NEO'ers observeren en valideren Interview 'Je maintiendrai' kunt u ook vertalen als 'ik zal bijhouden'. Dat zegt de website neo.nl van Netherlands Geomatics Earth Observation B.V. (NEO). Alvorens zich de vaderlandse wapenspreuk zo toe te eigenen, het schild staat er zelfs bij, werd het wel uitgelegd. Onvoldoende bijhouding in het beheer van informatie is synoniem met kapitaalsvernietiging. Nu 90 procent luchtfoto's Ruimte-Tijdmachine Directeur Rob Beek: 'Mutatiesignalering is puur kwaliteitsbeheersing'. NEO heeft ook een nieuwe site ontwik keld: www.signaleyes.nl. NEO ziet Sig- nalEyes als een dienst waarmee klanten de kwaliteit van geo-informatie kunnen bewaken en verbeteren. Het doel van deze site is om belangstellenden een eer ste indruk te geven van de onderwerpen waarover men met luchtfoto's en andere aardobservatietechnieken informatie kan produceren en bijhouden en hoe men daar door mutatiesignalen te gebruiken mee om kan gaan. Door enkelvoudig te signaleren en meervoudig te gebruiken, kan de kwaliteit van geo-informatie wor den bewaakt op het niveau dat een klant wil. Er is alle reden voor een gesprek met de eigenaar-directeur en met een aantal medewerkers en stagiairs. (Office manager Hilde Jongma was vanwege het NEO- mutatiespel op de beurs Overheid ICT al te zien op het omslag van het juninummer van dit tijdschrift.) Al waren medio 2000 de verwachtingen van HR-satellietbeeiden hoog, anno Marcel Hazekamp ingespannen bezig met opsporing in de landbouw. monitoringdomein is de beschikbaarheid anders. Beek:"Daar is nu zoveel materiaal voor te vinden. Er zijn veel elektronische catalogi, maar als je nieuwe foto's moet hebben zijn er persoonlijke contacten nodig om die op tijd te krijgen "Voor de NEO-definitie van monitoring (ruimtelijke veranderingen vertalen in informatie) met de Ruimte-Tijdmachine-applicatie kunnen veranderingen interactief worden gevisualiseerd en ook voor de burger inzichtelijk worden gemaakt. "Onlangs gaf ik een presentatie met de stand van zaken van gisteren op de Tweede Maas vlakte, toch heel illustratief, ook als het wat minder gedetailleerd is", aldus de directeur. Op de website is een tijdreis door Almere te maken van 1973-2008, en inderdaad burgervriendelijk. ("Rechtson der vindt u de resolutie of pixelgrootte op de grond in meters. Dat is 64 meter voor de opnamen van 1973 tot 1 meter in 2008.") Monitoring gaat verder en is van belang om processen te volgen en ingrijpen te regelen. Voor het Kyoto-Protocol is het relevant om de hoeveelheid bos zelfs in Nederland te monitoren. NEO voert dat uit voor een aantal peildata. De successie 2010 zijn de NEO'ers voor 90 procent met luchtfoto's bezig."Waren die eerst minder beschikbaar dan satellietbeelden, nu wordt heel Nederland tweemaal per jaar gevlogen", zo legt directeur Rob Beek een oorzaak uit. Bij luchtfoto's zijn een ruwe opname en positie er ook al heel snel en die zijn goed genoeg voor mutatiesignalering. "Je kunt die voor een klant in een maand na de vlucht opleve ren. Als er betere oriëntatieparameters en karteerbare foto's komen, kan die kartering volgen", aldus Beck. Die karte ring doen gemeenten (honderd zijn er klant bij NEO) zelf met eigen landmeters, een GBKN-stichting of NEO besteedt het fotogrammetrisch uit in India."Wij kopen beeldmateriaal altijd onder licentie van de klant, wij zijn voor de interpretatie de onderaannemer", zo vervolgt hij nog over actuele luchtfoto's. (Wie geen vreemdeling is in het gemeentelijke Jeruzalem weet dat klanten die na het werk iets kwijt zijn, toch leunend op de externe partij om een dvd vragen...) Voor NEO's Ruimte-Tijdmachine in het 28 Geo-lnfo 2010-9

Geo-Info | 2010 | | pagina 30