Een nieuw leven voor een VOC-kaart Recycling in de 17e eeuw Het recyclen van verouderde producten is in het huidige tijdperk van milieubewustzijn'hot'. Toch deed men in het verre verleden ook al aan het hergebruiken van allerlei zaken, die het oorspronkelijke doel niet meer dienden. Zo kwam onlangs in de Universiteitsbibliotheek Utrecht (UB) een fragment boven water van een ize-eeuwse manuscriptkaart van de Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC). Dit perkamenten fragment bleek een tweede leven te hebben geleid als (latere) boekband voor het werk Lud. Carrionis Emendationum etobservationum, in 1583 uitgegeven door Gilles Beys te Parijs (fig. 1). Dr. Marco van Egmond, conservator van de kaartenverzameling van de Universiteitsbibliotheek Utrecht, m.vanegmond@uu.nl In 1938 is de boekband met het fragment vervangen door een nieuwe omslag. De oude omslag wordt sindsdien afzonderlijk bij het boek bewaard. Destijds is er verder geen aandacht meer aan geschonken, totdat een catalogiseerder oude drukken er in 2010 weer tegenaan liep. De binnenzijde van de oude omslag betreft dus een kaartfragment, dat 40 x 30 cm meet en in handschrift delen van onder andere de Indische Oceaan, het Arabisch schiereiland en India toont (fig. 2). Het blijkt onderdeel te hebben uitgemaakt van een, waarschijnlijk i7e-eeuwse, overzichtskaart van de Indische Zee of Oceaan, een belang rijk stuk van het toenmalige octrooigebied van de VOC (fig. 3). De in 1602 opgerichte VOC ontwikkelde JUirtayaf zich als particuliere handelsonderne ming in korte tijd tot het grootste scheepvaartbedrijf ter wereld. De onderneming had in de hoogtijdagen een vloot van meer dan honderd sche pen, tienduizenden medewerkers en vele pakhuizen in de Nederlanden en overzee. Het handelsimperium strekte zich uit van Kaap de Goede Hoop tot Japan en China. Voor de VOC was een goede ken nis van de geogra fische en nautische gesteldheid van de vaarwateren en handelsgebieden natuurlijk van groot belang. Vanuit kartografische werk plaatsen werden fig. 2. Binnenzijde van de boekband met afbeelding van delen van de daarom betrouw- Indische Oceaan, het Arabisch schiereiland en India. bare zeekaarten vervaardigd. Deze kaarten gebruikten de zee, ook wel 'overzeilers'genoemd, leidden schippers als een soort 17e- en i8e-eeuws de schippers over de Atlantische en Indi- navigatiesysteem bij het uitzetten van de sche Oceaan. Grootschalige detailkaarten route naar de Oost. Kleinschalige over- moesten zorgen voor een goede navigatie zichtskaarten voor de navigatie over open bij het verlaten van Holland, door Het Fig. 1. Het werk 'Emendationum et observationum' van Louis Carrion (Parijs: Gilles Beys, 1583) met de bijbehorende voormalige boekband (Utrecht UB, MAG: B qu 29 (Rariora)). "4 10 Geo-lnfo 2010-9

Geo-Info | 2010 | | pagina 12