Terug van vakantie Redactioneel Kwaliteit laat zien meten Klaas van der Hoek <*v Zoals u in het vorige nummer van ons blad hebt kunnen ervaren speelt locatie een cruciale rol in ons leven. U hebt dat denk ik ook de afgelopen tijd ervaren door buiten uw dagelijkse sleur te treden en er op uit te trekken en daarmee op nieuwe locaties te komen. Ons vak speelt dus een steeds belangrijkere rol in de samen leving. Collega Edward Mac Gillavry stelde het al in de vorige column: ons werkveld groeit. Ik zou daaraan willen toevoegen dat onze zichtbaarheid minder wordt. Door het aan elkaar knopen van steeds meer toepassingen wordt voor de eindgebruiker steeds minder zichtbaar waar alle'onderdelen'vandaan komen. Is op zich natuurlijk niet erg. We doen het voor de klant, die we overigens zelf ook zijn. En willen we zelf niet ook het gemak van het totale eindproduct zonder ons te realiseren wat daar aan tussenstappen allemaal voor nodig is? WeTwitteren, Hyven en Facebooken er op los. We geven aan waar we zijn en wat we doen. Ik las in de krant dat er al een beroepsgroep is die volop van deze mogelijkheden gebruikmaakt. Het blijkt dat inbrekers massaal gebruikmaken van de informatie die zij vrij op het open bare net kunnen vergaren. Voor het rijden van een route zullen ze ongetwijfeld ook een routenavigatiesysteem gebruiken. Kortom, ook in die wereld is geo vrijwel onmisbaar geworden, en is het op z'n minst heel handig. Marjan Bevelander gaf het in het vorige nummer al aan. Waar blijft onze privacy? We doen het zelf is mijn eerste reactie. Ik geef toe, soms onbedoeld en heel soms zelfs ongewild. Mijn kinderen bijvoorbeeld vinden het de gewoonste zaak van de wereld. Geef op Facebookaan waar je benten wat je doet. Dus heel eenvoudig ook te concluderen dat je niet thuis bent. En we zijn verontwaardigd of soms ook kwaad als een ander iets over ons roept. Een overvloed aan data dus. Met heel veel bronnen. En anderen die deze bronnen combineren en daaruit conclusies trekken. Laat ik dan hier stellen dat we vanuit die wereld ons als geo weer zichtbaar zouden kunnen maken. Wij weten wat wel en niet kan. Wij kunnen kwaliteit interpreteren. Laten we die handschoen oppakken. Er is werk aan de winkel. Denk aan de implementatie van de Basisregistraties. Vanuit de gedachte dat voor alle data in een basisregistratie een overheid verantwoordelijk is, laten we dan zorgen dat we per omgaande metagegevens op orde hebben. Laten we helder aangeven waar voor die dan wel, of zeker niet, gebruikt kan worden. Daarmee bereiken we dat we een toegevoegde waarde kunnen hebben als geo. Met als gevolg dat de data beter gebruikt en geïnterpreteerd kan worden. Een kans zeker, een uitdaging ook zeker. Want zo eenvoudig is het allemaal nog niet. Kijkend naar de Basisregistra ties bijvoorbeeld is het een hindernis dat de winkel gewoon open blijft. Dus al werkend en migrerend moeten we over. Of daarvoor nog moeten we komen tot uniformiteit. Ik zie het om me heen gebeuren, leder heeft zijn mening en zijn verleden. Dus zomaar wat anders doen dat doen we niet. Want we hebben het altijd toch al goed gedaan? Maar laten we eens de grenzen vervagen. Ik weet dat dit moeilijk ligt vanuit mijn werk bekeken: ik besta van grenzen zou je kunnen zeggen. Maar toch over grenzen heen stappen kan ook heel verfrissend en verrijkend zijn. En we kunnen het niet meer alleen. Kijk naar de ontwikkelingen in de maatschappij. We combineren alles. Het maakt bijna niet meer uit waar het vandaan komt. Laten we er dan voor zorgen dat we als geo het voorbeeld geven. Samen maken we de toekomst. We leren van elkaar en zijn dus vanuit dat oogpunt allemaal lid van Geo-lnfo. De diversiteit maakt ons sterk. Ook in dit nummer krijgt u weer een aantal artikelen vanuit alle hoeken belicht. Er is overloop uit ons vorige nummer, hoe een merknaam een begrip is geworden. We gaan de'vak'diepte in, deformatiemetingen in een parkeergarage. We digitaliseren oude brongegevens en we doen verslag van een aantal regionale bijeenkomsten. U was daar niet bij? Jammer, een gemiste kans in uw netwerk. Natuurlijk kunnen we digitale netwerken opbouwen, maar fysieke zijn toch even belangrijk. Kortom, ik wens u een goede bekomst van uw vakantie. En laten we het komende najaar elkaar vakinhoudelijk ontmoeten. Het seminar-, beurs- en symposiumschema biedt daarvoor alle mogelijkheden. Klaas van der Hoek advertentie Geo-lnfo 2010-9 3

Geo-Info | 2010 | | pagina 5