit naar een of meerdere servers, die vervolgens het bericht weer direct doorsturen naar de cliënt. Deze ser ver push-techniek is vele malen sneller dan een methode waarbij gegevens wor den opgeslagen in een database, die door een cliënt wordt bevraagd. Toch worden de gegevens ook opgeslagen in een data base. Dat biedt namelijk de mogelijkheid Geo-lnfo 2010-7/8 25

Geo-Info | 2010 | | pagina 27