Nederlands Artilleriemuseum 't Harde het waarnemen van hemellichamen of lichtkogels. (Een zonnefilter is aanwe zig.) 3. Op het uittredende kijkerdeel is een buisniveau aangebracht voor de bepa ling van een acceptabele hellingshoek. 4. De micrometerschroef voor de hori zontale richtingsmeting kan losgekop peld worden door deze naar buiten te scharnieren. Hierdoor komt de eerste as vrij en kan de grove instelling van de gewenste richting worden gerealiseerd. Na het los laten veert de knop terug in zijn uitgangspositie en kan voor de fijninstelling worden gebruikt. 5. De kruisdraden van het toestel, dat ik in 1960 bediende, zijn nu het hart gewor den van een ruitennet, waarvan iedere zijde een hoek vertegenwoordigd van 20%o. De maximale hoek binnen het cirkelvormig beeld bedraagt 8o%o vanuit het hart van deze zogenoemde graticule (fig. 8). 6. Op de voet, die op het statief wordt geschroefd, zit een kogelscharnier met klemschroef. Aan de bovenkant van de kogel zit een ronde koperen staaf die draaibaar past in de uitsparing van de eerste as van het KRT en kan met een klemschroef worden vastgezet. Dit onderdeel wordt het opzetstuk genoemd. Door het doosniveau van het toestel te gebruiken, kan het toestel via het kogelscharnier horizon taal worden gesteld. Er bestaat ook een uitvoering van dit opzetstuk met een stelschroevenblok. 7. Om het mogelijk te maken met een ander toestel op het KRT te richten is een opzetbaakje aanwezig, dat past op de kop van het instrument. Dit baakje is hol en biedt plaats voor een verlichtingslampje, dat een soort reflector beschijnt, zodat ook in het donker op het KRT kan worden gericht. Fig. 8. De graticule van deAI-ói. Er zijn twee verschillend gevormde reflectoren aanwezig, ieder toegerust met drie kleurenfilters om de gebrui kers duidelijkheid te verschaffen welk richtpunt de juiste is. Hetzelfde lampje wordt gebruikt om de aflezing van de rand te zien, die op de buitenkant is aangegeven. Een tweede lampje kan op de kijker worden geschoven om de graticule te verlichten. 8. De magneetnaald kan worden ont grendeld en heeft een vast instelpunt, dat correspondeert met de vizierlijn. Door de gewenste randaflezing van te voren in te stellen en het toestel om de koperen ronde staaf in de eerste as te draaien, kan men deze aflezing met het magnetische noorden laten samenvallen en daarna georiën teerde richtingen meten. Bij een toestel in ruste is de magneetnaald altijd vergrendeld. 9. Aan de onderzijde van de richtkijker is een rode afdichtingsnippel aan gebracht. Deze dient voor het vullen van de kijker met stikstof onder een overdruk van 0,17 atm. om de invloed van inwerkend vocht tegen te gaan. Het instrument heeft een hoogte van 17 cm zonder, en 23 cm met onderstel. De lengte van de kijker is 10 cm. Voor het filter komt daar nog 1,5 cm bij. Het bijbehorende zogenoemde universeel statief is het bekende Wild-statief in leger groen geschilderd. Ook het regenkapje komt van deze fabrikant. Het instrument wordt opgeborgen in een metalen afgeronde kist. Op de bodem is een zuil met beugel gemonteerd, waar aan de batterij houder met verlichting is opgehangen. In de zuil zit het rood-witte baakje van 22 cm. Op de bodem bevinden zich twee houders voor de reflectoren en een houder voor reservelampjes. Centraal op de bodem zit een plastic pin, waarop de voet van het onderstel wordt geplaatst, waarna de beugel bovenaan de zuil wordt omgeklapt om de wangen van de tweede as vast te houden. Hierna kan de deksel over het geheel worden geplaatst en vastgeklemd. In tegenstelling tot het handige, gebruikersvriendelijke KRT, dat ik rond i960 bediende, is het opbergen van dit toestel een moeizaam gebeuren, dat met de nodige voorzichtigheid dient te worden aangepakt. Is dit eenmaal achter de rug, dan is de kans op beschadigen tijdens transport zeer gering. Tijdens periodieke controles werd het opgebor gen toestel aan een schokproef van vijf minuten onderworpen, waarbij 120 schok ken per minuut bij een valhoogte van 2,5 cm werden uitgevoerd. Daarna moest alles nog heel zijn en binnen de normen functioneren. In vergelijking met het KRT van i960 heeft dit toestel meer mogelijkheden. Bijvoorbeeld toen moest men bij waarne mingen op de zon de kruisdraden op een wit papier bekijken, dat achter het oculair werd gehouden. Voor het richten op het toestel door een ander instrument werd het objectief benut en in de nacht een afgeschermde zaklantaarn, die boven de kijker werd gehouden. Een verticale rand ontbrak en het statief was veel kleiner. Voor grote elevatiemetingen moest de batterijkijker worden opgesteld. De nadelen van de Al- 61 zijn het gewicht van 8 kg inclusief kist. Het opstellen en daarna opbergen kost veel tijd en het transport te voet is moeizaam voor een militair, die al is vol gehangen met wapens, gasmasker, enz. De nauwkeurigheid van de richtingsme ting van beide KRT's is vergelijkbaar met die van de theodoliet van H. Morin uit 1916.22 De verticale rand ziet er wat pro visorisch uit en is niet meer dan een strip op de houder van de tweede as en een koperen pijltje als index op het beweeg bare deel van deze as, die alleen met de micrometerschroef te verdraaien is. De micrometerschroeven vertegenwoordigen echter de kwaliteit van de richtingsmeting en hebben een duizendste afleesmogelijk- heid. Als extra hulpmiddel voor het snel op nul stellen van de verticale rand is bij de micrometer een verdraaibare index aangebracht. Alles overziend blijkt, dat het vaste deel van de KRT's vanaf 1945 bijna onveranderd is gebleven. Het draaibare deel heeft met de intrede van het de Ai-6i een grote verandering ondergaan, omdat 8 Geo-lnfo 2010-10

Geo-Info | 2010 | | pagina 10