Continu monitoring tijdens de bouw van de Kruispleingarage in Rotterdam In het hart van het centrum van Rotterdam wordt er op dit moment gewerkt aan een nieuwe parkeergarage. Aangezien de garage uit vijf lagen zal gaan bestaan moet er een put van meer dan twintig meter diepte gegraven worden. Om eventuele verzakkingen tijdens dit proces in een vroegtijdig stadium te kunnen signaleren is de afdeling Landmeten van de gemeente Rotterdam gevraagd om de gebouwen in de directe omgeving te monitoren op bewegingen. Opzet van de meting Dennis Franken en Rob Poll, Afdeling Landmeten, Gemeente Rotterdam buurt van de bouwlocatie bevinden zich onder andere het gebouw'De Delftse Poort'(Nationale Nederlanden) van 150 meter hoogte en de'Millenniumtoren'van 130 meter hoogte. Met deze gedachte in het achterhoofd kwam het ingenieursbu reau bij de afdeling Landmeten terecht met de vraag om met grote regelmaat defor matiemetingen uit te voeren in de omge ving van de bouwlocatie. Aangezien de gevraagde meetfrequentie zo hoog was, is er voorgesteld om een continu monitoring op te zetten. Door middel van deze continu monitoring is het mogelijk om 24 uur per dag, 7 dagen per week de omgeving van de bouwlocatie te controleren op verschuivin gen en verzakkingen. De metingen worden uitgevoerd met behulp van een Leica TM30. Deze is vast geïnstalleerd op het dak van de Hoge school voor de Kunsten (Codarts). Tijdens de duur van de monitoring wordt het instrument beschermd door een op maat gemaakte kap (fig. 1). De referentiepun ten die gebruikt zijn voor de oriëntatie, zijn geplaatst op gebouwen die zich buiten de invloedsfeer van de bouwput bevinden. De metingen worden verricht op miniprisma's die merendeels geïnstal leerd zijn op de panden aan de overkant (westkant) van het Kruisplein. De afstand De Kruispleingarage is een ondergrondse parkeergarage in aanbouw in het centrum van Rotterdam. De garage zal komen te liggen tussen de Weena en het Schouw burgplein en zal plaats gaan bieden aan ongeveer 750 auto's. Ter verduidelijking van de locatie is er een illustratie bijge voegd die gemaakt is met behulp van Google Earth 3D-gebouwen. De garage is in de toekomst direct te bereiken door een afslag in de zuidelijke tunnelbuis van de nieuwe Weenatunnel voor het station Rotterdam Centraal. Daarnaast wordt de garage ook aangesloten op de reeds bestaande parkeergarage onder het schouwburgplein. Aangezien deze garage gebouwd wordt in een dichtbebouwd gebied, is het belangrijk voor de opdrachtgever (het Ingenieurs bureau van de Gemeente Rotterdam) om eventuele verzakkingen en verschuivingen in een vroeg stadium te signaleren. In de Fig. 1. Beschermkap: beschermt tegen weer en wind. 12 Geo-lnfo 2010-9

Geo-Info | 2010 | | pagina 14