The Archadia Times Archadia Digital Nomads: terreur organisatie, vrijheidsbeweging Fysieke omgeving ols virtuele constructie Waag Society is een research instituut in Amsterdam dat al meer dan 15 jaar onderzoekt hoe creatieve technologie kan worden ingezet voor sociale innovatie. In het Urban Reality Lab (URL) van Waag Society richt dit onderzoek zich op de impact die mobiele technologieën en netwerkinfrastructuren hebben op stedelijke ontwikkeling. Het lab neemt de ontwerpregels van de stad continu onder de loep om zo de virtuele en fysieke (on)mogelijkheden van de stad te verkennen en pro-actief de discussie te voeren met ontwerpers. Archadia is een ontwerpend onderzoek naar de utopische stad Archadia. Aangezien onze fysieke omgeving in toenemende mate een virtuele constructie wordt rijst de vraag wat de impact van deze digitalisering zal hebben op onze samenleving. Door middel van het ontwerp van een stadsplan voor de utopische stad Archadia wordt getracht inzicht in deze vragen te geven. HEDEN Nieuws, achtergronden en opinie, 14-12-2028 In 2008 werd Augmented Reality (AR) een commerciële realiteit. Na marktplaatsen, muziek, en sociale interacties overgenomen te hebben werd locatie nu ook een digitale constructie. Niet alleen kon digitale informatie nu aan een bepaalde plek gekoppeld worden, het werd op die plaats ook meteen zichtbaar. Rond 2010 begon AR de vorm aan te nemen van een mas samedium. Nederland blijkt een vruchtbaar klimaat te zijn voor het medium. Bedrijven als Layar baanden het pad voor commerciële toepassingen, anderen zoals 7scenes lieten zien dat er ook mogelijkheden waren voor de samenleving en gemeenschap. Toen AR-bdllen werden geïntroduceerd kon het publiek zich volledig onderdompelen in de nieuwe realiteit. De brillenglazen projecteerden digitale informatie over de werkelijkheid heen. Zo kon men de fysieke wereld digitaal aankleden. Gebouwen werden met beeldmateriaal aangekleed, avatars begonnen de straten te vullen, informa- Ronald Lenz Het is het jaar 2029. Tom blikt terug op de ontwikkelingen in locatie technologie en augmented reality. Amsterdam, 23 maart 2029 Tom is geen religieus man, maar een vleugje karma is altijd wel aan hem besteed. Bijna tien jaar geleden begon het hier, met een lange koude avond. Zij stond precies waar hij nu staat. Hij steekt een sigaret op. Hij kan het niet laten deze omgeving op te zoeken, ondanks de aanzienlijke risico's. De oude iep en het bord boven de ingang van zijn oude werk'Dienst Persoons- en Geo-informatie' herkent hij nog. Verder kan Tom zich moeilijk oriënteren, de digitale toe voegingen aan de fysieke realiteit lijken de overhand te hebben genomen. Hij merkt in zijn motoriek dat het nog niet lukt om nonchalant over te komen. Het was niet slim en niet nodig om hier te komen, maar hij voelde een onbedwingbare behoefte om te zien hoe zijn stad er bij ligt, na tien jaar ballingschap. Onderweg naar zijn hotel komt hij tot drie keer toe bijna in botsing met een fietser. Hij heeft zelf altijd een bloedhekel gehad aan de toeristen in het verkeer. Hoe iemand zich hier nog op het verkeer kan concentreren gaat hem zijn pet te boven. De gevels zijn bedekt met interactieve reclameschermen en digitale verkeersborden zijn overal. Alsof dat niet genoeg is wordt de rest van de straat gevuld met reclame die via Augmented Reality op zijn bril wordt gepro jecteerd. Het volledige straatoppervlak is bedekt met grafische informatie, avatars klampen hem aan, driedimensionale pop-ups komen hem van alle kanten tegemoet.Tom wil zijn bril afzetten, om de overdaad aan informatie te stoppen maar hij weet dat hij dan zal opvallen. Zo goed en zo kwaad als het gaat bereikt hij zijn hotel. In ieder geval weet hij nu waar hij het voor doet. Hij bladert wat door zijn dierbare notitieboekje waar hij alle gebeurtenissen die tot deze dag hebben geleid in heeft bijgehouden en plakt het artikel dat vorige week in zijn krant verscheen erbij. 36 Geo-lnfo 2010-7/8

Geo-Info | 2010 | | pagina 38