Een schat aan informatie Column ir. Arie J. Duindam Pssst..., zal ik u eens over een geheime schat met geo-infor- matie vertellen? Deze digitale schat ligt ergens in Nederland verborgen. Overigens is de schatkist volkomen openbaar en wordt dagelijks veelvuldig gebruikt door lieden van zeer divers pluimage, waaronder bijvoorbeeld juristen. Het geheim van deze schat is de grote voorraad onontgonnen geo-informatie die sluimerend in het halfduister ligt te wachten op toepassingsmo gelijkheden. Weet u inmiddels al waar ik het over heb? Over de Staatscourant [1] natuurlijk! De Staatscourant is een uitgave van de Nederlandse regering en wordt sinds 1814 uitgegeven. Sinds 1 juli 2009 is het een authentieke digitale publicatie geworden en is de papieren Staatscourant verdwe nen. In de Staatscourant wordt alles gepubliceerd waarvan een wet, Koninklijk Besluit of ministerieel besluit bekendmaking in de Staatscourant voorschrijft. Dit is essentieel, want besluiten treden pas in werking nadat zij zijn bekendgemaakt. Dit is zelfs vastgelegd in de Grondwet, in artikel 88. Voordat ik verder inga op de geo-informatiekant van de zaak, is allereerst een welgemeend compliment op zijn plaats aan de mensen bij ICTU die de digitale Staatscourant hebben geïmple menteerd. Via de zoekingang zijn alle publicaties gemakkelijk te vinden, alle bekendmakingen zijn met permanente URL's ontsloten, het systeem met eenvoudige en leesbare unieke id's voor ieder bericht werkt prima. Er is ook goed tegenaan te automatiseren, want ieder bericht is beschikbaar in PDF HTML, ODT en XML-formaat, inclusief metadata. Maar het belangrijkste van alles is de bijna terloopse overtuiging dat deze informatie natuurlijk vrijelijk beschikbaar is vanwege de aard van de zaak. Hier is het uitventen van de informatie nu eens niet overgedra gen aan een ZBO die is opgezadeld met een winstmodel met als eindresultaat dat de data alleen in stukjes te koop is via iDeal. Alles is er gewoon! U denkt op dit punt wellicht: wat heeft dit met geo-informatie te maken? Laten we eens bij deze schatkist naar binnen gluren, Op 13 juli 2010 waren er 19.691 bekendmakingen te vinden, te weten: alle publicaties vanaf i juli 2009. Van al deze publicaties gaan er alleen al 11.241 over het onderwerp 'ruimtelijke ordening', en dat zijn allemaal publicaties met een primair geo-informatie- karakter. Ook binnen andere onderwerpen zijn veel publicaties aanwijsbaar die een onmiskenbare'waar?'component hebben. Kortom: allemaal geo-informatie. Voor deze column heb ik eens gezocht naar een actueel prak tijkvoorbeeld. Ik wilde graag weten of er al gemeentes zijn die ruimtelijke ontwikkelingen mogelijk maken met toepassing van de onlangs in werking getreden Crisis- en Herstelwet (Chw). Het lijkt er op dat de gemeente Wassenaar de eerste is. Die gemeente heeft op 9 juni 2010 bekendgemaakt [2] dat zij voornemens is om met toepassing van artikel 2.10 van de Chw de realisatie van 25 woningen mogelijk te maken. En nu komt het: ...op het perceel de Hoge Klei. Geo-informatie dus. Het is interessant om de metadata van deze publicatie eens te bekijken. Dat gaat het beste door de XML-equivalent van de zojuist genoemde bekendmaking te raadplegen, hoewel de HTML-variant diezelfde meta-informatie bevat. De betreffende'Overheid.nl Web Metadata Standaard' (OWMS) is beschreven [3]. Het is al mogeiijk om in die metadata locatie informatie op te nemen, via het DCTERMS: spatial-element. Maar die informatie beperkt zich momenteel tot (een gedeelte van) de postcode-huisnummer-combinatie, dan wel de gemeentenaam. In de meeste gevallen is dat niet afdoende. In bovengenoemd Wassenaarse voorbeeld ontbreekt dit element, en als het er wel was geweest had er waarschijnlijk alleen gestaan 'gemeente Wassenaar'. Van toekomstige ruimtelijke ontwikkelingen zijn namelijk vaak nog geen postcodes bekend. Bovendien houden besluiten zich meestal niet precies aan postcodegebieden, Ove rigens zijn die postcodegebieden niet echt geografisch vastge legd. Vandaar dat er in veel bekendmakingen zinnen voorkomen als:"het gebied dat globaal begrensd wordt door de A30, nabij de op- en afritten van de A30 grenzend aan bedrijventerrein De Stroet". Zoek maar eens in de Staatscourant op de term 'globaal begrensd'voor een bloemlezing. Jeuken uw handen ook zo? Twee zaken springen in het oog. Ten eerste dat de hele digita lisering van de Staatscourant blijkbaar is gepasseerd zonder dat dit door de geo-informatiesector is opgemerkt. Hierdoor is er dus ook nooit meegedacht aan een passender oplossing voor de locatie-informatie in deze publicaties. En dat terwijl de ontwikkelingen rondom de digitale Staatscourant vrijwel parallel liepen met het RGI-programmalTen tweede dat er ook nu, bij het openen van de schatkist, geen kant-en-klare oplossingen vanuit onze sector voorhanden zijn die het op een eenvoud ige wijze toevoegen van nauwkeurige locatie-informatie mogelijk maken. De ontwikkeling van GIS heeft een achtergrond in de natuur- en milieusector. Hierdoor is er minder wederzijdse herkenning met andere domeinen. De Staatscourant lijkt in eerste instantie een puur juridisch instrument. Maar omdat besluiten pas in werking treden nadat zij bekend zijn gemaakt, is dit zo'n beetje de meest 'harde'informatiebron voor het overheidshandelen. Het is belangrijk om te weten te komen op welke stukken grondgebied bepaalde besluiten betrekking hebben. ICTU denkt momenteel na over het toevoegen van betere locatie-informatie aan de Staatscourant, Ik ben vol verwachting, maar men moet de broe dende kip met de gouden eieren niet storen. ArieJ. Duindam Referenties [1] https://zoek.officielebekendlmakingen.ril/ [2] https://zQek.Gfficielebekendmakingien.nl/stcrt-2aiQ-8837.html [3] http://standaarden.overheid.nl/owms/ Geo-lnfo 2010-9 15

Geo-Info | 2010 | | pagina 17