unieke'Mijn Marathon NS-DerSOneel Hiermee kunnen OOOit meer kwijt! NS: Verbeteren Bijsturing Personeel Nijmeegse Vierdaagse De4daagselive: HD-traffic voor evenementen met extra data, zoals realtime-statistieken en verwachte aankomsttijden gebaseerd op de actuele gemiddelde snelheid. Deze appli caties zijn bijvoorbeeld ingezet voor de Rotterdam Marathon, de City-Pier-City-loop en de Triatlon van Ameland. Voor de Rotterdam Marathon heeft SMART- position ook het Analyse'ontwikkeld. deelnemers achteraf hun race en het verloop daarvan op een intuïtieve manier in beeld brengen. Ook kunnen ze hun race uitzetten tegen die van andere deelnemers, waaronder natuurlijk ook de winnaar! Tevens biedt SMARTposition producten die de organisatie van grote evenementen helpt bij het in goede banen leiden van grote bezoekersstromen en het effectief ingrijpen bij incidenten. Voor NS is het belangrijk dat de informatie voorziening juist en actueel is, zodat er in geval van verstoringen correct kan worden gehandeld. Om de bijsturing te voorzien van de actuele informatie is bij NS het initiatief genomen voor het project Verbeteren Bijsturing Personeel. Dit systeem geeft actueel inzicht in welk rijdend personeel op welke trein aanwezig is, en de bijsturing kan dit vergelijken met de personeelsplanning. Deze gegevens zijn van essentieel belang voor de bijsturing, aangezien betrouwbare data een vereiste is om bij een verstoring de juiste beslissingen te kunnen nemen en de gevolgen van de verstoring zo veel mogelijk te beperken. Om dit mogelijk te maken wordt er, alleen tijdens diensttijd, gekeken in welke regio's de GSM-telefoons van het rijdend personeel zich bevinden. Door deze data te combine ren met actuele gegevens over de locaties van treinen is aan te geven op welke trein een personeelslid zich mogelijk bevindt. Locaties die niet in de buurt van het spoor zijn worden tijdens dit proces verwijderd. De positie van de GSM- telefoon wordt bepaald door een driehoeks meting aan de hand van informatie over de GSM-masten waarmee de GSM-telefoon in contact staat. Dezelfde techniek wordt ook gebruikt door 112 om te bepalen van welke locatie een noodoproep gedaan wordt. De applicatie voor het personeel van de NS is later doorontwikkeld tot een algemeen product voor buitendienstmedewerkers onder de naam BuitendienstlnBeeld.nl, waarbij er automatisch geregistreerd wordt wie wanneer bij welke klant is geweest door middel van hun eigen mobiele telefoon. Tijdens de afgelopen 93e editie van de Nij meegse Vierdaagse in 2009 is er door de organisatie veel gedaan om de veiligheid van de deelnemers te waarborgen. Een van deze maatregelen is een centraal coördi natiecentrum waar realtime-informatie over de lopers binnen komt. Dit is bijvoor beeld informatie van camerabeelden maar ook gegevens van de mobiele telefoons van de deelnemers. Deze mobiele telefoons worden uitgepeild om de drukte op het parcours te bepalen en tevens als persoon lijke dienst om je voortgang te tonen aan de thuisblijvers. Deze dienst is De4daagselive.nl genoemd en is een samenwerking tussen SMART position, Capgemini en de Vierdaagse. Centraal in deze dienst is het continu (maar periodiek) bepalen van de locatie van de mobiele telefoon van deelnemers. Dit eerste jaar van de dienst hebben 3.000 mensen zich ingeschreven. Dit jaar was het helaas alleen mogelijk voor deelnemers die een mobiele telefoon op het KPN-netwerk heb ben. Voor volgend jaar hebben de andere telecomproviders toegezegd hun best te doen om ook mee te doen. De echte innovatie ligt niet zozeer in het uitpeilen van GSM's of het tonen van een positie op een geografisch kaartje. De poli tie gebruikt locatiebepaling al regelmatig als bewijsvoering en op individueel niveau is het al langer mogelijk anderen inzicht te geven in je locatie op basis van het GSM-net.TomTom laat zien hoe anonieme, geaggregeerde gegevens gebruikt kun nen worden bij filebepaling. De innovatie ligt vooral in de schaalgrootte waarin het gebruikt is bij de Vierdaagse en de context gevoelige informatie die wordt toegevoegd aan de locatie: de feitelijke locatiebepaling is niet nauwkeurig genoeg om te weten waar iemand is. Maar wanneer eventgegevens worden toegevoegd (de route van de loper, de gemiddelde snelheid tot nu toe, speci fieke onnauwkeurigheid van de GSM-cel, enz.) kan de positie sterk verbeterd worden. Deze gegevens geven voor de wandelaar (en z'n thuisblijvende fans) goed inzicht in z'n vorderingen. Met de gegevens kan een speciaal voor dit doel ontwikkeld software- systeem ook voorspellen hoe druk het gaat worden op alle knelpunten op de route. Bij een event als de Vierdaagse zijn ook veel fans op de route aanwezig. Voor hen is het mogelijk om via een SMS-service de laatste locatie en verwachte finishtijd te zien. De privacy van alle deelnemers is gewaar borgd doordat alleen hun locatie in en rondom de Vierdaagse getoond wordt tijdens de officiële start en finishtijden. Er is geen koppeling te zien tussen iemands loopnum mer en telefoonnummer.Tevens moesten de deelnemers via een SMS-bericht vanaf hun telefoon expliciet toestemming geven voor het doorgeven van hun locatie tijdens de Vierdaagse. Geo-lnfo 2010-7/8 45

Geo-Info | 2010 | | pagina 47