Samenwerking gemeente met Kadaster voor bijhouding TOP10NL Kleinschalige Topografie Utrecht op nieuwe basis Als gevolg van de invoering van de Basisregistratie Topografie (BRT) zijn overheidsorganisaties verplicht om gebruikte maken van de kleinschalige topografische bestanden van het Kadaster. De gemeente Utrecht, van oudsher producent van de eigen stadskaarten, heeft een overeenkomst met het Kadaster gesloten voor de bijhouding van TOP10NL van het eigen grondgebied. Om die bijhouding vorm te geven zijn de inhoudelijke verschillen tussen de kaartproducten geanalyseerd, bijhoudingsregels opgesteld en bestaande werkmethoden aangepast. Contract Oude werkmethode ir. LM.Murre, adviseur Murre Management, met medewerking van dhr. W.F.A. Erwich, clustermanager Kern- en Basisregistraties, gemeente Utrecht. De gemeente Utrecht maakt van haar eigen grondgebied en omgeving van oudsher een topografische overzichts kaart 1:10.000, zowel analoog (wandkaart) als digitaal. Door het invoeren van de Basisregistratie Topografie (BRT), via de vaststelling van de aangepaste Kadaster- wet, is het formeel niet meer toegestaan een dergelijk product zelf op te bouwen en te beheren. Overheidsorganisaties zijn sinds 1 januari 2009 verplicht om in de eigen werkprocessen de topografische basisbestanden (onder andereTOPioNL) van het Kadaster te gebruiken. Een gemeente die al voor 1 januari 2006 beschikte over een in eigen beheer vervaardigde topografische basiskaart 1:10.000 als onderdeel van haar eigen Kernregistratie Geografie, kon verzoeken om een andere invoeringsdatum tot het verplicht gebruik van de BRT, mits die datum lag vóór 1 januari 2010. Tevens kon verzocht worden om het zoge naamde bronbeheer van de BRT van het eigen grondgebied over te laten aan de gemeente. Voorwaarde hierbij is dat de specificaties van het topografisch basis bestand overeenkomen met die van de BRT (TOP10NL) van het Kadaster. Het betreft dan met name de specificaties op het gebied van inhoud, structuur en kwaliteit (actualiteit en nauwkeurigheid). Het bestand dient daarnaast regelmatig (minimaal eenmaal per twee jaar) geleverd te worden aan het Kadaster, De uitdrukke lijke wens van de gemeenten is wel om de actualiteit (halfjaar) van het interne bestand en van TOPioNL gelijk te laten lopen. Vijfgrote gemeenten (Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Almere en Utrecht, ook wel G5 genoemd) zijn in 2008 in overleg gegaan met het Kadaster en het Ministerie van VROM om te komen tot afspraken over het toch kunnen blijven opbou wen en beheren van het topografische basisbestand schaal 1:10.000 van het eigen grondgebied. Zoals in Geo-lnfo 2009-11 is gepubliceerd, heeft de gemeente Amster dam hierover op 18 november 2009 een contract afgesloten met het Kadaster. De gemeente Utrecht is hierin gevolgd op 31 maart 2010. Voor het zover was, is er eerst onder zoek gedaan op welke wijze binnen de gemeente Utrecht voldaan kon worden aan de eisen van het Kadaster. Begin 2009 is dit onderzoek gestart en dat resulteerde in mei van dat jaar in een voorstel betreffende de bijhouding van de BRT. Alvorens op de resultaten hiervan in te gaan, wordt eerst beschreven hoe de kleinschalige topografie in Utrecht tot voor kort werd bijgehouden. Een van de meest bekende producten van het team Ruimtelijke Informatie- Fig. 1. DKTB-fragment van de gemeente Utrecht. 24 Geo-lnfo 2010-9

Geo-Info | 2010 | | pagina 26