a In Kiezersdorp Open Kaart - visie lil Kiezersdorp Rond de Tweede Kamerverkiezingen in juni verscheen in NRC Handelsblad de infographic'ln Kiezersdorp'. Hierin worden kenmerken van kiezers die stemden op de belangrijkste zeven politieke partijen gevisualiseerd, waarop de kiezers hoog of juist laag scoorden. Hieruit zou geconcludeerd kunnen worden, dat de wantrouwende burger een mythe is. Deze kenmerken komen uit onderzoek van Bureau Synovate. De kaart is gemaakt door Joris Fiselier, Studio NRC. 1 - i Maarten Boddaert (uitgever aardrijks kunde en kartograaf): Vanwege de vakantieperiode is er geen bijdrage van Maarten. Edward Mac Gillavry (adviseur kartografie en geo-ICT): Deze infographic geeft het begrip 'verkiezingskaart'een nieuwe draai! De verschillende wijken in het dorp worden omsloten door water en sommige wijken worden ontsloten door bijvoor beeld de Zeer linkse laan of de Gelovigen- weg die overgaat in het Gelovigenplant- soen. Lijken de wijken in het westen en het oosten zonder problemen verbonden door een hoofdweg, de PVV-wijk en CDA- wijk worden door een voorzichtig brug getje verbonden. De verbinding tussen de CDA-wijk en de WD wijk gaat abrupt van een brede hoofdweg (in de WD-wijk) over in een straatje (in de CDA-wijk). Ook blijkt nu weer, dat het moeilijk is om een wereldbol op een plat vlak te projecteren. De Lager-opgeleidenstraat blijkt in het noordoosten te liggen, maar is er ook een Lager-opgeleidenweg in het zuidwesten? In de'Leeswijzer'ontbreken deze legenda- SE. VVD- eenheden: een hoofdweg voor kenmer ken met meer dan 100% vertegenwoor diging en een straat voor kenmerken met minder dan 100% vertegenwoordiging. Verwachtte ik toch een straten patroon van een arbeiderswijk in de PvdA-wijk, van een villawijk in de WD-wijk en van een Vinexwijk (waar Ingrid en Henk wonen) in de PVV-wijk? Tjeerd Nijehoit (adviseur geo-informatie en auteur'Handboek Geo-visualisatie'): Waarom is er gekozen voor een kaart als vormentaal bij deze statistische data? Origineel ten opzichte van een set saaie staafdiagrammen maar mislukt en onover zichtelijk. Links is het westen, rechts het oosten (logisch) maar noord-zuid bete kent niets. De topologie klopt dus niet en verwart. Het suggereren van meer dimen sies waar één dimensie (hoge of lage percentages! volstaat, is volgens visualisa tie-goeroe Edward Tufte een hoofdzonde. Al het betekenisloze water, de parken en wijken maken de infographic bovendien moeilijk leesbaar. De verhouding data:inkt is veel te klein (zie E. Tufte; The Visual Display of Quantita tive Infor mation}; veel inkt, weinig data. Heel vreemd is een straat met een negatieve lengte (bij voorbeeld 10% min der dan gemid deld); deze wordt weergegeven door een puntsymbool (een bord verboden in te rijden) toe te voegen aan het begin van de straat. De keuze voor kenmerken (straten) is overigens geheel ondoorzichtig (en sluit niet aan op de tekst in het artikel erna). Partijen vergelijken is onmogelijk. Alleen de uitschieters per partij zijn gevisuali seerd. Als ik zie, dat de Mannend reef 17% is bij de WD en de Mannenlaan (zou dat hetzelfde kenmerk zijn?) 20% is bij de PW, dan wil ik ook weten wat het percentage mannelijke kiezers is bij de andere 5 poli tiek partijen, ook als dat geen uitschieters zijn. De partijen zijn afgezaagde karikatu ren geworden, de nuance ontbreekt. Zou dit in de buurt komen van de slechtste infographic van het jaar? Frédérik Ruys (information designer en organisator Infographics Congres): Een belangrijk doel van een informatieve illustratie - of infographic - is het prik kelen van de lezer of gebruiker. Dit kan de maker bereiken door een verrassende invalshoek. Of, in geval van complexe of abstracte onderwerpen (zoals verkiezin gen), een herkenbare vorm dichtbij 'huis'. En dat laatste hebben ze op de studio van NRC Handelsblad erg letterlijk genomen. Een aantal vondsten zijn leuk gevonden, maar de meeste associaties zijn te ver gezocht. Waardoor aan het belangrijkste doel van een infographic - of thematische kaart - volledig wordt voorbijgegaan: namelijk een verhaal vertellen. En dat is grootste vraag waar je als lezer mee wordt opgezadeld: wat is hiervan de boodschap? Een typisch voorbeeld van een wild idee dat bij een spontane oprisping had moe ten blijven en nooit gemaakt had moeten worden (laat staan publiceren), f 22 Geo-lnfo 2010-9

Geo-Info | 2010 | | pagina 24