Gericht op overheidsbeleid Open Innovatie en geen GeoLab 1 was er in dit rondje voor Rijkswaterstaat als'de enige dienst die de principiële keuze maakte van markt-tenzij'. De volgende spreker was Marianne Kuijpers, nu directeur van Geodan Next, een bedrijf dat zich nog meer op de over heid richt dan de rest. (Nijpels was ook al vertrokken.) Onder de titel 'Geo maakt het verschil in 2020'ging zij in op de rol van geo-ict bij en in maatschappelijke vraagstukken. Waar het volgens haar de afgelopen jaren aan schortte was de samenhang in het beleidsveld."De LUMOS Ruimtescanner maakt ruimtelijke plan- Fig. 3. Camille van Harten en Theo Thewessen (toen sporthandicap). nen en de gevolgen ervan concreet en laat zien waar de discussiepunten zitten. Hierdoor kan besluitvorming worden versneld", zo zei ze. Dat zou ook gebleken zijn uit experimenten van het Milieu- en Natuurplanbureau bij de provincie Zuid Holland met dit model. "De kaartbeelden in een GIS zijn bijvoorbeeld direct geschikt voor het berekenen van overstromings risico's, maar ze kunnen ook als input dienen voor verkeersmodellen waarmee de afwikkeling van het verkeer inzichtelijk wordt gemaakt", zo liet mevrouw Kuijpers zien. ('Georeferentie in beleidsdocumen ten geeft een betere discussie, betere keuzes durf ik nog niet te zeggen.') Een wetenschappelijk resultaat als'km-prijs verbetert bereikbaarheid' illustreerde dat de landspolitiek er dan nog over kan twij felen.'Men kan de bureaucratie terugdrin gen door kaartbeelden in plaats van dikke rapporten', was ook een mooie oneliner. Aansluitend werd vanuit Microsoft de wereld van 2020 verder vast vertoond in een filmpje van TED.com (en daar staan er sinds juni weer meer op). Camille van Harten, Gl-adviseur en NEXPRI-partner, sprak ten slotte over 'Open Innovatie als motor voor vernieu wing in de geo-sector'. Als voorzitter van de innovatiecommissie van GBNL had hij al snel een sheet met een navelstarende peuter, maar dat zou tekenend voor de sector zijn gewéést. De combinatie van de begrippen Open en Innovatie dateert van 2003 en is van Henry Chesbrough (Open Innovation: The New Impera tive for Creating and Profiting from Technology. Boston: Harvard Business School Press). Uit de uitleg van Van Harten bleek dat ook hierbij'open'een breed begrip is. Op het getoonde plaatje van de innovatietrechter nog met een had deze zelfs een geperforeerde wand. Opmerkelijk was ook dat op zijn vraag wie uit de zaal bezig was met innovatie weinigen hun hand niét op durfden te steken. Ook werknemer 2.0 en (separaat!) ambte naar 2.0 kwamen in beeld. Als creatieve ideeën van buiten de sector noemde Van Harten (weer) Google Maps, TomTom, Nulazen Layar. Wat Open Innovatie nu voor de sector betekende was vooral het gebruiken van netwerken (echt iedereen zat op Linkedln), onderling vertrouwen scheppen en ook werd de leus 'Think outside the box' herhaald. Een GeoLab naar analogie van een door GBNL besproken en bekeken DevLab voor de electrotechnische sector bleek er niet te komen. Werd het daarvoor op de campus in Eindhoven een fysieke ruimte om samen te werken en vertrouwen te winnen, in de geosector wil niet iedereen daarvoor genoeg (op)gevei 1 en kiest Fig. 2. Marianne Kuijpers: geo-ict voor overheids beleid. men hoogstens voor een platform van informatie-uitwisseling. De geosector zou door haar diversiteit daarvoor te complex zijn, al betwijfelden sommigen in de discussie of dat in die succesvolle sector wel anders was. (Overigens wordt de naam GeoLab in Nederland al benut in de sector geotechniek door GeoDelft.) Van Harten zei het in de bekende oneliner: 'Over vijfjaar is geo-informatie net zo vanzelfsprekend als water uit de kraan', maar gaf ook innovatief aan om nu over de doelgroepen van over tien jaar te denken! Adri den Boer, redacteur ...en anderen die dag over Google 'Gisteren werd bekend dat Google met zijn Streetview-auto's niet alleen maar beelden en gegevens van Franse wifi- aansluitingen verzamelde, maar ook wachtwoorden van e-mailaccounts en flarden van e-mailberichten.Tot deze ontdekking kwam de Franse privacywaak- hond CNIL. Eerder deze maand maakte Google bekend dat de Streetview-auto's per ongeluk al jarenlang persoonlijke gegevens verzamelden die werden ver stuurd over de (onbeveiligde) draadloze netwerken waar ze langsreden.' Bron: De Pers, 23 juni 2010 Geo-lnfo 2010-9 21

Geo-Info | 2010 | | pagina 23