Vragen aan Ed Nijpels Reactie Schets van het 'intelligente' doolhof. komen 'klimpalen', waardoor je een hoog standpunt kunt innemen en je route kunt uitstippelen. Zo ervaar je het oriënteren en navigeren optimaal. Het dool hof wordt in de vorm van een loopgravenstelsel gegoten. Dit is de link met het fort als militair erfgoed. Vroeger waren er namelijk vele loopgraven op het forteiland. Voor de soldaten was een goed ontwikkeld oriën tatievermogen cruciaal om de vijand de baas te zijn. Dat geldt ook voor de huidige strijdkrachten, maar ook voor brandweer mensen, politieagenten en eigenlijk voor iedereen die zich een weg wil banen op Google Earth. (Reactie op: GeoBusiness Nederland: acht procent groei voor sector geo-informatie in 2009, in Geo-lnfo 2010-6, p. 29) De Nederlandse geo-informatiesector is terecht trots op haar omzetgroei van acht procent in 2009. De geo-bedrijven sec behaalden een omzet van 968 miljoen euro. Hoe kwam die er en had die (naast kleiner) ook groter gekund? Dat de sector in tv-spotjes mankeert is bekend (hou den zo), maar hoeveel promille van de omzet zou aan advertenties zijn besteed? Hoe zou dat budget zich verhouden tot de percentages in andere sectoren? Hoe komt het dat er ten tijde van de omzet groei juist een daling van het adverten tievolume te zien was? (Dat beeld is niet alleen gebaseerd op Geo-lnfo.) Hoe kan men zich dit permitteren, terwijl als speer punt'marktontwikkeling'wordt genoemd? Graag doe ik de suggestie om minstens de volgende marktmonitor te vervolmaken met enige informatie over dit aspect. Volgens mij doen meer sectoren dat. In elk geval laten niet alle vaksectoren het over aan de reciamesector, een bedrijvencon- glomeraat waarvoor de geo-informatie- sectoreen mosterdzaadje is... Uiteraard is er een uitsplitsing te maken tussen personeelsadvertenties en annonces met productreclame, tussen vaktijdschriften en pulpbladen, enz. Adri den Boer, redacteur Geo-lnfo 2010-7/8 31

Geo-Info | 2010 | | pagina 33