Land van Leegh water is een autoroute door de Beemster. duidelijk onderscheid te maken tussen ten eerste een keuze voor het genre en ten tweede een ontsluiting van (museale) col lectie. Is het verhaal fictie of is het docu mentair? Is de doelstelling het ontsluiten van informatie rond cultureel of kunstzin nig erfgoed, of is het meer vermaak? Het 'Land van Leeghwater' laat met de 'tijdmachine'het publiek met de eigen auto rondrijden door de Beemster. Gebaseerd op het gegeven, dat dit de eerste polder van Nederland is, rijd je door de gebeur tenissen heen. Je luistert naar een fictief personage, datje onderweg wijst op specifieke landschappen en je zodoende meeneemt door de geschiedenis. Waar gebeurde, documentaire elementen zijn vermengd met fictie, om je in het verhaal mee te nemen. De GPS bepaalt watje op welke locatie hoort. Jouw blik op de omge ving versmelt met de informatie. Er is een duidelijk narratief van A tot Z, vergelijkbaar met dat van een hoorspel. Aan het einde van het verhaal ben je ook aan het einde van de route. Van input van gebruikers op het verhaal is geen sprake, het publiek consumeert de geregisseerde beleving. In de categorie'documentaire'vind je in Amsterdam de tour Soundtrackcity, waarvoor je een serie MP3-bestanden als luistertour downloadt op je eigen mediaspeler. Wandelend door de stad zoek je zelfde plaatsen op, zonder daarbij geholpen door de techniek. Dat kan ook in Giethoorn, voor tijdens het varen, en in Utrecht voert een tour je langs standbeel den. In de categorie'fictie' past de wande ling 'Mysteries van het Reestdal', vol sagen en legenden. De afdeling luistertours is ruim beschikbaar via het Internet. Het ligt voor de hand, dat mensen de luistertours afluisteren uit nieuwsgierigheid, maar zich niet gestimuleerd weten om daadwerke lijk de verhalen te gaan luisteren op die specifieke locatie waarvoor ze gemaakt zijn. De techniek werkt immers op iedere plek. Navigatie is ook ingesproken in de MP3-bestanden of gaat vergezeld van een gedrukt platteg rondje. 'De Tapes'stuurt je wat dat betreft echt ter plaatse, in Den Haag en in Rotterdam. Het is een locatie-afhankelijk hoorspel, door respectievelijkTransvaal en de Afri- kaanderwijk en maakt gebruik van GPS. Het verhaal ontrolt zich pas ter plaatse, met de straten als decor. De inhoud is op documentaire bronnen gebaseerd, die zijn bewerkt en vervat in een narratief met een dramatische opbouw. Dat zorgt, dat je als publiek echt wordt meegenomen. Er is hierdoor dus een dubbel leidend principe. De locatie-afhankelijkheid dwingt je naar een specifieke plek, en het verhaal vervoert je inhoudelijk. De doelstelling van de makers is dan ook om je inzich ten te geven in de cultuur van de vele bevolkingsgroepen in deze volkswijken. Ze nodigen uit tot een andere kijk op cul tuur en maken je bewust van de relativi teit van je eigen opvattingen. Op die manier doe je ook in Utrecht informatie op met de GPS-tour Lombok over het koloniaal verleden in Nederlands- Indië. Met de GPS-tour WijkC leer je hoe voiksbuurtbewoners zich verhielden tot de Chinese immigranten in de afgelopen honderd jaar. De Nederlandse koloniën worden in Lombok tot leven gebracht door je te laten ruiken aan nootmuskaat, dat in een hoekje van de apotheek is klaar gezet. Hier word je naar binnen gestuurd door de GPS, terwijl de luistertour je vertelt dat nootmuskaat en kruidnagelen de eerste handelswaar was die Neder land naar de Indische Archipel voerde. Deze informatie wordt ook op andere manieren al gepresenteerd in het Moluks Museum. Hun volledige collectie kan echter niet continu 'op zaal'staan. Door de GPS-tour Lombok vinden verhalen die anders in de archieven en depots blijven een nieuw publiek. Ook de GPS-tour Wijk C maakt gebruik van oral-history opnamen van echte wijk C'ers, die zijn betrokken van de archieven van het Volksbuurtmuseum Wijk C. Deze zijn gemonteerd met oude foto's, krantenkoppen en prenten tot een videotour. Het Haags Historisch Museum biedt 'De stad geschonden', dat naast een GPS- tour (vier routes) ook een internetplatform wil zijn voor Haagse geschiedenis tijdens de Tweede Wereldoorlog. Net als de Utrechtse GPS-tour Lombok zijn deze wandelingen te downloaden op je eigen iPhone. De bijbehorende website nodigt expliciet uit om je ervaringen met anderen te delen. Hoe deze bijdragen van het publiek vervolgens worden gerepresen teerd aan het publiek dat daarna komt, is echter niet zo duidelijk. Reacties, in tekst, zijn op de website zichtbaar bij een route, en niet specifiek bij een bepaald onder deel van het verhaal. Geo-lnfo 2010-7/8 5

Geo-Info | 2010 | | pagina 7