Identity Management wordt noodzaak Column Marjan Bevelander MSc Een aantal weken geleden ging ik voor het eerst naar de Open- Koffie-bijeenkomst van Ambtenaar 2.0 bij het Ministerie van LNV. Onderwerp was dit keer'De Digitalisering van de Openbare Ruimte', gevolgd dooreen workshop'De levende Landkaart'. Die titel maakte me nieuwsgierig. De bijeenkomst bleek meer dan de moeite waard. Christian van 't Hof van het Rathenau Instituut was te gast en vertelde over de digitalisering van de openbare ruimte. Van'op het net'naar'in het net'. Aanleiding was het verschijnen van het boek Check in, check uit', waarin het Rathenau Instituut de discussie start over de consequenties van het eigenlijk voortdurend omgeven zijn door cyberspace. De fysieke ruimte wordt als het ware omge ven door een virtuele ruimteschil. Bestaande sociale en fysieke netwerken, kaarten en datastromen vinden hun weg op internet, steeds vaker inclusief locatie. Kortom, we gaan steeds meer 'in het internet'. Het Rathenau Instituut heeft vijf voorbeelden uitgewerkt, waar onder het uitwisselen en geotaggen van fotobeelden. Met deze voorbeelden is onderzoek gedaan naar hoe mensen tegenover het uitwisselen van persoonlijke informatie staan. Het blijkt dat het gemak en de individuele voordelen om mee te doen vaak groter zijn dan de meer principiëlere nadelen. Zeker de jongere generatie gaat hier losser mee om. Enerzijds wordt aan een behoefte aan privacy en beveiliging tegemoetgekomen door bijvoorbeeld defensieterreinen niet zichtbaar op Google Maps te zetten en gezichten op Google Streetview onzichtbaar te maken. Anderzijds is de verleiding om lakte hebben aan privacybeveiliging overal zichtbaar. Steeds vaker zie ik mensen om mij heen een foto van hun iPhone (inclusief locatie) uploaden naar Twitter of zoeken naar een leuk restaurant in de buurt. Iets verdergaat het bericht over de korting die je krijgt van een webshop, zodra je fysiek in de buurt bent van een concurrent. Of een ander voorbeeld, uit Japan: je kind real time volgen op weg naar school. Inclusief een sms'je als ze daadwerkelijk veilig in de klas zit. Kinderen gaan er op pad met een zendertje op zak om het thuisfront te informeren. Alles heel handig en leuk en nog maar een begin van wat over een paar jaar normaal is. De locatiebewuste toekomst is niet ver weg. Er lopen nu al miljoenen mensen rond met een telefoon in hun zak die precies weet waar ze zijn en die de locatie op internet deelt en mixt met allerlei databases. In Wired Magazine stond vorig jaar een inspi rerend artikel over een experiment van Mathew Honan die in zijn zucht om alles te willen weten over'the location-aware future', alle interessante geo-app's die hij kon vinden op zijn iPhone installeerde. Honan geeft in het artikel voorbeelden van wat hem sindsdien is overkomen. Alle voorbeelden illustreren hoe snel je een geotagged footprint achterlaat op het web zonder je ervan bewust te zijn. Bijvoorbeeld het uploaden van foto's die hij maakte met een iPhone en vervolgens op Flickr had gezet, lieten samen een ruimtelijk patroon van zijn dagelijks leven na op de kaart. Voor iedereen zichtbaar Ook had hij ingecheckt op Whrrl, 'ik ben thuis'(inclusief locatie), leuk voor vrienden om te weten. Dat was doorgegeven aan Twitter en vervolgens via Facebook en via Friendfeed op zijn blog terechtgekomen waar het werd geïn dexeerd door Google, Uiteindelijk was zijn huisadres overal te vinden. Maar gelukkig, ook daar is iets op gevonden: Fire Eagle, een toepassing om locatie-informatie op het web te beïnvloe den. Deze toepassing maakt het ook mogelijk om over je locatie te liegen. Bescherming van persoonsgegevens lijkt dus al een gepasseerd station te zijn. Het is verleidelijk om mee te doen, meer principië lere nadelen verdwijnen naar de achtergrond. Alle reden dus om weer even terug te gaan naar het Rathenau Instituut. Het instituut breekt een lans voor identity manage ment in tegenstelling tot privacybescherming; het aanbieden aan de burger van mogelijkheden om meer fijnmazig je iden titeit en gegevens gecontroleerd prijs te geven. Bedrijven als Fire Eagle spelen hier al een rol in. Echter, het gebruik van dergelijke toepassingen is nog maar beperkt. Het zou veel breder en veel vanzelfsprekender kunnen zijn. De overheid zou daar een rol in kunnen spelen. Misschien nog niet meteen door in bepaalde gevallen een partij als intermediair op te richten die het beheer van de identiteiten faciliteert tussen burger, overheid en bedrijven. Maar wel door op korte termijn meer voorlichting over dit onderwerp te gaan geven. Onderzoeks- en adviesbureau Gartner ziet het 'versterkte loca- tiebewustzijn'als een van de tien trends in mobiele technologie. Tegen het einde van 2011 zal minimaal 75 procent van de nieuwe, mobiele apparaten over GPS en andere locatiezoekers (Wi-Fi and cell ID-systems) beschikken. Er zullen vele nieuwe toepassingen worden aangeboden waarbij locatie standaard (impliciet) is meegenomen. Gartner adviseert alert te blijven op de mogelijke consequenties daarvan. Het vrijgeven van locatie kan onver wachte gevolgen hebben. Ambtenaar 2.0 kan werken als katalysator voor de kennissprei ding over dit onderwerp binnen de overheid. Voor mij heeft het zeker gewerkt. Marjan Bevelander MSc Coördinator Geo-projecten Interprovinciaal Overleg (IPO) mbevelander@ipo.nl Geo-lnfo 2010-7/8 43

Geo-Info | 2010 | | pagina 45