We zullen het meemaken! Terwijl in andere ruimten nog een aantal presentaties aan de gang was werden in de hoofdruimte voorbereidingen getroffen voor de finale. Gerammel van bestek en bordjes maakten ons duidelijk dat een einde moest komen aan deze heel plezierige en goed georganiseerde GIN-middag. Hulde aan de organisatoren. Overigens was het in een van de ruimten stil gebleven. Dooreen misverstand aan de zijde van GIN stond er weliswaar een presentatie van de gemeente Apeldoorn op het programma maar heeft deze geen doorgang gevonden, wat het voor uw verslaggever weer wat overzichtelijker maakte. Jelte Duister van de gemeente Groningen kon in deze zelfde ruimte zijn workshop geven over de betekenis van invoering van de basisregistraties. Dat deed hij aan de hand van een overzicht hoe Groningen dat de laatste 10 tot 15 jaar had aangepakt in onder andere het project Geo36io, waarbij goed nagedacht is over een structurele aanpak, het verminderen van het aantal classificaties, het vermijden van overtollige gegevensverzameling, het doelgericht werken aan pandvorming en zo nog een aantal zaken die we kunnen beschouwen als voorlopers op de object- gerichte basisregistraties. Uiteraard waren er ook hier de nodige drempels te slechten: kwaliteit van de data was niet eenduidig, de voorgevels in de binnenstad waren met GPS gemeten en dat leidde tot betere resultaten dan de inpassing zoals die tot dan werd uitge voerd door het Kadaster. Al snel bleek dat er sprake was van een reeks koninkrijkjes, leder deed wat goed was voor zijn proces (weg-, groen-, geo- beheer) en dat leidde tot ongewenste verschillen. Dat moest op de schop. De BVG (basis voorziening gegevens) was een feit. Hiermee konden al snel thematische presentaties worden verzorgd omdat de onderliggende data coherent was geworden. Deze BVG is in de gemeente Groningen nu het vertrekpunt voor verder afspraken rondom de invoering van de BGT. Om er weer wat tweerichtingsverkeer van te maken had Jelte een aantal prikkelende stellingen bedacht.'De komst van de BGT is een unieke kans om geo-informatie een belangrijke positie te geven binnen de gemeentelijke organisatie'. Huib Boersma (NOP):"Er zijn andere krach ten in het spel. Er speelt een organisato rische problematiek". Hoewel de compe tenties er zijn is er sprake van vergaande verkokering in de gemeentelijke organisa ties. Veel te veel kolomgericht en dat leidt tot allerlei vervelende machtsspelletjes. Uiteindelijk dient dat geen doel en kost het alleen maar energie. Het zou beter zijn als de afdeling geo de beheerjongens zou gaan helpen en ontzorgen. Dat betekent dat waar we vijfjaar gele den nog langs de zijkant stonden, een paar jaar daarna op de zijlijn, nu op het speelveld staan. Verschuiving in de mate van zichtbaarheid van geo in vele primaire bedrijfsvoeringsprocessen van de gemeente. Er begint zo langzaam aan bewustwording door te breken dat we zaken samen moeten doen, dat we informatie eenmalig moeten vastleggen om meervoudig te kunnen gebruiken. Jelte Duister: "Efficiency moet ons gedrag bepalen". Daarom is de objectgerichte benadering zoals de BGT deze voorstaat ook zo'n goede keus. Je kunt hiermee veel meer in je bedrijfsprocessen en omdat het authentieke gegevens zijn is het gebruik ook nog eens verplicht. Eigenlijk zou je niets anders meer moeten willen dan deze authentieke basisproducten. Geert Wester (Deventer) stelde hierop vast dat er dan veel nauwer samengewerkt zal moeten gaan worden tussen de verschil lende afdelingen. De verkokering voorbij. Duister vroeg zich af of de aanwezige vertegenwoordigers van de gemeenten voldoende capaciteit hebben om voor 2013 de BGT up and running te heb ben. Hierop werd massaal ontkennend geantwoord. Er moet een strakke regie op dit project komen, men voelde als het ware de druk om meer regionaal te gaan samenwerken (zie het voorstel van VNG ter zake www.vng.nl/eCache/DEF/96/826. html) en daar waar de samenwerking niet voldoende soulaas biedt, delen van het werk uit te besteden. Duister opperde nog de mogelijkheid om de BGT gefaseerd ingevoerd te krijgen, een groeimodel in tranches: Aken en Keulen zijn ook niet op een dag gebouwd. Inmiddels werd het gerammel van bestek duidelijker en stonden ongedurige lotge noten in de wandelgangen te wachten. Klaas van der Hoek (Kadaster) vatte de dag nog even samen aan de hand van een aantal soundbites: "De BGT zou natuurlijk moeten staan voor de Bijzonder Genoegzame Tijd die wij hier met ruim 125 man (M/V) hebben doorgemaakt. Hij zag in het verlengde van de workshop van Jelte Duister dat er'werk aan de winkel'is." Bart van der Lely (Grontmij) citerend -'De BGT doe je voor jezelf- bracht Klaas in verwarring: waar blijft de ketengedachte? We konden aan Klaas zien dat hij maar kort deze presentatie had bijgewoond en haast maakte met de samenvattingen. Hij signaleerde een tegenstrijdigheid in de visie van twee leveranciers en liet het bij deze constatering (ESRI: om van GBKN naar BGT te komen: dat is een conversie- verhaal; NedGraphics beweerde daaren tegen dat het zeker geen conversie is. Uw verslaggever houdt zich om begrijpelijke redenen op de vlakte.) Klaas vatte samen: er moet nog heel veel gebeuren rond de invoering van de BGT, de organisaties moeten op de schop. Klaas zag in ieder geval de komende weken organisaties van kleurverschieten naar oranje. Of dit een gevolg van de BGT is waag ik te betwijfelen, maar kleur beken nen zullen we de komende tijd. Peter van Capelleveen dankte alle sprekers voor hun inspirerende bijdragen en overhandigde hen een lokaal product: een Zwols bittertje. Bijzonder Goed Tedoen. Roelof Keppel Geo-lnfo 2010-9 9

Geo-Info | 2010 | | pagina 11