Deepwater Horizon Open Kaart - visie De hele wereld krijgt sinds het zinken van de Deepwater Horizon in de Golf van Mexico kort les in olieboringen in diep water. Open Kaart kan niet achterblijven. Op www.bp.com verschijnen dagelijks nieuwe Respons en Situation Maps. Zijn dit toonbeelden van maatschappelijk verant woord ondernemen, of zijn deze kaarten onderdeel van een marketingstrategie om te redden wat er te redden valt? Kunnen wij er kartografisch iets van leren? Maarten Boddaert (uitgever aardrijkskunde en kartograaf): Als je bedenkt, dat er zich hier een van de grootste milieurampen ooit voltrekt, moet je BP nageven dat ze een kaart hebben gemaakt die dit absoluut niet tot uitdruk king weet te brengen. Door de olievlek niet in te kleuren wordt de suggestie gewekt, dat het allemaal meevalt. Dan de kaart zelf: de enorme detaillering van de kaart maakt het bestand onnodig groot en traag. Bij het inzoomen is de kaart helemaal niet zo gede tailleerd en blijkt de kaart opgebouwd te zijn uit merkwaardige lijntjes en vlakjes. Rond uit lelijk is de typografie. Groene kop, cursief geschreven staten met gedateerd schaduw effect achter de letters. De meertjes hebben namen die zo klein geschreven zijn, datje ze beter kunt weglaten. Tot slot: de kaart heeft drie legenda's. Dat is echt wat veel! Edward Mac Gillavry (adviseur kartografie en geo-ICT): Wat zou ik willen zien op de situatiekaart van een van de grootste olierampen? In de eerste plaats ben ik benieuwd hoe groot de olievlek is. Met enige moeite zie ik de rode omtrek, maar een echt beeld van de omvang kan ik moeilijk destilleren. Natuurlijk besef ik, dat de olie niet homogeen over het wateroppervlak is verspreid. De informatie hierover is echter nauwelijks uit de kaart af te lezen. Op 31 mei zijn er drie observa- tievluchten geweest, die slechts op enkele punten op de kaart de verontreinigingen tonen. Er worden 25 verschillende typen verontreiniging onderscheiden, maar deze worden slechts met nummers aangeduid. Hoe deze typen onderling samenhangen en wat hun impact op de natuur is, blijft onduidelijk. Een algemeen beeld over de verspreiding van de olie kan ik hierdoor niet uit de kaart halen. Vervolgens wil ik weten, hoe de olie zich verspreidt. Pas op het kleine overzichtskaartje zie ik na enig inzoomen enkele zeestromingen. Maar informatie over de windrichtingen en het reliëf van de zeebodem ontbreken. Wat is de impact van deze olieramp? Wederom vind ik in het kleine overzichtskaartje weliswaar, dat gar nalen- en visvangstgebieden gesloten zijn, maar de locaties van bijvoorbeeld nationale parken ontbreken. Kortom: veel geschreeuw (gegevens) maar weinig wol (informatie)! Tjeerd Nijeholt (adviseur geo-informatie en auteur 'Handboek Geö-visualisatie'): De kustlijn is veel te nauwkeurig weerge geven, waardoor het in- en uitzoomen lang duurt. Het BP-logo en de groen/gele huisstijl zijn wel vakkundig weggelaten. Alsof BP niet verantwoordelijk wil zijn voor deze kaart. Een slimme zet is het niet inkleuren van de olievlek. Deze is slechts rood omlijnd. De ernst en de omvang is hierdoor niet te bevatten. Aan de andere kant blijft de situatie van de dag ervoor, grijs omlijnd, wel zichtbaar. Een milieuorga nisatie had dit vlak ongetwijfeld (inktzwart) ingekleurd. Verder is de kaart vooral een kakofonie aan kleuren, alsof de kartograaf van BP moet tonen wat voor data en sym bolen hij allemaal in huis heeft. Waarom is die kustlijn toch waarschuwend oranje? Een niet toegankelijke kaart dus. FrédérikRuys (informationdesigneren organisator Infographics Congres): Neem maar van mij aan: intern gebruikt BP andere kaarten dan de versies die zij dagelijks online verspreiden. Zo tracht het responseteam de ramp te bagatelliseren door het vervuilde gebied met een dunne omtrek weer te geven. Een driedimensi onale kaart van de Golf, waarbij ook de lekkende oliebron op de zeebodem wordt weergegeven, zou een beter beeld van de omvang van het gebied weergeven. Helaas ontbreekt een kilometergrid, waarmee je de grootte van de olievlek gemakkelijker zou kunnen afleiden. Ook is het erg jammer, dat de afgelopen weken regelmatig - zonder duidelijke reden - de schaal/uitsnede is veranderd. Dat maakt het moeilijk om de kaarten onderling te vergelijken. De vele genummerde blokjes met observaties kunnen ook weggelaten worden: ze maken de kaart onrustig en zijn nauwelijks informatief. Olie is niet de enige troep die BP dagelijks uitstort. Deepwater Horizon MC252 - Situation Status Map 6/01/2010 G60O Hrs heiden Location LA Offshore OH Pert {LOOP) VesselPwt W\ hcidert Command Poa !U| Unfed Area Command May 31th 13 00 CDT i I May 30th22.38 COT Not For Navigational Use o 10 20 40 Geo-lnfo 2010-7/8 35

Geo-Info | 2010 | | pagina 37