Ons werkveld groeit! Redactioneel Tot zo'n vijf jaar geleden moest je als lezer van Geo-lnfo nog altijd omslachtig uitleggen, watje nu eigenlijk voor werk deed. Sinds Google Maps en TomTom gemeengoed zijn, hebben de meeste mensen inmiddels een idee van ons werkveld gekregen. Daarnaast is ons werkveld de afgelopen jaren veel breder gewor den. Technologie zoals GPS en geografische diensten op het Web zijn niet alleen meer voorbehouden aan geodeten, kartografen en andere geo-informatiespecialisten. Documentairemakers ontwikkelen locatiegebonden video's, die je op een PDA of smartphone alleen kunt bekijken als je op de juiste plek staat. Wedstrijdorganisatoren volgen vanachter een beeldscherm de verschillende teams tijdens de wedstrijd als stippen die zich voortbewegen op de kaart. Je kunt met GPS allerlei spellen doen, waarbij de locaties van de teams het spelverloop bepalen. En overal ter wereld kan je met je GPS schatten zoeken (het zogenaamde 'Geocaching'). Ook in ons dagelijks leven is locatie niet meerweg te denken. Wanneer je tegenwoordig je mobiele telefoon opneemt, is de eerste vraag steevast "Waar ben je?" in plaats van "Hoe gaat het met je?". Je mobiele telefoon is bovendien een navigatiesysteem geworden. Als je niet de applicatie Google Maps Mobile hebt, dan biedt Nokia wel een gratis routeplanner voor je telefoon. Met behulp van het programma Layar op je telefoon kan je bovendien door de camera van je telefoon allemaal informatie over de omgeving opvragen. De wereld om je heen wordt zo een 'Augmented Reality', verrijkt met informatie over of achter gelaten op de plekken die je in de camera van je telefoon hebt gevangen. Inmiddels spreek je niet meer op een bepaald tijdstip op een bepaalde plaats af als je vrienden in de stad wilt ontmoeten. Vijf minuten van tevoren bel je elkaar even. Met locatiegebon den sociale netwerken zoals Gowalla en Foursquare kun je zelfs die stap overslaan. Je geeft als lid van zo'n netwerk namelijk regelmatig je locatie door, zodat anderen kunnen volgen waar je bent. Dwongen de bonuskaart, de camera's op straat en de OV- chipkaart ons nog tot het opgeven van onze privacy, nu doen we vrijwillig een concessie aan onze privacy. Je locatie zegt ook iets over wie je bent. Immers, in Den Haag is het van groot belang of je'op de klei'of'op het zand'bent geboren. Ga je in Amsterdam winkelen op de PC of in de Kalverstraat? Zelfs de hoogte van je verzekeringspremie hangt af van de postcode van je woon adres. Wat betekent locatie voor je privacy? Wat gebeurt er als we ieders locatie constant kunnen achterhalen? Gaan mensen andere routes kiezen? Verandert ons beeld van mensen omdat we weten waar ze zich wanneer bevinden? Ten slotte hebben deze ontwikkelingen hun weerslag op ons werkveld. Inwoners kunnen overlast en melding van zwerfvuil in hun wijk met de mobiele telefoon insturen naar de gemeente, Edward Mac Gillavry waardoor de exacte locatie wordt meegestuurd. Ook wordt de vraag steeds groter om geografische informatie die meestal ver zameld is door en voor geo-informatiespecialisten aan te bieden aan het grote publiek. Overheidsinitiatieven zoals RO-Online, Publieke Dienstverlening op de Kaart (PDOK) en de Geografi sche Zoek- en Toondienst (GEOZET) spelen hier op in en maken geografische overheidsinformatie online beschikbaar. Interne medewerkers stellen steeds hogere eisen aan hun interne GIS-systemen omdat zij thuis gebruikmaken van applicaties zoals Google StreetView en Google Earth. Waarom moet een gemeente z'n eigen topografie inwinnen als we alles ook via Google Maps kunnen raadplegen? In het voor u liggende themanummer van Geo-lnfo worden deze aspecten van deze'democratisering'van de technologie om je plaats te bepalen en je weg te vinden onder uw aandacht gebracht. Een aantal artikelen bespreekt nieuwe toepassingen van deze technologie, die zijn bedacht en ontwikkeld door mensen buiten ons werkveld. Hoewel deze ontwikkelingen wereldwijd plaatsvinden, lijkt Nederland op een of andere manier hiervoor een goede broedplaats te zijn. De Nederlandse mensen en bedrijven die hier ter sprake komen hebben vaak een wereldwijde invloed op hun werkterrein! Vervolgens wordt ingegaan op de invloed die deze technologie heeft op onze privacy, onze onderlinge relaties en onze houding ten opzichte van de wereld en de mensen om ons heen. De redactie heeft veel plezier beleefd aan het begeleiden van de auteurs, het lezen van de bijdragen en het samenstellen van dit themanummer. Namens de hele redactie wens ik u evenveel leesplezier en een goede zomervakantie! Edward Mac Gillavry Geo-lnfo 2010-7/8 3

Geo-Info | 2010 | | pagina 5