Werkmethode Implementatie bijhouding en samenwerking Kadaster Samenvatting Summary Fig. 4. Verschillen in geometrie (contouren: GKU, rood: DKJB, paars: TOProNL). Het is duidelijk dat de bestaande werkme thode aangepast moet worden. Allereerst vanwege het gebruik van andere appli caties, maar ook doordat andere informa tiebronnen voor de bijhouding gebruikt zullen gaan worden. De opbouw bestaat uit het inlezen van TOP10NL van het Kadaster, gevolgd door het geometrisch verbeteren van het bestand en het aanvul len/uitbreiden van de classificaties van met name terreinen (gebruiken planinformatie). Nieuw hierbij is het mogelijk inschakelen van andere diensten voor het verkrijgen van informatie over mutaties in bepaalde attribuutwaarden en geometrie van geo- objecten. Dit zal binnengemeentelijk nog nader afgestemd moeten worden in de implementatiefase. Vanwege de proble men bij het correct plaatsen van teksten in de kaart is besloten het huidige tekstbe stand voor de verschillende kaartschalen in dgn-formaat te handhaven. Eenmalig zal de schrijfwijze en de compleetheid van het tekstbestand vergeleken worden met de straatnamentabel in de BAG. Daarna zal dit bestand worden bijgehouden aan de hand van de mutatiemeldingen vanuit de Basisregistratie Adressen. Feitelijke start van de implementatie van de bijhouding vormde het installeren van ArcGIS en de edittool op een werkplek bij Rl in oktober 2009. Met behulp van een testbestand is daarna proefgedraaid en is de werking van de tooi uitgetest. In december is een bezoek gebracht aan de afdeling Geo-informatie van het Kadaster in Zwolle, die net twee maanden daarvoor was verhuisd uit Emmen. Uitgebreid is toelichting gegeven op de werkwijze en tevens zijn afspraken gemaakt over de wijze van samenwerking en uitwisseling van de toekomstige bestanden. Doordat het Kadaster eind 2008 al had gehoopt op het maken van formele afspraken in een contract was het actualiseren van de kaart- bladen van het gebied Utrecht niet meer ingepland. Er was verondersteld dat de gemeente Utrecht dit zelf zou gaan doen. Hierdoor was de achterstand in actualiteit van het gebied nogal opgelopen. Kadaster heeft in het kader van de samenwerking toen besloten om de actualisering van het Utrechtse gebied vanaf februari van dit jaar alsnog zelf op te pakken. Vanuit de gemeente zijn hierbij als informatiebron nen de orthofoto's met hoge resolutie van april 2009 en de GKU beschikbaar gesteld. Om alvast ervaring op te doen met de tools en het werkproces is in februari een uitgebreide technische instructie gegeven door het Kadaster aan medewerkers van Rl en is gedurende april een medewerker vanuit Utrecht voor een aantal dagen per week op werkstage geweest bij het Kadas ter. Uiteindelijk heeft het bijwerken van het gebied Utrecht meer tijd gekost dan verwacht. Begin augustus is het bestand tijdens een speciale bijeenkomst bij het Kadaster in Zwolle overhandigd aan de gemeente Utrecht. Het geometrisch verbeteren van het bestand is inmiddels gestart en zal naar verwachting eind oktober worden afgerond. Aansluitend zal dan gestart worden met het actualiseren van het bestand maar dan naar de actualiteit van najaar 2010. Hiermee is de bijhouding van TopioNL door de gemeente Utrecht en de samenwerking met het Kadaster dan toch begonnen. Kleinschalige Topografie Utrecht op nieuwe basis Als gevolg van de invoering van de Basisregis tratie Topografie (BRT) zijn overheidsorgani saties verplicht om gebruikte maken van de kleinschalige topografische bestanden van het Kadaster. De gemeente Utrecht is van oudsher producent van de eigen stadskaarten en heeft aan het ministerie van VROM en Kadaster te kennen gegeven, de bijhouding van TOP10NL van het eigen grondgebied zelf te willen blijven uitvoeren. Dit artikel beschrijft de activiteiten die uitgevoerd zijn om dit voor elkaar te krijgen. Vanaf deze maand start Utrecht met de bijhou ding van TOP10NL en is de samenwerking met het Kadaster op dit gebied een feit. A new foundation for Small-scale Topography Utrecht Following the introduction of the Authentic Registration Topography (Basisregistratie Topografie, BRT), government bodies have the obligation to make use of the small-scale topographic data sets from the Cadastre.The municipality of Utrecht has always created its town plans and has recently agreed both with the Ministry of Housing, Spatial Planning and the Environment and with the Cadastre to take the revision and maintenance of theTOPioNL for the territory of the municipality into its own hands. This article describes the activities the led to this agreement. Utrecht will be starting the revision and maintenance of TOP10NL as of this month, thus materialising the agreement with the Cadastre. Ondertekening van het contract door directeur Geo van het Kadaster, dhr. P. Hoogwerf (rechts) en directeur Stadsontwikkeling van de gemeente Utrecht, dhr. R. Hoek (links). Geo-lnfo 2010-9 27

Geo-Info | 2010 | | pagina 29