Communicatie met het instrument Dan kunnen zij de monitoring vanaf welke locatie dan ook bekijken en resetten voerd. De nulmeting is in eerste instantie handmatig uitgevoerd. De resultaten zijn gebruikt om een eerste monitoring op te zetten. Deze heeft een aantal dagen gedraaid. Uit de resulterende meetgege vens zijn gemiddelde waarden berekend en deze zijn als definitieve nulwaarden aangenomen. In eerste instantie was er voor gekozen om gebruik te maken van een UMTS- router op de locatie van de tachymeter. In deze opstelling draaide het programma Observer, dat het instrument aanstuurt, op een server van de gemeente. Aan deze opstelling kleefden twee grote problemen. Enerzijds gingen de metingen niet door wanneer de verbinding verbroken was, anderzijds bleek het lastig om de router op afstand weer op te starten. De locatie moest in dat geval bezocht worden om de appara tuur te resetten. Daarnaast was bij netwerkonderbre kingen de inzet van een medewerker van ICT van de gemeente nodig. In de loop van het project is daarom voor een andere opzet gekozen. Er is een net book (klein formaat laptop) aangeschaft. Aangezien het instrument op een open baar toegankelijke plaats geïnstalleerd is, is er een afsluitbare en waterdichte kast geplaatst (fig. 3). Op deze netbook draait het programma Observer. Hier door worden de metingen uitgevoerd onafhankelijk van het feit of er een internetverbinding is. De verbin ding van buitenaf met de netbook wordt verzorgd door een internetdongel van KPN. Het netbook kan op afstand worden overgenomen door een remote desktop verbinding. Door deze verbinding zijn Fig. 3. Netjes waterdicht en 'burgiar-proof' opgeborgen. alle functies en mappen van het netbook beschikbaar. Daarnaast beschikken de landmeters van de afdeling die verant woordelijk zijn voor de continu moni toring sinds kort over een smartphone waarmee ze ook deze remote desktop verbinding tot stand kunnen brengen (fig. 4). Mocht het nodig zijn dan kunnen zij de monitoring vanaf welke locatie dan ook bekijken en resetten. Dit heeft geleid tot een grote efficiencyverbetering. Er is op kantoor een back-upnetbook beschik baar met exact dezelfde instellingen als de netbook die in bedrijf is. Zodanig kan in geval van nood de monitoring weer snel worden opgestart. Alle gegevens van de metingen worden verzameld op het netbook en aan het einde van een meetcyclus automatisch doorgestuurd naar een FTP-server. Nadat het bestand is doorgestuurd wordt het gewist uit de actieve map. Er wordt van het bestand wel een kopie opgeslagen Hofplein Fig. 2. Meetconfiguratie. Geo-lnfo 2010-9 13

Geo-Info | 2010 | | pagina 15