tie uit Geo-Informatie Systemen werden gebruikt om de stad vorm te geven. AR was opeens overal, ruiten van auto's en winkels werden met deze technologie uitgerust, praktisch iedereen begon een AR-bril te dragen. Vrij snel ontstonden er problemen. Automobilisten werden afgeleid door de wildgroei aan digitale objecten en spel letjes en de AR lokten kinderen drukke verkeerspunten op. Zoals bij ieder massamedium was er porno. Het pro bleem was in dit geval dat de porno op ongepaste plaatsen opdook. Een schoolplein, een begraafplaats, enz. Stem men gingen op om het medium te reguleren. Bezorgde ouders, architecten en historici vonden elkaar in hun zor gen over de invloed die het nieuwe medium had op hun steden. Veel vragen waren nog niet beantwoord. Wat mag er op welke locatie getoond worden en wie bepaalt dat? In 2018 werd daarom de 'Plaatsmarktplaats' geïnitieerd. In dit systeem werd het stedelijk landschap verdeeld in ka vels en geveild. Eigenaren van de kavels bepaalden welke content aan hun kavels werd gekoppeld. Bewegingen als de 'bits of freedom' betoogden dat dit voorstel in strijd was met de regels omtrent 'Open Data' en 'Netneutraliteit' en hingen het 'Location Rights Management' systeem aan dat door experts was voorgesteld. De Plaatsmarktplaats leidde tot onvrede onder de bevol king. Het digitale landschap dat oorspronkelijk een gemeen schappelijk goed leek was nu in handen van de commercie. Na een ware run op de locaties waren de kavels onbetaalbaar geworden voor particuliere kopers. Privacyrechten werden en masse genegeerd en de overheid bleek hier moeilijk in te kunnen ingrijpen. In een poging gezag terug te winnen breidde de regering de functionaliteit van het digitale identiteitsbewijs, de 'DigiD' uit. Exploitanten werden verplicht digitale locaties toegankelijk te maken voor iedereen die zijn DigiD publiekelijk droeg. Een neveneffect van deze maatregel was dat de overheid constante toegang had tot gegevens van de gebruikers van het DigiD. Dit bleek een effectief middel bij het bestrijden van criminali teit. Onder de bevolking groeide echter het ongenoegen over deze inbreuk op hun privacy. HET BEGIN Uit Tom's notities Amsterdam, 23 december 2018 Het is begonnen. Ik voel een sterke behoefte de gebeurtenissen van de afgelopen dagen te posten, maar ik zal het zeker twee weken zonder internet moeten stellen. Er zullen wel mensen naar me op zoek zijn. Sorry! Toen ik maandagmiddag na ons wekelijks broodje kroket terug/iep trok een vrouw mijn aandacht. Ze leunde tegen de grote iep terwijl ze, weggedoken in een wollen jas haar sigaret rookte. Ze deed geen moeite onopgemerkt te blijven, wat zinloos was. Haar DigiD en openbare profielen waren nogal onopvallend, maar haar uiterlijk was dat geenszins. Onder haar capuchon kwam een dikke bos kroeskrullen vandaan. Haar lippen waren rood, haar ronde jukbe nen glommen kwetsbaar in de winterzon. Haar prachtige bruine ogen staarden me aan met een intensiteit die me het restje mosterd in mijn baard even deed vergeten. Haar schoenen waren knalgeel. Ik veegde mijn baard af en volgde mijn collega's naar binnen. Rond een uur of vijf trok ik de deur achter me dicht. De hele dag voelde ik die priemende ogen naar me loeren. Ik fantaseerde over wie ze was, waar ze vandaan, kwam. Ik fantaseerde over van alles. Onder de iep vond ik een hoopje peuken met rode lippenstift. Zo te zien had ze hier wel een tijdje gestaan. Had ze op me staan wachten? Ik begon richting de tram te lopen, de kortste weg via de Wallen, al voel ik me daar zelden gemakkelijk. Als je opzij kijkt en een van de meisjes vangt je blik dan proberen ze je altijd te lokken. Ik voel me dan altijd betrapt. Een groepje Britse toeristen versperde de door gang van het steegje, terwijl erotische Avatars me tegemoet liepen op de schermen van mijn bril. Voor me ging een deur open. Nog een zonde op de wallen is kijken naar de hoerenlopers. Om de een of andere reden ben ik dan altijd degene die zich betrapt voelt, maar uit de deur achter me kwam geen hoerenloper. Het was de vrouw. Kende ze mijn routes? Ze wenkte me en tot mijn eigen verbazing volgde ik haar zonder te twijfelen. Binnen zag ik geen peeskamertje, alleen een lange gang. Aan het eind van de gang zag ik nog net haar gele sneakers verdwij nen terwijl ze de trap begon af te dalen. Terwijl ik haar naar beneden volgde zag ik op mijn bril alle signalen wegvallen. Zonder GPS of verbinding met mijn DigiD voelde ik me enigszins verloren. Ze draaide zich om en zei: "Hallo Tom, ik ben Yara. Je kunt je bril afzetten, die heb je niet meer nodig. Zolang je bij ons bent zal je geen verbinding hebben. We verstoren de Augmen ted Reality, het is niet meer veilig voor ons". Via een stelsel van gangen, hofjes en stegen leidde ze me naar een vervallen huis en gebaarde me naar binnen te volgen. In de met paperassen overspoelde voorkamer zat een kleine, wat oudere man. Zijn haren waren lang op de plekken waar het nog groeide, zijn baard was warrig. Ik mocht hem meteen. "Hallo Tom. Ik ben Frank. Ik ben de voorzitter van de 'Digital Nomads'. Je bevindt je in ons tijdelijke onderkomen, morgen zullen we hier weg zijn. We hebben je hier gebrach t om je te vragen of je ons wilt helpen. We hebben je Location Rights Management systeem bestudeerd en we denken dat dit de basis kan zijn voor een betere samenleving. We hebben iemand nodig die meer weet van de systemen die nodig zijn om dit uit te voeren. Wil je ons helpen De beslissing was vrij impulsief en ik kan de consequenties nog altijd niet echt overzien. Zeker is dat hier mijn oude leven ophield te bestaan. Ik schudde zijn uitgestoken handen meteen daarop kwam het pand tot leven. Er bleken meer DiNo's aanwezig te zijn die het onderkomen op de Wallen direct leeg begonnen te ruimen. Ik zit nu op bed in een kraakpand op een niet nader te noemen locatie. Mijn LRM-document (zie hieronder) heeft kennelijk een hoop in gang gezet. Vanaf morgen heb ik een nieuwe naam, een nieuwe DigiD, een nieuwe identiteit. Yara en Frank hebben me ingelich t over wat me te wachten staat. In Amerika hebben de DiNo's flinke invloed in de planning van een nieuwe stad, Archadia. Het idee is dat ik ze daar ga helpen bij het opzetten ervan. Ze zijn daar erg geïnteresseerd in mijn LRM-systeem en willen hun servers Geo-lnfo 2010-7/8 37

Geo-Info | 2010 | | pagina 39