13 Oplossingen SSsSSS Fig. 2. Omgevingsgeluid leidt de aandacht af. voor de leesbaarheid en herkenbaarheid van de menu's en dialogen, het aantal elementen dat op het scherm geplaatst kan worden en de duur en complexiteit van bepaalde handelingen. Naast de verkeerssituatie vraagt ook het omgevingsgeluid om aandacht van de autobestuurder en beïnvloedt die het gemak waarmee autobestuurders het autonavigatiesysteem kunnen gebruiken. Omgevingsgeluid in een auto is behoor lijk. Een auto produceert op de openbare weg gemiddeld 66 dB aan geluid. Op een snelweg is dat zelfs 72 dB. Dan hebben we het nog niet eens over de geluidsniveaus van een oudere auto, rijden met open staande ramen of een stel luidruchtige kinderen op de achterbank. Route-instruc ties en alarmgeluiden van het autonaviga tiesysteem moeten dus luid, herkenbaar en duidelijk zijn. (spiegeling, mist, de laagstaande zon), het is allemaal van invloed op de leesbaar heid van het scherm. De kaarten, route en instructies op het scherm van het autona vigatiesysteem moeten dus veel contrast hebben. en uitdagingen met zich mee waar het User Experience-team continu rekening mee dient te houden. Een voorbeeld hiervan is het hoofdmenu. Om te voldoen aan het groeiend aantal functies is het hoofdmenu in de afgelopen vijfjaar uitgegroeid van een naar drie pagina's. Dit is niet ideaal, omdat de autobestuurder steeds meer moet zoeken naar bepaalde functies, terwijl daar onderweg eigenlijk geen tijd voor is. Bovendien kan dit de veiligheid van de autobestuurder in gevaar brengen. Het nieuwe ontwerp gebruikt de context waarin een autobestuurder zich bevindt om het hoofdmenu aan te passen. Door het hoofdmenu contextueel te maken kon het aantal menupagina's weer worden teruggebracht tot een. Heldere, kleurrijke iconen geven bovendien duidelijk aan in Fig. 4. Een laagstaande zon beïnvloedt het zicht op het verkeer en op het scherm van het autonavigatiesysteem. De auto is daarom een van de lastigste omgevingen om een product voor te ontwerpen. De uitdaging is om oplos singen te bedenken die intuïtief zijn en de complexiteit van de informatie reduceren. Een continue stroom van feedback van autobestuurders helpt TomTom om de dagelijkse problemen van haar klanten te begrijpen en de producten en diensten te verbeteren. Contextueel menu De interface van de autonavigatiesystemen wordt gebruikt in een rijdende auto op een beeldscherm met een diagonaal van circa 11 cm. Dat brengt een aantal beperkingen welke status het menu zich bevindt. Een autobestuurder die nu een route volgt naar een bepaalde bestemming en onder weg van gedachten verandert kan met het nieuwe ontwerp onmiddellijk de huidige route wijzigen of verwijderen. Main Menu Navigate to... View map Plan route Services Settings Help Fig. 5. Hoofdmenu in de context: 'vooraf de route plannen'. Ten slotte hebben ook de weersomstan digheden invloed op het rijgedrag en het gemak waarmee autobestuurders het autonavigatiesysteem kunnen gebruiken Fig. 3. Herkenbare situaties op de achterbank? Geo-lnfo 2010-9 5

Geo-Info | 2010 | | pagina 7