ra m (3, SÜ w Mk* ■B Amsterdam 4 A2J Tormrom# Change route View route Clear route Services Settings Help Fig. 6. Hoofdmenu in de context: 'onderweg de route volgen'. Advanced Lane Guidance Complexe situaties vragen om simpele oplossingen. Bij het naderen van verkeers knooppunten is het soms lastig om de juiste richting te kiezen. De kaart kan door alle samenkomende wegen complex zijn en het verkeer om je heen is druk en ver andert van rijstrook. Een snelle beslissing nemen over de juiste richting is cruciaal. Drukke kaarten of onduidelijke instructies zijn in zo'n situatie niet handig en zelfs gevaarlijk. Voor die situaties heeft het User Experi ence-team de'Advanced Lane Guidance' geïntroduceerd. Voor iedere complexe verkeerskruising wordt een vereenvou digde weergave van de kruising op het scherm getoond met een heldere pijl die aangeeft welke rijstrook de autobestuur der moet nemen. Deze weergave wordt alleen getoond op de knooppunten en afritten van de snelwegen. Op deze loca ties zijn de kaartgegevens van Tele Atlas namelijk verrijkt met informatie over het aantal rijstroken. De Advanced Lane Guidance-weergave bestaat uit afzonderlijke onderdelen. Deze onderdelen worden met behulp van in 3D-ontwerpsoftware gemaakt. De afzonderlijke onderdelen worden tijdens het rijden door het autonavigatiesysteem Fig. 7. Advanced Lane Guidance-weergave. dynamisch samengesteld. Naar gelang de werkelijke situatie die is vastgelegd in de kaartgegevens van Tele Atlas kunnen zo allerlei soorten knooppunten of afritten worden nagebootst. De verschillende onderdelen zijn als volgt: Landschap: -gras; - bos. Horizon: -wolken (overdag); - sterren ('s nachts); - de skyline van steden en de naam van een stad aan de horizon. Wegwijzers (voor de richting van de route). Wegen: rijstroken; - scheidingslijnen tussen rijstroken (geblokt, doorgetrokken, stippellijn enz.). Instructiepijl (op de geadviseerde rijstrook). In de kaartgegevens van Tele Atlas worden de verschillende typen kruisingen en de daarbij behorende pijlen en scheidingslij nen op snelwegen geïdentificeerd. Inmid dels is tachtig procent van deze kruisingen toegevoegd. Het User Experience-team bouwde de 3D-omgeving om zo op lastige knooppunten een herkenbare en leesbare weergave van de situatie te tonen. Vernieuwde interface Naast het aanbieden van informatie op een toegankelijke en duidelijke manier is ook de visuele stijl waarop de infor matie wordt aangeboden van wezenlijk belang. Consumenten zijn veeleisender geworden. Echter, het was ook nodig om de technologie achter de interface te ver nieuwen, Voor het nieuwste product van TomTom, de G01000, die gelanceerd wordt in het najaar van 2010, heeft de interface een grote veran dering ondergaan. Deze wordt nu door grafische software opgebouwd, die ook door bijvoor beeld de webbrowsers Safari en Chrome en de software van Adobe wordt gebruikt: WebKit. Hierdoor kan het User Experience-team gebruikmaken van standaard webtechnologie in de interface. Zo kunnen met behulp van HTML en CSS sneller stijlaanpassingen worden doorge voerd. Daardoor is het mogelijk om in de toekomst sneller in te spelen op ontwik kelingen in de markten is TomTom flexibel om aan te sluiten bij de wensen van haar partners in de auto-industrie. Deze visueel rijkere stijl is ontworpen op basis van een aantal ontwerp principes. Dynamiek wordt gesuggereerd door gelaagdheid in de vorm van panels. Deze zijn gebruikt om hiërarchie en structuur aan te brengen in de informatie. Titels hebben een prominente, vaste plek gekregen en geven een goede visuele ingang voor de autobestuurder De panels in combinatie met de achtergrond zorgen voor een rijkere stijl met de illusie van 3D. - Schijndiepte voor een vloeiende overgang van de kaartweergave naar het menu. Zo wordt er een link gelegd tus sen de navigatie op de weg en de visuele elementen in de interface en ontstaat er een ruimtelijk gevoel. - Zachte geometrische vormen voor een vriendelijk en toegankelijk karakter. De technische complexiteit van het product wordt bewust niet uitgedrukt via de interface. - Natuurlijke belichting die zorgt voor een plezierige textuur. y' Back y~ -( Done Fig. 8. Verbeelding van de ontwerpfilosofie achter de interfaces. Deze principes zijn kenmerkend voor de ontwerpfilosofie in producten en diensten van TomTom die zich sterk onderscheiden van de concurrenten door superieur gebruiksgemak en tegelijkertijd het rijple zier en de veiligheid van de autobestuur der en de inzittenden waarborgen. 6 Geo-lnfo 2010-9

Geo-Info | 2010 | | pagina 8