Literatuur Fig. 3. Het kaartfragment geprojecteerd in een complete handschriftkaart van de Indische Oceaan door Joan Jansz. Blaeu, 1674 (Den Haag Nationaal Archief, 4.VELH 147). Kanaal en het binnenvaren van de Indische Archipel. De VOC kende een strakke en strenge organisatie bij de uitrusting van de sche pen. Op lijsten werd bijgehouden wat aan navigatiemateriaal aan boord meeging. De schipper en onderofficieren moesten tekenen voor ontvangst. Ook verplichtten zij zich het materiaal na een behouden reis in Batavia in te leveren. ElkVOC-schip had aan boord de beschikking over papieren kaarten en kaarten op perka ment. Perkament is gemaakt van dierlijke huid en dus stevig en goed bestand tegen klimaatsinvloeden en veelvuldig gebruik. VOC-kaarten op perkament zijn vrijwel altijd in handschrift. Recentelijk is becijferd dat tussen 1602 en 1753, het jaar dat de VOC overstapte op louter gedrukte kaarten, ongeveer 70.000 perkamentkaarten voor de compagnie zijn geproduceerd [Paesie, 2010]. Hiervan berusten er nog maar enkele tientallen in openbare Nederlandse collecties en wereldwijd enkele honderden. In het boek Sailing for the East, dat deze zomer in de reeks Utrechtse Historisch-Cartografische Studies verscheen, bieden Günter Schilder en Hans Kok een prachtig geïllustreerd overzicht van dit voorname erfgoed [Schil der Kok, 2010]. Zoals gezegd doorstonden sommige VOC- kaarten geheel of gedeeltelijk de tand des tijds door een latere functie als boek band. Het Utrechtse fragment is wat dat betreft niet uniek en er zijn meer dere voorbeelden van een dergelijk hergebruik bekend. De bewindhebbers van enkele kleinere afdelingen van de VOC lieten bijvoor beeld hun soldijboe- ken in verouderde perkamenten zeekaarten binden. En ook de oudst bekende gedrukte kaart van Nederland heeft uiteindelijk gedeeltelijk dienst gedaan als boekband [Emaus, 2010]. Wanneer nu de inhoud van het kaart fragment onder de loep wordt genomen, dan vallen enkele zaken op. Zo kent de eilandengroep van de Malediven, rechtson der, een strak en diagonaal patroon. Deze schematische configuratie van de Maledi ven is typerend voor de VOC-kaarten van die tijd, maar niet conform de werkelijkheid waarbij de archipel vrijwel noord-zuid is georiënteerd. Ook niet werkelijkheids getrouw zijn enkele eilanden linksonder op het kaartfragment Deze eilanden zijn mogelijk gekarteerd, omdat ze frequent gerapporteerd werden maar steeds op verschillende posities. De algemene geografische namen op het vasteland zijn in zwarte inkt geschreven. De rode plaatsnamen duiden op de aanwezigheid van Nederlandse VOC- vestigingen. De rechte lijnen op de kaart zijn kompaslijnen, die de schipper hielpen bij het navigeren en uitzetten van de vaarroute. Het fragment toont linksonder een punt waar diverse kompaslijnen samenkomen. Dit is de voor zeekaarten kenmerkende centrale kompasroos. Daar omheen zitten bij complete paskaarten in de regel zestien secundaire kompasrozen, die alle door lijnen met elkaar verbonden zijn. Op die manier ontstaat een netwerk van zogeheten loxodromen; lijnen, die met alle meridianen een gelijke hoek maken en waarbij navigatie met een vaste kompasrichting mogelijk is. In de kaartencollectie van de UB bevinden zich momenteel zes waardevolle VOC- kaarten op perkament, alle van de hand van Isaak de Graaf, die tussen 1705 en 1743 de functie van kaartenmaker van de Kamer Amsterdam bekleedde. Het gaat om kaar ten van de Atlantische Oceaan, Sumatra (fig. 4), Straat Sunda, de Javazee (twee exemplaren) en de noordelijke kust van Java. Daarmee bezit de UB vijf van de zeven standaardkaarten op perkament, die zich in de eerste helft van de 18e eeuw aan boord van een Oost-lndiëvaarder bevonden. Wat nog ontbreekt, zijn de twee overzichtskaar ten van de Indische Zee. Eén gelijkgradige kaart en één in mercatorprojectie (waarbij de graden naar de polen toe uitrekken). Met de vondst van het fragment is nu in elk geval een klein deel van een dergelijke perkamentkaart, en wel de gelijkgradige variant, boven water gekomen! Emaus, R.,'Kaart van het bisdom Utrecht: wetenschappelijke waarde van de oudste gedrukte kaart van Nederland', in: Caert-Thresoor29.2 (2010): 35-43. Paesi, R.,'Op perkament getekend: productie en omvang van het hydrografische bedrijf van de VOC', in: Caert-Thresoor29.1 (2010): 1-8. Schilder, G. H. Kok, Sailing for the East: History Catalogue of Manuscript Charts on vellum of the Dutch East India Company VOC) 1602-1799, HES De Graaf Publishers BV, Houten 2010. Fig. 4. Kaart van Sumatra, Isaak de Graaf, 1737 (Utrecht UB, KAART: Moll 622). Geo-lnfo 2010-9 11

Geo-Info | 2010 | | pagina 13