Conclusie Puntenwolk dwingt het publiek tot interactie Samenvatting Summary GPS-tour Lombok op de iPhone presenteert een wolk van punten. de straat in gegaan, kun je niet anders dan via die en die locaties verder lopen. Dat werkt verfrissend en opent een wereld waarin je ook bereid bent actiever op te treden. Je bent niet lijdzaam en luisterend, je bepaalt zelf wat je doet. Die grond houding is een betere basis voor actief meedoen. Vanuit deze beweging ben je eerder geneigd deel te nemen als je daartoe geprikkeld wordt. Natuurlijk is er meer nodig dan alleen het verschil tussen 'geleide route'en'onderdompeling in een verhaal', om het verschil te maken van consumerend publiek naar actief schrijver. Er is ook nog zoiets als kundigheid, goede smaak, redigeren en eindredactie. Technische ontwikkelingen in hardware en software en het bereik van het publiek in de vorm van abonnementen en smart- phones, geven enorme sturing aan de ontwikkelingen. Wat drie jaar geleden de verre toekomst leek, is heden ten dage ten dode opgeschreven. Het werkveld van de location based storytelling moet zich nog een eigen identiteit bij het publiek veroveren, tussen alle digitale toepassingen van locatiegebaseerde informatie. Het vertellen van verhalen op een specifieke plek in de stad of het ommeland, kent een klassieke behoefte in de vorm van de geleide tour door een gids, een rondvaart, een fietstocht, een expositie of festival. De hedendaagse digitale versie hiervan moet nog vaste grond onder de voeten krijgen bij de doelgroepen. De stand van zaken nu is dat er diverse geslaagde GPS-verhalenroutes bestaan die ieder voor zich, onderdelen van het spectrum benutten. Het ontbreekt aan een plaats waar dit nieuwe medium, in zijn hoedanigheid als combinatie van media, publiekelijk wordt besproken. Het past niet in de tv-programma-kolom van gids of dagblad, niet in de tentoonstellingslad der of'uit-agenda; en het is niet gelijk aan internet met zijn websites. Het informatietijdperk bracht ons inter net, het mobiele tijdperk ligt daar in een laag overheen. Locatie als dimensie voor informatie wordt volwassen, in die zin dat de techniek het inmiddels toestaat dat het op locatie steeds meer kan gaan over inhoudelijk relevante en verdiepende informatie. De databundels laten strea ming video en 'overal buiten op internet' toe, dus rich content als films zijn mogelijk. Betekenis toevoegen aan een locatie zal in de komende jaren groeien en een vaste plaats moeten gaan innemen tussen de tot nu toe gebruikelijke media. In die geëigende plaats tussen de andere media; daar ligt de opgave. De uitdaging voor het werkveld van de location based storytelling is om een werkende koppe ling te maken, waardoor er een uitwis seling plaatsvindt tussen de maker en het publiek. Dit medium met zijn locatie afhankelijkheid, en daardoor actieve houding van het publiek, maakt de prikkeling tot interactie sterker omdat het de kracht in zich draagt om een reactie, of zelfs een bijdrage, uit te lokken. Location based storytelling kan de werkende koppe ling tot stand brengen tussen bestaande media (internet, pers, musea) op basis van en geprikkeld door een (serie) specifieke locatie(s). Dat er een paradox bestaat tussen enerzijds geregisseerde inhoud en anderzijds interactie en input van de gebruiker, hoeft dat niet in de weg te staan. Het is juist extra spannend! De Tapes www.detapes.nl Droombeek www.droombeek.nl GPS-tour Lombok www.kopisusu.nl/gps.html GPS-tour Wijk C www.chinafestivalutrecht.nl Het Land van Leeghwater www.landvanleeghwater.nl Met Open Ogen www.judithhofland.nl/Site/Moo.html Mysteries van het Reestdal www.mysteriesvanhetreestdal.nl Soundtrackcity www.soundtrackcity.nl Location based storytelling is de digitale tegen hanger van de stadswandeling. De informatie over de stad wordt door middel van foto's en video verteld en de route wordt bepaald door middel van GPS. De menselijke gids is ingeruild voor een smartphone of PDA. De wandelaar is bovendien niet langer meer een consument, maar reageert op de verhalen en de omgeving of draagt zelf bij aan de wandeling. Dit artikel beschrijft de huidige stand van zaken in dit werk veld en analyseert de verschillende tours op basis van mate van locatie-afhankelijkheid en interactie. Location based storytelling is the digital equivalent of the city tour. The information about the city is translated into photos and videos and the course of the route is deter mined by GPS. The human guide has been replaced by a smartphone or PDA. The visitor is no longer a mere consumer, but interacts with the stories and the city landscape. This article describes the current state of this discipline and analyses the various tours based on the level of pertinence of the location and the level of interaction. Geo-lnfo 2010-7/8 7

Geo-Info | 2010 | | pagina 9